Hamburger Big Mac má padesát, jeho vynálezce by oslavil rovnou stovku

Vynálezce Big Macu Michael "Jim" Dellicatti

Vynálezce Big Macu Michael "Jim" Dellicatti

Foto: ČTK/AP/Gene J. Puskar

/ VIDEO / "Big Mac je Big Mac, ale říkaj Le Big Mac," prohlašuje zabiják Vincent v podání Johna Travolty v legendární scéně kultovního filmu Quentina Tarantina Pulp Fiction: Historky z podsvětí. Známý sendvič, který se stal jedním z ikonických amerických produktů, ale také jedním ze symbolů kulturní kolonizace zemí celého světa firmou McDonald´s, má 50.

Big Mac v kultuře

Jak řetězec McDonald´s, tak i jeho nejznámější sendvič samozřejmě našel své místo v populární kultuře, ať už šlo o díla, která jej svým způsobem oslavují, nebo o projekty, jež ho naopak kritizují, k čemuž mají nemálo důvodů: ať už zmíněnou kulturní kolonizaci, kdy řetězec agresivní obchodní politikou vytlačuje ze svého okolí tradiční restaurace a obchody a nahrazuje je svou unifikovanou podobou, nebo množství kalorií v porovnání s nízkým obsahem opravdu kvalitních živin, jež činí z McDonald´s synonymum pro nezdravý životní styl, popřípadě systém prodeje, který dělá ze zaměstnanců výkonné roboty povinně opakující stále tytéž úkony.

Prototyp nového nadzvukového dopravního letounu od firmy Boom Supersonic

Nový Concorde? Boom Supersonic oživila projekt nadzvukového dopravního letadla

V roce 2002 tak vznikl například německý dokument Big Mac Small World, při němž zástupci cestovní společnosti Guyer Travels navštíví šest zcela rozdílných částí celého světa včetně Číny a Brazílie, aby zjistili, jak ve všech formuje komunity firma McDonald´s, když v ní místní lidé začnou pracovat.

V roce 2004 byl natočen asi nejznámější a nejdiskutovanější dokument týkající se McDonald´s, film Super Size Me režiséra (a také trochu profesionálního provokatéra) Morgana Spurlocka. Ten se rozhodl realizovat experiment, že po dobu třiceti dnů nebude jíst nic jiného, než co je na nabídce McDonalds, stravovat se bude v tomto řetězci třikrát denně, vše, co je v nabídce, si dá alespoň jednou a musí přijmout XXL menu, pokud je k tomu vyzván (přičemž takové vyzývání měli prodavači v McDonald´s v popisu práce).

Zdroj: Youtube

Spurlock při natáčení projel celé Státy a mluvil s řadou odborníků na výživu i na rychlé občerstvení. Svůj experiment však musel předčasně ukončit, protože ho podle jeho vlastních slov začala jím zvolená "dieta" ohrožovat na zdraví. Přestože je tento režisér znám určitými sklony k manipulaci, přispěl zčásti k tomu, že McDonald´s začal do svých jídelníčků zařazovat i víc ovoce a zeleniny.

Ve světě celovečerního filmu se stala legendou už zmíněná scéna z Tarantinova Pulp Fiction, při níž se dva profesionální zabijáci a vymahači dluhů (Vincent Vega a Jules) připravují na další "job" a přitom si mimoděčně vyprávějí o tom, čím se liší kulturní zvyky v Evropě (kterou jeden z nich navštívil) od Spojených států. "Mají tam to samý, co my, ale je to prostě jiný," říká Vincent Vega v Travoltově podání.

Zdroj: Youtube

Určitou "robotizaci" namísto lidského přístupu, jakou lze pozorovat u pracovníků rychlého občerstvení, si vzal na paškál film Volný pád s Michaelem Douglasem z roku 1993. Douglasův vytočený hrdina se zde domáhá ve fast foodu snídaně, bohužel o ni ale požádá necelé dvě minuty poté, co se snídaně přestaly vydávat. Obsluha mu proto s naučenými profesionálními úsměvy odmítá vyhovět, dokud se nedomůže svého střelbou ze samopalu do vzduchu.

Zdroj: Youtube

Dlužno dodat, že v tomto případě nejde o řetězec McDonald´s, ale automatizace profesních postupů, která Douglasova hrdinu rozčiluje, je u všech řetězců podobná. Však také instruktážní film s výukou ve "správném zvládání všech postupů", který před pěti lety připravil přímo český řetězec McDonald´s, vyvolal velkou vlnu internetových parodií a hříček.

Zdroj: Youtube

Řetězec nicméně projevil smysl pro humor a sám později v některých svých reklamách instruktážní film lehce parodoval nebo na něj odkazoval.

McDonald´s v Česku

První Big Mac v České republice byl prodán 20. března 1992 v první české restauraci McDonald´s, kterou řetězec otevřel v pražské Vodičkově ulici ("až McDonald´s otevře, začnu šlapat Vodičkovou častěji než holky Perlovku," psal tehdy redaktor časopisu Mladý svět, který informoval o vstupu řetězce na český trh). Takhle vypadala v první polovině 90. let jeho reklama.

Zdroj: Youtube

Restauraci navštívilo záhy po otevření 11 tisíc zákazníků, a to i přesto, že její nabídka nebyla nejlevnější. Big Mac stál v roce 1992 ve Vodičkově 50 korun, průměrná hrubá mzda přitom dosahovala asi pět tisíc korun. Za čtvrtstoletí burger zdražil o 29 korun, průměrná mzda oproti tomu vzrostla trojnásobně.

"Můžu říct, že právě o Big Mac byl zájem asi největší. Je to jednoduše ikona, se kterou jsme poprvé ochutnali nejen dva plátky masa s omáčkou a salátem v housce, ale vlastně i kapitalismus," prohlašuje dnes franšízant řetězce Michal Mládek, který v den otevření první české restaurace pracoval v kuchyni.

Jiří Kajínek v reklamě vymahačské firmy

Dlužníka utéct nenecháme, říká omilostněný Kajínek, odsouzený za nájemnou vraždu

K oslavě padesátin svého nejznámějšího produktu Big Mac připravuje McDonald´s mimo jiné vlastní měnu Mac Coin a módní kolekci. V Česku přijde limitovaná edice triček.

◀ PŘEDCHOZÍ ČÁST
Část 2/2
DALŠÍ ČÁST ▶

Akční letáky