Tažení petrochemické společnosti Unipetrol na totální ovládnutí strategicky důležitého zpracovatele ropy Českou rafinérskou je úspěšně u konce. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) totiž Unipetrolu napodruhé povolil nákup bezmála třetinového podílu, který litvínovská společnost koupila od italské ropné skupiny Eni za 30 milionů eur. Unipetrol se tak stane jediným akcionářem skupiny.

S obchodem mohou být spokojeny obě strany. Italská skupina Eni se totiž kontinuálně zbavuje svých ropných aktivit ve střední a východní Evropě, když například už loni prodala síť čerpacích stanic Agip v Česku, na Slovensku a Rumunsku maďarské skupině MOL. Unipetrolu zase plné ovládnutí České rafinérské usnadní rozhodování o jejím dalším osudu. A ve hře je podle šéfa provozovatele ropovodů v Česku MERO Stanislava Bruna dokonce i brzké uzavření českých rafinerií.

„Domníváme se, že cílem PKN Orlen je ukončit zpracování ropy v České republice. A to spíše v krátkodobém než dlouhodobém horizontu," uvedl Bruna na konci března na konferenci o budoucnosti české petrochemie. Tento trh trpí silnou konkurencí ze strany alternativních paliv nebo také čím dál úspornějšími motory nových vozů. Vlastník Unipetrolu polský koncern PKN Orlen to ale odmítá. „Jsme překvapeni prohlášením generálního ředitele společnosti Mero pana Bruny. Orlen nemá žádné plány ohledně ukončení výroby/uzavření rafinerií v České republice," uvedla firma v reakci na slova Bruny na svém twitterovém účtu.

Vyjednávání se státem

Česká rafinérská je jediným zpracovatelem ropy v Česku. Pod její křídla patří rafinerie v Kralupech nad Vltavou a v Litvínově, které plní české ropovody. To by se ale mohlo brzy změnit. Kroky Unipetrolu z posledních let naznačují, že by mohlo k uzavření obou rafinerií opravdu dojít. Už v roce 2012 uzavřel Unipetrol kvůli nízkým maržím provoz pro zpracování ropy v pardubickém Paramu a polský PKN Orlen si loni vzal Českou rafinérskou tak trochu jako rukojmí.

Poláci totiž loni na jaře intenzivně vyjednávali s ministrem financí Andrejem Babišem (Hnutí ANO) a jeho vládním kolegou Janem Mládkem (ČSSD) z ministerstva průmyslu a obchodu o možnosti vstupu do státem ovládaných firem MERO a Čepro. To ale oba ministři odmítli. PKN Orlen přitom podle Hospodářských novin propojení firem s Českou rafinérskou nepřímo podmínil investicemi do této skupiny a také připomněl, že v Česku zaměstnává tisíce lidí.

Stát si vážnost situace uvědomil a začal s Poláky naopak vyjednávat o koupi kralupské rafinerky, aby mohl zpracování ropy v Česku udržet. Jednání ale skončila bez konkrétního výsledku. „Jelikož se představy obou stran poměrně významně lišily a obě strany dospěly k návrhu, že v tomto období není reálné, že by se mohly sblížit, byla jednání v listopadu uplynulého roku ukončena s tím, že obě strany nevyloučily se k jednání někdy v budoucnosti vrátit," uvedl pro Dotyk BYZNYS mluvčí ministerstva obchodu Igor Walter.

Dědictví privatizace

Jak už bylo zmíněno Unipetrol – alespoň podle vyjádření firmy – uzavření českých rafinerií v blízké době neplánuje. Co s nimi bude ale za deset let, na to už šéf litvínovské firmy Marek Świtajewski na petrochemické konferenci neodpověděl. Pokud by ale nyní došlo k uzavření českých provozů zpracovávajících ropu, státní firmy MERO a Čepro jsou připraveny jednat. Čepro by dodávky ropy do Česka řešilo prostřednictvím železnice, navíc je státní podnik připraven během několika minut odemknout své sklady ropy a dodávat surovinu na trh.

MERO pak plánuje umožnění uskladnění zahraniční ropy v Česku. Situace ale ukazuje, jak moc byla neuvážená privatizace Unipetrolu, která proběhla v roce 2004. Stát se tím vlastně připravil o jakoukoli možnost řídit toto strategické odvětví. Unipetrol totiž tehdy v České rafinérské vlastnil kontrolní 51procentní podíl.

Hra mezi českou vládou a PKN Orlen má ale i jiný rozměr. Současný ministr financí Andrej Babiš totiž s Agrofertem stál u privatizace Unipetrolu. PKN Orlen se s ním tehdy dohodl, že pokud vyhraje, Agrofertu později prodá podíl v Unipetrolu. To se nestalo a Babiš následně na Polácích vysoudil 2,7 miliardy korun. A na to se nezapomíná