Babiš ovlivňuje svá média, naznačila nahrávka

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš (vlevo) a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš (vlevo) a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Foto: čtk

Ministr financí Andrej Babiš má problém. Na internetu se objevilo několik tajně pořízených nahrávek s jeho hlasem. V jedné se vulgárně vyjadřuje o politicích, novinářích a svých zaměstnancích. Další nahrávka pak naznačuje, že ovlivňuje obsah deníku Mladá Fronta Dnes.

Na inkriminované nahrávce číslo dvě mluví ministr financí Andrej Babiš s redaktorem Mladé Fronty Dnes (MF Dnes) vydavatelství Mafra. Redaktor Babišovi říká, že má připravené materiály o ministru zdravotnictví Miloslavu Ludvíkovi či o ministru vnitra Milanu Chovancovi (oba ČSSD). Diskutují o tom, zda s jejich publikováním nepočkat až na období před volbami. Mafra přitom patří do holdingu Agrofert, který Babiš do letošního února vlastnil, poté ho kvůli zákonu o střetu zájmů převedl do svěřenských fondů AB private trust I a II.

Babiš: Podávám trestní oznámení

Babiš včera oznámil, že podal kvůli pořízení a zveřejnění nahrávek trestní oznámení. Prohlásil také, že je neslyšel, ale že o ovlivňování redakce nešlo. 

„Já ty nahrávky neznám. Já jenom můžu říct, že je velice podivné, že někdo sleduje vicepremiéra vlády a údajně nahrává nějaké věci. Já jsem to neslyšel, já to považuji za špínu a považuji to za součást té kampaně, která na mě probíhá," řekl Babiš. V rozhovoru pro server Novinky.cz pak naznačil, že za zveřejněním nahrávek stojí Sabina Slonková (nahrávky umístila na internet zatím neidentifikovaná skupina, která se prezentuje pseudonymem Julius Šuman, od ní je pak převzal například server Forum24.cz a další média, pozn. red.).

Zdroj: Youtube

„Tady se vyrábí různé věci na mě, které vyrábí hlavně bývalá šéfredaktorka MF Dnes, která dnes na webu oznámila, že to dělá moje ochranka, já si to nemyslím," řekl Babiš.

Ministr vnitra Chovanec na svém Twitteru reagoval, že se Babiš snaží odvést pozornost od obsahu nahrávek k jejich pořízení. "Jen on sám ale ví, kde všude se jeho manipulátorské schůzky konaly a kdo jim byl přítomen. A ještě pan redaktor. Vyhozený slouha. Proč asi?" uvedl Chovanec.

Možná jde o redaktorův problém, soudí jeho bývalý kolega

Vydavatelství Mafra totiž už ve středu oznámilo, že dalo výpověď redaktorovi, jenž byl na jedné z nahrávek zachycen spolu s Babišem. Z redakce deníku ale také odcházejí další novináři jeho domácí a ekonomické redakce, kteří tímto způsobem protestují proti ovlivňování své práce.

Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš.

Sobotka jde Babišovi po krku. Chce vědět, jak získal Agrofert

Zmíněný novinář byl v médiích identifikován jako Marek Přibyl. Jeho účast na celé kauze okomentoval na svém facebookovém profilu jeho bývalý kolega Leoš Kyša, v současnosti šéfredaktor serveru Mediahub.cz, což je český projekt slovenského mediálního serveru Stratégie.sk, který patří do skupiny vydavatelství Mafra Slovakia.

◀ PŘEDCHOZÍ ČÁST
Část 1/2
DALŠÍ ČÁST ▶