Britský zpěvák, hudební skladatel, producent a herec David Bowie si vydobyl nesmrtelnost na hudební scéně. Navíc svou smrtí, těsně před níž „načasoval" vydání své poslední desky Blackstar, zaskočil fanoušky po celém světě. Ti britští ho proto chtějí zvěčnit i na bankovkách.
„Nedovedeme si představit lepší poctu Davidu Bowiemu, než ho vyobrazit na příští dvacetilibrové bankovce...," stojí mimo jiné v petici, kterou organizuje Simon Mitchell.

Nesplněná kritéria

Nicméně ani podpisy bezmála 40 tisíc lidí Bank of England (BoE) nepřesvědčily. Podle týdeníku Newsweek banka potvrdila, že Bowie na 20librovce nebude, neboť nesplnil kritéria nominace. Banka vypsala veřejnou soutěž na novou tvář pro bankovku loni v květnu, přičemž veřejnost měla nominovat uměleckou osobnost, která již nežije (od „malíře až po výrobce nábytku", poznamenává Newsweek).

Vzhledem k tomu, že Bowie byl v době uzavření nominací v půli loňského července ještě naživu, kritéria Bank of England, aby od roku 2020 mohl na nových bankovkách být, nesplnil.

Jak uvedl server coinworld.com, sešlo se několik stovek uměleckých nominací. Nicméně je otázka, zda guvernér nepodlehne tlaku petice a nakonec ještě Bowie do výběru nebude zařazen.

Naděje neumírá

Pokud BoE skutečně Bowieho do výběru na 20librovku nezařadí, není všem dnům pro Ziggyho Stardusta, jak se hudebníkovi přezdívalo, konec.

Šanci by mohl dostat u 50librovky, jejíž podoba se sice měnila v roce 2011, ale je tou nejbližší britskou bankovkou, kterou čeká obměna příště. Jak však podotýká Newsweek, vzhled peněz se obměňuje jednou za 10 až 15 let.

Bowieho fanoušci si tak možná budou muset počkat. Na druhou stranu je může částečně uklidňovat fakt, že zpěvákova tvář již na bankovkách byla. Objevil se totiž před pěti lety na 10librovce určené pro lokální použití v Brixtonu, odkud Bowie pochází.