autor

Oldřich Mudra

Zikmund Lucemburský: Kulhavý král. Narodil se před 650 lety

23. únor 2018 četba na 4 minuty

Proč měl tak netypické jméno, proč mu uřízli palec a proč si neměl mýt často hlavu? Zikmund Lucemburský se narodil před 650 lety, přesto je v jeho životě řada neznámých míst.  

Záhadná nemoc Otce vlasti, která sama odezněla

10. únor 2018 četba na 4 minuty

Kdepak energický panovník a jeden z nejmocnějších mužů Evropy. V roce 1350 připomínal Karel IV. spíše lidskou trosku a jeho život visel na vlásku. Co se tenkrát stalo?

Charles Perrault: Příběh smutného pohádkáře

21. leden 2018 četba na 4 minuty

Popelka, Červená Karkulka či Sněhurka. Charles Perrault sepsal notoricky známé pohádky mnohem dříve než bratři Grimmové nebo Božena Němcová. Ve tvorbě pro děti přitom hledal útěk před smutnou…

Rosamunda Clifford: Bludiště plné lásky

9. leden 2018 četba na 4 minuty

Jedna z nekrásnějších žen své doby zamotala hlavu slavnému králi. Jindřich II. Plantagenet se s ní scházel uprostřed rozlehlého labyrintu, který k tomu účelu nechal postavit. Odplata jeho manželky…

Silvestr I.: Svatý otec z lesa

3. leden 2018 četba na 4 minuty

Jak se zbožný muž z dávnověku stal symbolem současného veselí na konci roku? Cesty historie jsou někdy dost nevyzpytatelné. Někdejší papež by o tom mohl vyprávět.

Vilém Tell: Po stopách sestřeleného jablka

7. prosinec 2017 četba na 4 minuty

Jak vznikl příběh o slavném ostrostřelci? Jde o vymyšlenou postavu, nebo má reálný základ? A kde se vzalo datum, podle něhož uplynulo 710 let od chvíle, kdy Vilém Tell trefil jablko posazené na hlavě…

Calamity Jane: V zajetí nešťastné lásky

26. listopad 2017 četba na 4 minuty

Na Divokém západě se proslavila neuvěřitelně riskantními kousky, přesto se větší část života trápila nešťastnou láskou k jedinému muži. Nakonec se stala smutnou karikaturou sebe sama. Minulý týden…

Calamity Jane: Zrod slavné pistolnice

19. listopad 2017 četba na 4 minuty

Zprvu se jí smáli, ale nakonec se ukázalo, že je odvážnější a drsnější než většina kovbojů. Calamity Jane se jako jediné ženě podařilo vklínit mezi legendy Divokého západu.

Filipína Welserová: láska z Březnice přerostla v utajené manželství

27. říjen 2017 četba na 4 minuty

Láska prý překoná veškeré nástrahy a v případě neurozené dívky a císařova syna se to vyplnilo. Před jedním z největších milostných vzplanutí v dějinách Habsburků couvl i papež.  

Zjevení ve Fátimě: Co způsobilo sluneční zázrak?

18. říjen 2017 četba na 4 minuty

Je tomu sto let, co se v portugalském městě Fátima stal zázrak, který na vlastní oči vidělo více než sedmdesát tisíc lidí. Slunce tehdy sestoupilo na zem.  

Tajemná lazebnice Zuzana: V posteli s uprchlíkem Václavem IV.

3. říjen 2017 četba na 4 minuty

Polonahý římský král uniká z vězení v malém člunu s pomocí vnadné dívky, do níž se později zamiluje. Vymyšlená historka, nebo skutečná událost ze života Václava IV. (1361-1419)?

Agnès Sorel: Za lásku zaplatila životem

19. září 2017 četba na 4 minuty

Jméno francouzského krále Karla VII. je neodmyslitelně spjato se dvěma dívkami. První byla Jana z Arku, která ho popoháněla na politickém i bitevním poli. V soukromí se zase odevzdával do péče Agnès…

Příběh gilotiny: Kdo vymyslel „mstitele lidu“?

11. září 2017 četba na 4 minuty

Je to paradox. Nejdokonalejší popravčí zařízení v dějinách nese jméno po lékaři, který bojoval proti trestu smrti. Joseph Ignace Guillotin přišel k nechtěné slávě jen omylem.

Richard Lví srdce: Záhada slavné přezdívky

4. září 2017 četba na 4 minuty

Legendární anglický panovník má až nezaslouženě dobrou pověst. Jako vládce za moc nestál, nevěstu mu musela sehnat maminka a přezdívku Lví srdce také nezískal díky chrabrosti. Od jeho narození…

Královna z obrazu: Luisa Meklenburská žila v bigamii

29. srpen 2017 četba na 4 minuty

Panovníci si s věrností obvykle hlavu nelámali, ale dánský král Frederik IV. šel ještě dál. Se svými milenkami se dvakrát oženil, přestože na něho doma čekala právoplatná manželka Luisa. Od jejího…

František Josef I.: V zajetí podivné poruchy

16. srpen 2017 četba na 4 minuty

Stal se symbolem zkostnatělého mocnářství, proslul neměnným denním režimem a až chorobnou zálibou v papírování. Vše ukazuje na fakt, že císař trpěl nepříliš známou duševní poruchou.  

Niccolò Paganini: Génius, nebo monstrum?

9. srpen 2017 četba na 4 minuty

Prý se spolčil se s ďáblem, aby mohl okouzlovat hrou na housle. O Niccolò Paganinim (1782-1840) kolovala řada pověstí, ovšem jeho život byl dost zajímavý i bez nich.

Svatý Václav: Světec a tajemná souložnice

1. srpen 2017 četba na 4 minuty

Patron české země, mučedník, ikona. Svatého Václava zná každý, přesto toho o jeho životě víme dost málo. S kým se oženil? Měl vůbec děti? Stal se opravdu obětí vraždy?  

Hrabě Saint Germain: Génius, nebo podvodník?

30. červenec 2017 četba na 4 minuty

Nejedl, nestárl, měl neuvěřitelné znalosti a okouzlil řadu významných osobností v čele s Ludvíkem XV., Voltairem, Casanovou či Kateřinou Velikou.

První historicky doloženou panovnickou milenku měl Přemysl Otakar II.

20. červenec 2017 četba na 4 minuty

Je první historicky doloženou milenkou českého panovníka. S Přemyslem Otakarem II. (1233-1278) zplodila nejméně čtyři děti, a to za značně zvláštních okolností.