Asynchron. První vlak s moderním pohonem vyjel přesně před 30 lety

Redakce | 18. 1. 2019
Lokomotiva s asynchronním pohonem
Prototyp lokomotivy, který nesl označení 169.001
Prototyp lokomotivy, který nesl označení 169.001

Přesně před 30 lety, 18. ledna 1989, vyjel první vlak tehdejších Československých státních drah (ČSD) s moderní lokomotivou poháněnou asynchronními motory. Stalo se to na trati z Prahy hlavního nádraží do Benešova u Prahy. Vůbec první vlak poháněný motory budoucnosti nesl označení 8207 a vyjel z pražského hlavního nádraží v 10:15 hodin a do Benešova u Prahy přijel v 11:24 hodin.

Vlak byl veden experimentálním prototypem elektrické lokomotivy Škoda z Plzně, dnes společnost Škoda Transportation. Její vývoj měl vyústit ve výrobu třetí generace elektrických lokomotiv v plzeňské lokomotivce. U ČSD a později u ČD byl prototyp označen 169.001-5.

Vypadá jako mercedes, motor má z lady. Auta pro turisty vyrábějí na kraji Prahy
Byznys

Vypadá jako mercedes, motor má z lady. Auta pro turisty vyrábějí na kraji Prahy

Nová lokomotiva se od ostatních tehdejších lokomotiv v Československu odlišovala novým designem a výraznou červenou barvou. Inovace byly i v podvozcích a strojovně. Výraznou změnou byl zejména zcela nový asynchronní pohon, který posléze stál i za přezdívkou lokomotivy, kterou železničáři a železniční fanoušci začali označovat „asynchronem“.

Zdroj: Youtube

ČSD a později ČD měly experimentální prototyp pronajatý a zkoušely ho v provozu v čele různých typů vlaků od nákladních přes osobní po rychlíky. V době zkoušek do roku 1994 se objevily na většině elektrifikovaných tratí v Čechách.

Lokomotiva během testování vystřídala depa v Praze, Ústí nad Labem a Nymburce a jezdila na tratích z Prahy do Benešova či Kutné Hory, na rychlících z Prahy do Mostu nebo Děčína a dalších tratích.

V současnosti pohánějí moderní asynchronní motory všechny hnací vozidla dodávaná po vzniku Českých drah. Vybaveny jsou jimi jak elektrické jednotky CityElefant, RegioPanter a InterPanter, tak rychlovlaky Pendolino nebo moderní elektrické lokomotivy řady 380 Emil Zátopek nebo 193/383 Vectron, které používají společnosti ČD a ČD Cargo pro dopravu expresů i nákladních vlaků.

Čech z bizarní automobilky: Některé naše klienty v Číně zavřeli nebo zastřelili
Byznys

Čech z bizarní automobilky: Některé naše klienty v Číně zavřeli nebo zastřelili

Tagy Benešov České dráhy Československé státní dráhy Plzeň Praha prototyp ŠKODA AUTO a.s. Škoda Transportation vlak