Starupová firma Unocoin z třetího největšího indického města Bengalúru (město bývá označováno jako indické Silicon Valley, protože je sídlem technologických firem) na konci září oznámila, že v posledním investičním kole vybrala od amerických a indických investorů 1,5 milionu dolarů. Startup se tak po třech letech od svého vzniku stal největší indickou bitcoinovou firmou co do objemu vybraných peněz, uvedla agentura Reuters.

Co je bitcoin?

Bitcoin je internetová open-source P2P platební síť a také v této síti používaná kryptoměna. Hlavní unikátností Bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci.
V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady.
Síť funguje od roku 2009, kdy ji popsal a vytvořil člověk nebo skupina lidí podepsaná jako Satoshi Nakamoto. K autorství se v květnu 2016 přihlásil Australan Craig Steven Wright, což bylo ale rychle zpochybněno. Základem pro vznik Bitcoinu byly koncepty „Bit gold" a „b-Money". Nyní pro platby existuje oficiální softwarový klient, o který se starají dobrovolníci z celého světa, a několik alternativních klientů. Zdroj: cs.wikipedia.org


Unocoin má sto tisíc uživatelů a zaměstnává tři desítky lidí. Poskytuje platformu pro obchodování s touto virtuální měnou a zprostředkovává platby v této měně. Unocoin sama sebe označuje za indickou obdobu amerického Coinbase. Což je firma ze San Franciska a je největším bitcoinovým startupem ve Spojených státech. Od investorů vybrala už celkem 117 milionů dolarů, uvádí na svých stránkách.

4,6 mil. uživatelů

Tolik lidí použilo platformu Coinbase do října 2016. Zdroj: coinbase.com

10 mld. USD

Taková je odhadovaná tržní kapitalizace kryptoměny bitcoin. Zdroj: coinbase.com

Zažíváme vzrušující časy

„Potřebovali jsme samostatnou firmu pro výměnu bitcoinů v Indii. Před pár lety, když jsme si chtěli koupit bitcoiny, tak tu v Indii nebylo nic k dispozici," řekl Reuters spoluzakladatel firmy Sunny Ray.
Dříve tedy musel člověk z Indie převést peníze z bankovního účtu do zahraničí a bitcoiny dostal až za několik dnů, vysvětlil genezi vzniku Ray.

„Zažíváme vzrušující časy. Indie je skvělým místem pro používání bitcoinu a blockchain technologie," stěží krotil optimismus ředitel firmy Satvik Vishwanath v indickém Economic Times. Mezi investory do Unocoinu patří globální investoři Digital Currency Group, Boost VC, BnkToTheFuture a FundersClub.

Většina Indů bez účtu

Indická populace je totiž z větší části nedotčená klasickým bankovnictvím. Až 60 procent Indů nemá bankovní účet. Proto je Indie považována za ideální trh pro rozšíření této kryptoměny, uvedl indický startupový server yourstory.com.

Saurabh Agrawal, jeden ze zakladatelů dalšího indického bitcoinového startupu Zebpay, který využívá 65 tisíc lidí, tvrdí, že obliba placení bitcoiny stoupá.

„Globální trh s bitcoiny raketově roste. V prosinci 2015 dosáhly transakce hodnoty 35 miliard dolarů. Firmy jako Dell, Expedia, Overstock už začaly akceptovat bitcoiny pro internetové platby. Bitcoinové firmy vybraly od investorů v roce 2015 téměř miliardu dolarů," zdůraznil Agrawal.

Vývoj ceny bitcoinu vůči dolaruAutor: finance.yahoo.com