Následky rozhodnutí obyvatel Spojeného království vystoupit z Evropské unie reálně dopadají na britskou ekonomiku. Index nákupních manažerů PMI ve stavebnictví, který udává náladu v sektoru, se v červenci propadl nejvíce za posledních sedm let. Index v sektoru služeb, na kterém je postavena britská ekonomika, také propadl nejvíce od března 2009.
Ceny domů se v červenci snížily o jedno procento, uvedla banka Halifax. Na druhou stranu nezaměstnanost se drží ve druhém čtvrtletí na 4,9 procentech. Podle analytiků ale zatím dopad brexitu pracovní trh nezasáhl.

Nálada ve stavebnictví není dobrá. Autor: theguardian.com

Premiér odstoupil, guvernér zůstává

Premiér David Cameron, který hlasování o brexitu vyvolal, už dávno odstoupil a nová premiérka Theresa Mayová se ve vysoké funkci snaží zorientovat. A co se týká kroků ohledně brexitu, britská vláda bude muset s Bruselem ještě hodně tvrdě bojovat, aby ekonomické dopady pro Spojené království byly co nejmenší, napsal independent.co.uk.

Faktické řešení ekonomických následků brexitu spadlo na bankéře Marka Carneyho, který už dříve varoval před situací, kdy bude druhá největší evropská ekonomika fungovat v Evropě bez EU.

Úroky na minimech

Posledním krokem guvernéra bylo snížení úrokové míry o čtvrt procentního bodu, aby byly ekonomické následky na ekonomiku Spojeného království co nejmenší. Tímto krokem chce bankéř podpořit utrácení domácností a firem a podpořit inflační cíl ve výši 2 procent. Navíc oznámil nákup vládních a korporátních dluhopisů ve výši 60 miliard liber.
Jak ale připomenuly Financial Times, pokud se nepodaří ekonomiku nastartovat, mnoho prostoru už Carney nemá, protože jak sám dříve řekl, není přítelem záporných sazeb. Ty by navíc negativně zapůsobily na bankovní sektor.

0,25 %

BOE snížila úrokovou sazbu o polovinu na historické minimum. 3. 8. 2015. Zdroj: bankofengland.co.uk

Poslední čísla z maloobchodu dávají naději, že se Carneymu práce daří. V červenci se maloobchodní tržby meziměsíčně zvýšily o 1,4 procenta, přitom analytici očekávali růst jen 0,1 procenta. Podle analytiků za vyšší tržby obchodníků může dobré počasí, ale i zahraniční turisté, kteří platí za libru méně než před hlasováním o brexitu. Libra vůči dolaru oslabila asi o desetinu.

Vývoj měnového páru GBP/USD

Autor: finance.yahoo.com

Proč tu práci bral?

Carney řídí ekonomiku země v situaci, před kterou varoval, nicméně ji nemohl ovlivnit. Možná pochybuje, zda měl před třemi lety prestižní funkci guvernéra Bank of England (BOE) přijímat. V roce 2013 totiž rodilého Kanaďana přivábil tehdejší britský ministr financí George Osborne.

Jednapadesátiletý ekonom už měl zkušenost z kanadské centrální banky, kdy se stal ekonomickou hvězdou, protože zemi úspěšně provedl finanční krizí. Bez toho, aby země musela zachraňovat místní banky.
Dříve pracoval na kanadském ministerstvu financí a po třináct let také jako ekonom u investiční banky Goldman Sachs (podobně jako šéf ECB Mario Draghi).

V roce 2010 byl časopisem Time zařazen mezi sto nejvlivnějších lidí světa. A může se pyšnit dalším primátem. V dlouhé historii BOE, která byla založena v roce 1694, je prvním cizincem v jejím čele.

Kritizován politiky

Nebojí se otevřeně mluvit o nepříjemných věcech, před referendem varoval před chaosem a ekonomickým zpomalením Spojeného království, pokud vyhrají zastánci brexitu.
Mnoho britských politiků mu nemůže přijít na jméno, protože nezachovává „neutralitu" při svých veřejných vystoupeních.

Už loni vystoupil s kritikou států, které nedostatečně bojují s následky klimatických změn. Podle něj by vyspělé ekonomiky měly mít „uklizený stůl" v otázce emisí. Také proto – jak připomenul deník Guardian –, že je Británie jedním z největších pojišťovacích trhů na světě. A pojišťovny budou v případě klimatických změn silně finančně dotčeny.

Chcete-li popřít změny klimatu, v pořádku. Ale nemůžete popřít fungování trhu. Pokud je chcete popírat, pak s vámi nemá smysl hovořit.

Nemůžete popřít fungování trhu

„Chcete-li popřít změny klimatu, v pořádku. Ale nemůžete popřít fungování trhu. Pokud je chcete popírat, pak s vámi nemá smysl hovořit," řekl před rokem Carney. A dodal, že jakmile změny klimatu začnou ovlivňovat finanční stabilitu světa, na řešení už bude pozdě.