Na australském bankovním trhu je už od roku 1817, má zde nejvíc poboček a řadí se k australské bankovní velké čtyřce. Vedení banky si ale uvědomilo, že doba se mění a je třeba se novým výzvám přizpůsobit. Řeč je o bance Westpac Banking Corporation, jež má v Austrálii téměř 13 milionů klientů.
Tříbit myšlenky na workshopu
Pokud chce banka držet krok s mladými podnikateli a mnoha lidmi, kteří přijíždějí z celého světa, aby se v Austrálii usadili, musí s nimi držet krok. Jak to nejlépe udělat? Pozvat si kreativní zástupce technologických startupových firem a přímo je novým úkolem pověřit. Banka v červnu pozvala mladé technologické talenty přímo na kreativní workshop, během kterého měli tříbit myšlenky a nápady. Ty nejlepší využije. Jak posunout bankovní služby, aby byly levné, dostupné pro každého a uživatelsky jednoduché, znělo zadání vedení banky.
Jak získat imigranty?
V mrakodrapu v Sydney, kde banka sídlí, se sešla nesourodá skupina mladých lidí. Čínský policista, odborník na kybernetickou bezpečnost z Jihoafrické republiky, lidé, kteří pracují v Austrálii pro Google nebo IBM. Tým měl představit obchodní plán pro australské imigranty, jež banka osloví přes sociální média a mobilní aplikace. „Jsme generace, která nikdy neviděla svět bez internetu," řekl deníku The Wall Street Journal (WSJ) Brad Lorge, 23letý počítačový odborník, který se také setkání účastnil. „Snažíme se předefinovat systém, v jakém banky fungují."
Změna podnikání
Svět financí se s nástupem všudypřítomného internetu snaží bankovní služby změnit a zatraktivnit. Nudné bankovní operace by měly být zábavné a časově nenáročné, jako když člověk používá sociální média Facebook nebo Twitter. Technologické firmy v bankovnictví vidí velkou příležitost, jak změnit pro bankovní zákazníky služby výplaty peněz, spoření nebo investice. Armáda vývojářů tak pracuje na mobilních aplikacích, které mají umožnit lidem například získat potřebný kapitál. Tím narušují dosavadní dominantní postavení finančních institucí.
Například australská firma SocietyOne propojuje drobné investory s drobnými věřiteli (tzv. peer-to-peer lending –P2PL) přes on-line platformu. Firma Tyro se stala prvním australským nezávislým poskytovatelem půjček pro drobné podnikatele. A domluvila se na spolupráci se společností PayPal, aby mohli její zákazníci platit drobné částky, například za kávu, mobilním telefonem.
Terra incognita
Startupové firmy zaměřující se na finanční produkty (tzv. FinTech) již mají za sebou rozvinuté prostředí na trzích ve Spojených státech nebo Británii, Austrálie je jejich novým teritoriem, kde chtějí zapustit kořeny. A australský trh je pro ně dobrou příležitostí s penetrací chytrých telefonů přes 80 procent v populaci. Příhodný čas pro to, aby se zlomila nadvláda čtyř největších australských bank? Australská velká čtyřka zakončila fiskální rok 2014 (končí posledním červnem daného roku) rekordním ziskem ve výši 28,6 miliard australských dolarů, což je meziroční nárůst o 5,7 %, uvedla australská redakce serveru Business Insider (BI).
Ale obhajovat svou dominantní pozici na australském trhu bude stále těžší. Správně vybalancovat zisky, růst, konkurenci a stabilitu na trhu. „Banka, která dokáže tento mix nejlépe, bude mít výhodu, pokud se na bankovním trhu změní nálada," řekl pro BI Tim Dring ze společnosti Ernst & Young.
Chceme vědět, co nelze spatřit
Na australském trhu se odehrává souboj o klienta a o to, kdo se na bankovním trhu v budoucnu prosadí. Možná právě lidé z technologických firem mohou lépe odhadnout, kam bude směřovat vývoj na trhu bankovních služeb, a jakým způsobem se budou měnit preference klientů „Chceme vědět, co sami nemůžeme vidět," prohlásil Damien MacRae, manažer banky Westpac, která hostila poslední setkání lidí, jež se točí okolo finančních startupů. „Musíme přemýšlet a chovat se, jako bychom byli startup, kterému už je 200 let," dodal.
Sydney jako city
Zástupci startupových firem jsou rádi za to, že v případě spolupráce se zavedenou bankou předejdou náročným legislativním překážkám, jak se dostat na bankovní trh. Politici oceňují, že by australská ekonomika mohla dostat nový impuls k růstu. Místní vláda australského Nového jižního Walesu se totiž snaží ze Sydney vybudovat globální finanční centrum, které by mohlo konkurovat tradičním rivalům v Londýně a New Yorku. „Potřebujeme diverzifikovat ekonomiku, a všechny ingredience k tomu máme zde," řekl WSJ ministr pro energetiku místní vlády Anthony Roberts.
Půl milionu do startupů
Austrálie se má stát zaslíbeným místem pro investory z celého světa. Federální vláda snížila podmínky pro udělení permanentního víza pro podnikatele cizince. Stačí, když investují v Austrálii půl milionu australských dolarů z celkové pětimilionové investice do fondů s rizikovým kapitálem, které tradičně podporují startupové firmy. Austrálie má přitom třetí největší trh s investičními fondy na světě, uvedla torontská společnost International Investment Funds Association (IIFA). Fondy v Austrálii spravují aktiva v celkové hodnotě 1,6 bilionu amerických dolarů.