Americký technologický gigant z kalifornského Cupertina se opět vydal na nákup. V posledních dvou týdnech pohltil dva startupy, které se zabývají vývojem v oblasti umělé inteligence (AI z angl. Artificial Intelligence).

Šlo o britský startup VocalIQ, který učí stroje rozpoznávat lidskou řeč, což se bude Applu hodit hlavně pro virtuálního asistenta Siri. Na začátku minulého týdne pak k němu přidal startup Perceptio, který umožňuje na chytrých zařízeních spouštět systémy s umělou inteligencí bez potřeby využití uživatelských dat.

„Apple čas od času koupí malou technologickou společnost a obecně nekomentuje své záměry či plány," uvedl ve stručném vyjádření mluvčí společnosti Colin Johnson.

Stroje budou vnímat okolí

Zejména druhý startup Perceptio, za kterým stojí zakladatelé Nicolas Pinto a Zack Stone, přesně zapadá do politiky Applu. Kalifornská firma se totiž snaží provádět jakékoliv výpočty bez použití uživatelských dat.

Výpočty složitých algoritmů chce provádět přímo na chytrých zařízeních a ne na svých serverech. Jde o opak toho, co dělá Google, který ke svým službám naopak využívá mnoho uživatelských dat, za což je často veřejností kritizován.

„Perceptio vyvíjí strojové učení (tzv. deep learning) pro chytré telefony, které jim umožňuje nezávisle rozpoznat obrázky bez využití externích dat," popsala aktivity mladého startupu agentura Bloomberg, která se zprávou o akvizici Perceptia přišla jako první.

Zjednodušeně řečeno – Deep learning učí počítače rozeznávat a klasifikovat smyslové jevy a přibližuje je tak člověku (z toho plyne i název startupu Perceptio – vjem se anglicky řekne perception, pozn. redakce). Apple algoritmy Perceptia zcela jistě využije pro své iPhony a iPady.

Budoucnost je v AI

Oblast umělé inteligence se stala dalším zásadním trendem vývoje pro fungování největších technologických firem. Pokud „do tohoto vlaku" včas nenaskočily, mohl by se jim na míle vzdálit.

Apple proto vyvíjí virtuálního asistenta Siri, Microsoft má virtuální asistentku Cortanu a Google vyvíjí hlasovou asistentku Google Now, která se na zařízeních aktivuje po vyslovení kouzelné formulky „Ok, Google" (viz video).

Americký výrobce čipů IBM zase v San Francisku buduje centrum, kde bude vyvíjet a propojovat se svými komerčními produkty tzv. systém Watson. Jde o soubor jednotlivých procesů umělé inteligence, který se zabývá například rozpoznáváním řeči a snaží se sám odpovědět na vyřčené dotazy pomocí vyhledávání a interpretování informací na síti. Nejde tedy jen o vyhledávání informací, Watson jim přiřazuje význam, podobně jako člověk.

„Apple se může do oblasti umělé inteligence dívat také proto, aby mu pomohla s plány vyvinout samořídicí vůz," píše na svých stránkách server Business Insider. Koncern si podle informací listu The Wall Street Journal dal za cíl představit první takový vůz veřejnosti již za čtyři roky.

Zuckerbergova věštba

Mark Zuckerberg, šéf sociální sítě Facebook, která také čile koketuje s umělou inteligencí, letos v červnu odkryl svůj pohled na to, co dle něj umělá inteligence v budoucnu přinese.

„Věřím, že jednoho dne budeme schopni poslat naše myšlenky komukoliv, a to přímo přes technologie," uvedl tehdy. „Umožní vám to o něčem přemýšlet, přičemž vaši přátelé budou moci okamžitě sdílet vás zážitek, pokud tedy budete chtít," dodal. Dle Zuckerberga budou počítače v budoucnu schopny rozpoznat obrázky i videa a dokázat je popsat, což dokazuje například zmiňované Perceptio.

Varovný prst osobností

Rozmach umělé inteligence ale nenechává klidnými mnoho lidí, mezi nimiž jsou i známé osobnosti z technologického a vědeckého světa. Před nebezpečím umělé inteligence, která se nám může vymknout z rukou, v posledních měsících varoval například šéf automobilky Tesla Elon Musk, fyzik Stephen Hawking nebo zakladatel Microsoftu Bill Gates.

„Souhlasím s Elonem Muskem a dalšími, že vývoj umělé inteligence by mohl znamenat problém. Nechápu ty, kteří dělají, že žádné ohrožení nehrozí," uvedl Gates letos v lednu v rozhovoru pro časopis Reddit. „Dosud využívané formy umělé inteligence jsou užitečné. Obávám se ale následků rychlého vývoje, který by mohl stát u zrodu něčeho, co by mohlo mít podobné schopnosti jako lidé, nebo by je mohlo dokonce i předstihnout," řekl loni v rozhovoru pro BBC Stephen Hawking.

Závod firem o to přinést světu revoluční novinky z oblasti umělé inteligence, je ale – ať už chceme či ne – v plném běhu.