Babiš ovlivňuje svá média, naznačila nahrávka

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš (vlevo) a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš (vlevo) a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Foto: čtk

Ministr financí Andrej Babiš má problém. Na internetu se objevilo několik tajně pořízených nahrávek s jeho hlasem. V jedné se vulgárně vyjadřuje o politicích, novinářích a svých zaměstnancích. Další nahrávka pak naznačuje, že ovlivňuje obsah deníku Mladá Fronta Dnes.

Kyša nastínil trochu jiný úhel pohledu na celou kauzu: "Mára toužil být velkej novinář. Velkej, úspěšnej a uznávanej. Takovej, o kterým se bude mluvit a bude mít vliv… Nemyslím, že je špatný člověk. Jen některé věci nepochopil. Třeba, že není dobrý nápad vecpat se k majiteli novin a přehrávat s ním scénky z Kmotra. Nepochopil to ani Andrej Babiš, že měl Máru okamžitě zastavit…" napsal Kyša. Skutečnost, že někdo hovor mezi Babišem a Přibylem nahrál, mu dala podle Kyši jiný význam.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš (vlevo) a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Babiš vrací úder, píše poslancům. Bude jim to stačit?

"Pro většinu lidí se stala nahrávka jasným důkazem, jak redaktoři MF Dnes chodí za Babišem pro notičky. Nechodí. Šel za ním Mára. Pokud by Babiš už posílal notičky, nebude se o tom bavit s redaktorem, ale prostě si to zařídí přes šéfredaktora nebo management, jako se to dělalo v médiích i před Babišem… Celá ta nahrávka tak vypovídá hlavně o tom, že žijeme v profízlovaný zemi, kde se lidi nahrávají v rámci politického boje a pak to anonymně pouští ven. Takové nahrávky zničí každého," píše Kyša.

Náplavka Street Food.

Babiš agitoval v sousedství veganských trhů. Organizátorům se to nelíbí

Dodal ale také, že chápe, že z redakce MF Dnes teď odcházejí další redaktoři. "Věřili, že jejich médium je skutečně nezávislé a teď nechápou, jak to, že jeden z nich chodil pro notičky za majitelem. Věřím, že to bylo selhání Máry jako takového… Roli hraje to, že vedení Mafry jasně nedefinovalo, že tohle není naprosto nepřípustné chování… Stejně naprosto selhal Andrej Babiš, který se měl držet svých slov a poslat Máru do p…e. Neposlal, a tím selhal," uzavírá Kyša, podle nějž si ale většina redaktorů Mafra nadále zachovává osobní integritu. 

"Manipulováni nejsme," prohlašují novináři Mafra 

Redaktoři Mladé Fronty Dnes a jejího zpravodajského serveru iDnes.cz skutečně zveřejnili ve čtvrtek na Twitteru společné prohlášení, že Hnutí Ano Andreje Babiše nemá žádnou možnost skrytě ovlivňovat nebo manipulovat obsah článků v těchto médiích. Zároveň se distancovali od Přibylova chování. Také podle nich selhal i Babiš, který se opakovaně vyjádřil, že se nebude snažit využít svého vlastnictví k ovlivnění obsahu médií skupiny Mafra. "Z nahrávek vyplývá, že v tomto bodě lhal," napsali v prohlášení, které podle ČTK podepsalo do včerejšího odpoledne 155 novinářů MfD a iDnes.

"Považujeme za nepřípustné, aby se jakýkoliv novinář scházel s politikem a nabízel mu kompromitující materiály. Stejně tak nepřípustná je podle nás pomoc média jakémukoliv politikovi v jeho činnosti. A těmito zásadami se bezvýhradně řídíme," uvedli redaktoři.

Odchod z redakce už nicméně oznámil na Twitteru například ekonomický novinář Jan Sůra. „„Po třinácti letech jsem dal výpověď MF Dnes. Důvody jsou asi všem jasné," napsal na svůj twitterový účet Sůra.

V poslední době podnikla stejný krok podle ČTK například šéfka ekonomické redakce Zuzana Kubátová nebo redaktor Aleš Černý. Podle bývalého reportéra MF Dnes Jana Novotného chce z redakce odejít většina domácí i ekonomické redakce. „Jde o reakci na ovlivňování obsahu ze strany Andreje Babiše," uvedl na Twitteru Novotný.

Zabrala až druhá nahrávka

Kauza se v českých médiích prosazovala postupně. První z uniklých nahrávek, v nichž Babiš častuje vulgaritami jiné politiky a novináře (například premiéra Sobotku označuje za „největší svini, kterou jsem poznal" a za „blbečka"), převzaly jen některé internetové zpravodajské servery mimo okruh mainstreamových médií, což ocenil mediální analytik Milan Šmíd.

„Na nahrávky upozornil antibabišovský web Forum24.cz Pavla Šafra. Jsem zvědav na to, na jakou úroveň se dostala novinářská etika českých mainstreamových médií, tedy které z nich tuhle nahrávku využije," uvedl nejdřív Šmíd na svém serveru Louč, kde se věnuje mediální scéně. O den později pak kvitoval, že nahrávky převzaly jen servery parlamentnilisty.cz a euportal.cz, ne jiná média.

V okamžiku, kdy se objevila nahrávka naznačující pokus ovlivnit obsah tisku, situace se okamžitě radikálně změnila. Na nahrávku reagovala řada politiků a pozornost jí začala věnovat všechna média včetně veřejnoprávních. Podle převažujících ohlasů jde totiž v tomto případě o ohrožení novinářské nezávislosti a svobody slova.

◀ PŘEDCHOZÍ ČÁST
Část 2/2
DALŠÍ ČÁST ▶

Akční letáky