Babiš, český Trump, má evropský rozměr

František Novák | 13. 8. 2016

Čerpání dotací pro firmy napojené na Agrofert zaujalo i německý týdeník Die Zeit. Podle něj aféra s čerpáním dotací – nejen pro Čapí hnízdo – má evropský význam.

I když je farma Čapí hnízdo v českých médiích už několik měsíců dostatečně propíraným tématem, ministr financí Andrej Babiš v tom nevidí žádný problém. Ani šetření Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) jej netrápí, tvrdí, že jde o účelové vyšetřování s cílem jej poškodit v Bruselu. Z části proto, že kritizuje imigrační politiku EU.

„Čapí obchvat" si počká další rok. Lidé viní i souseda Babiše
Publicistika

„Čapí obchvat" si počká další rok. Lidé viní i souseda Babiše

V článku "Přelet nad Čapím hnízdem" pro Die Zeit kritizuje předsedkyně rozpočtového výboru Evropského parlamentu Ingeborg Grässleová (z německé CDU/CSU) nedostatečné pravomoci úřadu OLAF. Ten nemůže nikoho obvinit v případě pochybení při čerpání dotací z rozpočtu EU. Tato pravomoc náleží pouze členským státům Unie. Podle německé političky mají kontroly z Bruselu „nulový odstrašující efekt".

Kauza Babiš. Zásadní pro čerpání dotací

Střet zájmů v případě českého ministra financí považuje Ingeborg Grässleová za složitější. Odpověď na otázku, zda Babiš v politice sleduje své vlastní finanční zájmy je „existenciální pro bezpečnost evropských fondů".
Podle ní mají mít k prostředkům EU všichni rovný přístup.

„Případ Babiše jasně ukazuje, že je tato zásada vážně ohrožena," řekla Grässleová.

Případ Babiše jasně ukazuje, že je tato zásada vážně ohrožena.

Podle Evropského soudního dvora bylo v roce 2014 6,3 miliardy eur z rozpočtu EU vynaloženo na základě pochybného právního podkladu. Typickým příkladem pak je podpora podnikům, které spadají pod velké koncerny, ale žádají dotace v rámci programu podpory menším firmám. OLAF prokázal v letech 2008 až 2015 podvod asi v 500 případech a doporučil trestní stíhání v dané zemi. Zhruba každý druhý případ skončil odsouzením.

Čerpání dotací pro Agrofert

Čeští novináři spočítali: Agrofert mezi roky 2004 až 2013 jen v ČR získal 160 milionu eur z evropských dotací (4,3 mld. Kč).
Od doby, kdy je Babiš ministrem financí, to je 92 milionu eur (2,5 mld. Kč) pro jeho firmy. Za první rok ve funkci ministra (od 29. ledna 2014) Agrofert získal o 50 procent dotací více než o rok dříve. Zdroj: Die Zeit

Babiš: Nemá ráda Čechy

Novinář Martin Nejezchleba, který reportáž o Babišovi napsal, v článku uvedl, jak je těžké si s ministrem domluvit schůzku pro rozhovor. Podle ministerstva financí šéf české státní kasy začíná svůj pracovní den v půl šesté ráno a nemá volné termíny. Babiše se podaří vyzpovídat při cestě do Brna na zadním sedadle vládní limuzíny.

Argumenty Grässleové odmítá. „Paní Grässle nemá ráda Čechy," tvrdí druhý nejbohatší Čech s tím, že si na jeho kauze jen dělá vlastní politiku.

K čerpání dotací Agrofertem kontruje: „Moje firma platí šestkrát více na daních a odvodech do rozpočtu, než dostává dotací z EU."

Dotační elita. Babišovo Agro a jiné megaferty
Publicistika

Dotační elita. Babišovo Agro a jiné megaferty

A Čapí hnízdo? „Na toto téma jsem už alergický." Prý je rozšířeno okolo kauzy mnoho nepravdivých informací a bylo mnohokrát kontrolováno. Navíc nemusí nikomu nic vysvětlovat ohledně vlastnické struktury biofarmy.

Moje firma platí šestkrát více na daních a odvodech do rozpočtu, než dostává dotací z EU.

Nehlasuji, když se jedná o Agrofert

Ke střetu zájmů se nicméně obrýlený podnikatel a politik v jedné osobě hlásí. Babiš opakuje v českých médiích zdomácnělá slova: „Ano, mám střet zájmů, ale neporušuji jej." Když vláda nebo parlament hlasuje o věcech, které se dotýkají jeho firmy, zdržuje se hlasování, hájí se Babiš.

Koncern Agrofert má 250 firem v 18 zemích, celkový obrat činí okolo 6 miliard eur. V Německu zaměstnává na 4 500 lidí (továrna na výrobu amoniaku a močoviny v Německu Piesteritz a pekárna Lieken), plus vlastní v ČR dva deníky a radio.

Babiš - a jeho hnutí ANO - si oblibu u voličů získali tím, že jeho lídr nazývá věci "pravým jménem" a neustále opakuje politické slogny. Politici jsou zkorumpovaní a neschopní, uprchlíci ohrožuji blahobyt v ČR. „Stejně jako Donald Trump slibuje, že povede stát jako firmu," píše Die Zeit s tím, že Babiš už svého cíle dosáhl, protože sedí ve vládě.

Stejně jako Donald Trump slibuje, že povede stát jako firmu.

Týdeník cituje i Jiřího Pehe, politologa a bývalého poradce Václava Havla. Ten kritizuje Babiše, mluví o „ohrožení demokratického systému". Podle politologa se jedná o novou dimenzi politické korupce, kdy si Babiš privatizuje českou politiku.

I přes tyto skutečnosti je podle německého časopisu mnoho Čechů Babišem doslova fascinováno. Jeho pohádkové bohatství je přeci zárukou toho, že nebude krást. A tak je Babiš i nadále nejoblíbenějším politikem v zemi.
Podle květnového průzkumu agentury STEM mu důvěřují tři pětiny Čechů.

Tagy Agrofert Andrej Babiš Čapí hnízdo Česko Donald Trump dotace Evropská unie Evropský úřad pro boj proti podvodům politika rozpočet