Brazílii hrozí po olympiádě dluhy jako Řecku

František Novák | 5. 8. 2016

Letní olympijské hry v Brazílii, která se nachází v hluboké recesi, nebudou zcela jistě ziskové. Daňové poplatníky deváté největší ekonomiky světa vyjdou na několik miliard dolarů.

Brazilci neprožívají dobré období. Všudypřítomná korupce, která se dotýká i prezidentky, propad ekonomiky okolo pěti procent (v prvním čtvrtletí tohoto roku to bylo meziročně –5,4 procenta), nezaměstnanost přes 11 procent. Předlužené federální státy Brazílie. Olympiáda by mohla Brazilcům alespoň na dva týdny zlepšit náladu, než se opět probudí do ekonomické reality.

Aby Rio de Janeiro mohlo vůbec hry uspořádat, musel si tento stát vypomoci od federální vlády půjčkou ve výši 900 milionů dolarů. V květnu totiž místní vláda nezaplatila splátku ve výši 8,4 milionu dolarů a regionu hrozil bankrot.

Správní členění Brazílie na jednotlivé státy. Autor: brazil-help.com

Soči. Nejdražší hry historie

Vyplatí se vůbec pořádat olympijské hry? Ty poslední v Soči stály i s investicemi do infrastruktury neuvěřitelných 51 miliard dolarů a staly se tak nejdražší olympiádou v historii.

Athény. Příčina dluhové krize

Často se uvádí jako odstrašující příklad olympiáda v Athénách. Tato letní olympiáda v roce 2004 skončila ztrátou 15 miliard dolarů a bývá uváděna jako jedna z příčin následné dluhové krize řeckého státu, který před bankrotem musel zachránit zbytek eurozóny.

V krátkodobém horizontu se obrovské sportovní akce ekonomicky nevyplácejí. Ukazuje to studie Německého institutu pro ekonomický výzkum (DIW) na příkladu mistrovství světa ve fotbale v roce 2006, které uspořádalo ekonomicky stabilní a silné Německo. I když do země přijelo o něco více turistů, nebylo to tolik, aby se náklady na pořádání akce vrátily.

„V menších státech by mohly mít investice do sportovišť měřitelný efekt na ekonomickou konjunkturu. Na druhou stranu zvyšují zadlužení dané země. A kdo si již půjčí, může z dluhu financovat i jiné věci,“ uvedl německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

Ekonom Andrew Zimbalist odhadl, že deficit za pořádání LOH se může dostat až k 15 miliardám dolarů.

Skromné hry

Financial Times (FT) uvádí, že je pořádání olympiády v posledních letech stále nákladnější. Podle organizátorů v Riu to má být 4,1 miliardy dolarů a rozpočet je „skromný“. Pro zemi v hluboké recesi je i tato částka vysoká, míní FT.
Následující graf ukazuje náklady na pořádání olympijských her. Jde o přímé náklady na sportovní akce v miliardách dolarů v cenách roku 2015.

Kolik stály olympijské hry? (v mld. USD v cenách roku 2015)Autor: FT

Žádné hry se nevešly do původního rozpočtu

Podle mnohých bude rozpočet překročen. Tomu nasvědčuje i průzkum Saïd Business School z Oxfordu. Vědci analyzovali 30 posledních olympijských her. A žádné z nich se nevešly do původního rozpočtu. Přitom v polovině případů byl rozpočet překročen o více než 100 procent. Na konečný účet za 17 dní sportovní zábavy si budeme muset počkat.

Ekonom Andrew Zimbalist, autor knihy Circus Maximus: The Economic Gamble Behind Hosting the Olympics and the World Cup nicméně odhadl, že deficit za pořádání LOH se může dostat až k 15 miliardám dolarů. Analýza předchozích her totiž neukazuje, že by následný cestovní ruch, obchod a investice mamutí sportovní podnik zaplatily.

Zimbalistův odhad odpovídá i účtu za LOH v Athénách. Z tohoto svátku sportu, na který se Řekové tak těšili, se řecké státní finance ještě nevzpamatovaly.

Celý článek a další témata k LOH v Riu čtěte v týdeníku Dotyk č. 32, které najdete ZDE.

Tagy Athény Brazílie dluh dolar Eurozóna Letní olympijské hry Olympijské hry Rio de Janeiro rozpočet Řecko