Architekti ve Spojených státech mají jedinečnou možnost nahlédnout do myšlenkového a majetkového světa nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa. Realitní magnát je proslulý svými mrakodrapy a kasíny a řada amerických architektů s ním na budování jeho impéria spolupracovala. Proto mají zkušenosti z první ruky o jeho metodách, ale také o případných hrozbách, napsal internetový časopis Quartz.

Řada členů profesní organizace American Institute of Architects (AIA) si proto se značným znepokojením přečetla zprávu o tom, že AIA okamžitě po zvolení Trumpa 45. prezidentem Spojených států oznámila bezvýhradnou podporu plánům nového pána Bílého domu, který nastoupí do úřadu 20. ledna 2017.

Investiční horečka

Přitom jen málo z Trumpových vizí má podporu mezi republikány i demokraty. Tou je právě finanční injekce do americké infrastruktury, zejména stavebního sektoru. Miliardy dolarů ze státního rozpočtu mají nastartovat rychlejší hospodářský růst i tvorbu pracovních míst. Pro dělníky na stavbách, inženýry, architekty.

„Během kampaně čerstvě zvolený prezident Trump volal po výdajích do infrastruktury alespoň ve výši 500 miliard dolarů během pěti let. Jsme připraveni s ním spolupracovat společně s Kongresem na investicích do škol, nemocnic a jiných veřejných staveb," napsal šéf AIA Robert Ivy, organizace, která sdružuje 89 tisíc členů.

Jsme připraveni s ním spolupracovat společně s Kongresem na investicích do škol, nemocnic a jiných veřejných staveb.

Ďábel Trump

Tento „bianco" šek pro Trumpa však naštval řadu liberálnějších členů. Někteří se obávají, že veřejné investice půjdou zejména na stavbu zdi s Mexikem a na věznice, ve kterých budou drženi ilegální imigranti. Proto vyjádření šéfa profesní organizace označují za bezpáteřní a zbabělé, jež se snaží vlichotit do přízně nejmocnějšího muže největší ekonomiky světa za „pár investičních" dolarů. Jeden z nich dokonce použil citát Hitlerova architekta Alberta Speera, jenž řekl: „Člověk jen zřídka pozná ďábla, když mu dává ruku na rameno."

Člověk jen zřídka pozná ďábla, když mu dává ruku na rameno.

Ivy se brání tím, že jen vyslyšel slova Obamy, že mají Američané podporovat nastupující administrativu. Pro mnohé architekty a designéry je ale podpora Trumpa z etických důvodů nemožná.

Stavba zdí a vězení

Například editoři Architect's Newspaper napsali, že vedení redakce časopisu odmítá pozitivní dopad infrastruktury, jež by měla sestávat ze zdi na hranici, záchytných center, výstavby federálních a soukromých věznic a vojenské infrastruktury, aby byly zajištěny cíle deportační politiky nového šéfa Bílého domu. Podle nich Trump zastává rasistickou ideologii, která je nezodpovědná a trestuhodná.

Vývoj počtu přistěhovalců z Mexika v USA během let 1980 až 2014Autor: migrationpolicy.org

Urbanista a architekt Michael Sorkin odmítl nekritickou nabídku spolupráce AIA ve článku „Architektura proti Trumpovi".

„Nevítáme Donalda Trumpa do Bílého domu. ... Naším smyslem je stavět lepší Ameriku, založenou na spravedlnosti, rovnosti a lidské důstojnosti," napsal.
Sorkin je přitom jedním z tvůrců památníku v Alabamě ve městě Montgomery, který má připomínat lynčování otroků a jejich utrpení. Otevřen by měl být v roce 2018.

Památník lynčování

Zdroj: Youtube

Sorkin nabádá kolegy, aby naopak pomohli zabránit uskutečnění politiky Trumpa, zejména institucionalizace rasové diskriminace. „Měli bychom stát jinde, než být u stolu, kde budou probíhat Trumpovy kanibalské hody," napsal architekt s tím, že zeď by na hranici s Mexikem neměla nikdy stát.

Měli bychom stát jinde, než být u stolu, kde budou probíhat Trumpovy kanibalské hody.

„Nebuďme spoluviníky při stavbě Trumpovy zdi. Ale spojme se, abychom ji strhli," vyzval „pracující inteligenci" architekt, jenž působí v New Yorku, v rodném městě čerstvě zvoleného prezidenta.