Babiš oprašuje daňové osvobození dividend. Před dvěma lety je pohřbil

Zrušení srážkové daně z dividend, které navrhuje ministr financí Andrej Babiš, by přineslo prospěch i jemu samému.

Zrušení srážkové daně z dividend, které navrhuje ministr financí Andrej Babiš, by přineslo prospěch i jemu samému.

Foto: Dan Materna/MAFRA/Profimedia

Chci zastavit odliv kapitálu z České republiky, proto zruším srážkovou daň z dividend, prohlásil v minulém týdnu ministr financí Andrej Babiš. Přitom to byl on a jeho úřad, kdo v závěru roku 2014 narychlo protlačil novelu zákona o daních z příjmů. V ní bylo ukryté nenápadné ustanovení, které plánované osvobození dividend od daně odbouralo.

Konec dvojího zdanění firemních zisků je znovu na stole. Zatím se však jedná spíše o plánovaný záměr než o konkrétní návrh. V aktuální novele zákona o daních z příjmů, kterou chce Babišovo ministerstvo stihnout do voleb v příštím roce, se ale tato daňová úleva neobjeví.

„Tato skutečnost však neznamená, že tuto myšlenku nerozpracováváme a nepřipravujeme se pro její případnou realizaci v rámci následujícího volebního období," dodává k tomu Filip Běhal z tiskového oddělení ministerstva financí.

Recyklace Kalouskovy myšlenky

Pozoruhodné je, že Andrej Babiš sáhl po opatření, které v minulosti už jednou prosadil jeho sok Miroslav Kalousek. Byl to právě bývalý ministr financí z pravicové TOP 09, kdo před pěti lety prosadil osvobození dividendových příjmů od daně. Novinka měla platit – po ročním odkladu – od ledna roku 2015.

Jenže podnikatelé a drobní akcionáři se na změnu těšili marně. Levostředová koaliční vláda s Babišovou účastí schválila v závěru roku 2014 technickou novelu zákona o daních z příjmů, která slíbenou daňovou úlevu odbourala. Vše se tehdy odehrálo narychlo, bez větší pozornosti médií a odborné veřejnosti.

Důvody tohoto kroku nevysvětlila ani důvodová zpráva k novele vypracovaná ministerstvem financí. Autoři novely původní odstavec přepsali jiným textem, který se týkal osvobození nabytí vlastnického práva k družstevnímu bytu.

Ministr financí Andrej Babiš tedy slibuje něco, co mohlo již dva roky platit – pokud by tehdy jeho úřad „nemakal" zbytečně. Současné znění zákona o daních z příjmů je přinejmenším nešťastné – zvýhodňuje zahraniční vlastníky českých firem a domácí podnikatele přímo vybízí k zakládání holdingů v daňových rájích.

Stát podporuje odliv kapitálu

Daň z dividend totiž v praxi odvádějí jen dva okruhy firemních vlastníků – drobní akcionáři a tuzemští byznysmeni, kteří svou firmu vlastní napřímo. Jejich zisky z podnikání jsou zatíženy daní dvakrát – nejprve odvedou z vytvořeného firemního zisku 19procentní daň. Pokud se následně dohodnou na výplatě podílu na zisku, odvedou státu ještě 15 procent z vyplacené částky.

Pokud je akcionářem či spoluvlastníkem českého podniku právnická osoba se sídlem kdekoli v Evropské unii, Norsku či Švýcarsku a vlastní alespoň desetiprocentní podíl po delší dobu, 15procentní srážkovou daň z dividendy neodvádí.

Srovnání sazeb daně z dividend

0 %  Slovensko, Maďarsko, Irsko, Nizozemsko, Lucembursko, Velká Británie, Lotyšsko, Kypr, Malta
5 % Rumunsko (od ledna 2016)
15 % Česko, Belgie, Slovinsko, Turecko, Rusko, Ukrajina
19 % Polsko
25 % Německo, Kanada
26 % Itálie
27,5 % Rakousko
30 % Francie, USA
35 % Švýcarsko

Zdroj: Deloitte – studie Withholding Tax Rates 2016

Poznámka: V praxi platí četné výjimky, typicky osvození pro platby v rámci EU (pokud jiná firma vlastní větší než 10% podíl) nebo vyšší sazba při platbě do exotických daňových rájů.

◀ PŘEDCHOZÍ ČÁST
Část 1/2
DALŠÍ ČÁST ▶