Barevná statistika: oranžové bývají dacie, šedivé škodovky. A co další značky?

Jan Markovič | 20. 12. 2018
Alfa Romeo - červená (70 aut)
Audi - černá (695 aut)
Bentley - šedá a černá (po 11 autech)

Oranžová, modrá, červená. Na propagačních snímcích automobilky Audi to hýří barvami. Není divu, drahým autům to v nápadných odstínech náramně sluší. Jak ale ukazují statistiky Sdružení dovozců automobilů (SDA), lidé, kteří si pak pro vozy dojdou do showroomů, se drží více při zemi. Nejoblíbenější barvou u Audi v Česku je totiž černá.

Zdá se, že Češi jsou u barev konzervativní. Za 11 měsíců tohoto roku si koupili nejvíce bílých aut, které tvoří téměř třetinu trhu. Čtvrtina vozů v Česku měla šedou barvu. Pak se už objevují zajímavější odstíny, jako modrá s 15 procenty a červená s 12. Nutno ale podotknout, že SDA, které statistiky zpracovává, neregistruje stříbrnou. Ta zřejmě spadá pod šedou.

Nejstarší dochovaný „brouk“ je zachráněný. Rezavěl pod stromem v Česku
Byznys

Nejstarší dochovaný „brouk“ je zachráněný. Rezavěl pod stromem v Česku

SDA zkoumá barvy aut od roku 2010. Podle statistik se zdá, že chuť Čechů k barvám je poměrně neměnná. V roce 2013 bylo pořadí nejoblíbenějších barev stejné jako letos, jen s nižším podílem na trhu. Bílá s 27 procenty, šedá se 14 a modrá s 13 procenty. Před osmi lety pak kralovala šedá s pětinou trhu, následovaná překvapivě červenou a modrou.

I přes zájem o obyčejné odstíny najdete značky, u kterých se tradičně drží výraznější barvy. V Česku například platí, že nejoblíbenějším lakem pro ferrari je červený. Se stejnou barvou jezdí nejvíc alfa romeo a překvapivě i mitsubishi.

Neblahý osud unikátních automobilů: vozy šrotovaly Citroën, GM i BMW
Byznys

Neblahý osud unikátních automobilů: vozy šrotovaly Citroën, GM i BMW

Škoda, že se zapomíná na barvy jako je oranžová nebo zelená. Žádná značka tyto odstíny nemá zastoupené jako nejprodávanější. Přesto víme, že ze všech oranžových aut přibylo nejvíc dacií (1168 kusů) a Kia na silnice poslala nejvíc zelených vozů. Bylo jich 50.

Prohlédněte si přiloženou fotogalerii, ve které zjistíte, jaká barva je nejoblíbenější u každé značky. Jak je na tom ta vaše?