Arca Capital zkusila vrtět psem, úplně to nevyšlo

Jaroslav Krupka | 13. 4. 2017

Zakladatel investičního fondu Arca Capital Pavol Krúpa zveřejnil na svém Twitteru odkaz na údajný článek amerického politického serveru Politico, který prý informuje o kauze nedovolené podpory pro General Electric při odkupu Agrobanky. Má to jeden háček. Server Politico nikdy takový článek nevydal, Krúpa odkazuje na svou vlastní inzerci.

"Politico informuje o kauze, kdy GE získala v souvislosti s odkupem Agrobanky nedovolenou veřejnou podporu ve výši desítek miliard korun," napsal včera na svůj Twitter Pavol Krúpa, zakladatel investičního fondu Arca Capital Group. Jenže text, na který odkazuje, nejsou objektivní a ověřené informace tohoto politického serveru, ale placená inzerce fondu Arca Capital.

"Článek", který provází Krúpova PR fotografie, pojednává o tom, že Arca Capital Group požádala Evropskou komisi o přešetření údajné nedovolené veřejné podpory pro General Electric při prodeji státem vlastněné Agrobanky v roce 1998. Česká národní banka měla údajně poskytnout General Electric 730,3 milionu euro, a dalších 4,67 miliardy měla činit státní garance. Pod článkem je ovšem jako autor podepsán přímo fond Arca Capital Group.

Festival populismu odstartoval: Jak nenaletět politikům na plané sliby?
Publicistika

Festival populismu odstartoval: Jak nenaletět politikům na plané sliby?

Arca Capital oživila spor o prodej Agrobanky už v loňském roce, když oznámila, že chce vymáhat peníze po Moneta Money Bank (dříve GE Money Bank), která patří právě do skupiny General Electric. Podle Arca Capital je totiž kupní smlouva z roku 1998 o prodeji Agrobanky do rukou General Electric, reprezentovaném tehdy GE Capital Bank, od začátku neplatná. V současnosti se pokouší dát o svém sporu vědět na americkém trhu.

Na bývalou Agrobanku uvalila centrální banka nucenou správu v roce 1996. V té době ji vedli představitelé investičního fondu Motoinvest v čele s Pavlem Tykačem. Arca Capital napadá uzavřené dohody o narovnání s GE Money Bank, v jejichž rámci již části akcionářů bylo vyplaceno zhruba 560 milionů korun. Šlo o 15 procent z nominální hodnoty akcie Agrobanky.

Arca Capital Group působí především v oblasti rizikového a rozvojového kapitálu v regionu střední a východní Evropy. Skupina má zastoupení v Bratislavě, Praze, Londýně a v Kyjevě.

Zeman jede do Ameriky. O cestě se neví nic
Události

Zeman jede do Ameriky. O cestě se neví nic

Politico je politicko-žurnalistický server, který jednak sleduje dění v Bílém domě a v americkém Kongresu včetně jednání lobbistů, jednak věnuje pozornost mezinárodnímu dění. V Česku se stal známějším loni v prosinci poté, co představil seznam 28 nejmocnějších osobností, které formují či otřásají Evropou, a zařadil na něj i českého ministra financí Andreje Babiše.

Tagy Agrobanka Andrej Babiš Arco Česká národní banka Evropská komise GE Money Bank General Electric Motoinvest Pavel Tykač Pavol Krúpa