Budoucnost je v samořízených vozidlech. Toyota investuje do Uberu 11 miliard

Lukáš Rott | 5. 7. 2019
Společnost Uber - Ilustrační foto
Společnost Uber - Ilustrační foto
Společnost Uber - Ilustrační foto

Japonská automobilka Toyota plánuje rozšířit spolupráci se společností Uber na vývoji autonomních vozidel. V rámci nové dohody investuje do společného projektu 500 milionů dolarů, v přepočtu téměř 11 miliard korun. Informaci zveřejnila britská BBC.

Uber může zpátky do Brna. Město se k dovolání odpůrců nepřipojí
Regiony

Uber může zpátky do Brna. Město se k dovolání odpůrců nepřipojí

Podle japonské firmy půjde část investice na masovou výrobu nových automobilů, které se následně stanou součástí flotily Uberu. Obě společnosti se vynaloženými prostředky snaží držet krok s konkurencí na trhu samořízených vozidel.

Hodnota Uberu díky investici vzrostla i přes prohlubující se ztráty na zhruba 72 miliard dolarů, tedy více než 1,5 bilionu korun. To je o 15 procent více než při první investici přibližně před třemi měsíci. Podle BBC se tak cena společnosti vyšplhala zpět na hodnotu z února letošního roku.

BMW začíná nabízet bezdrátové dobíjení u svých aut. Hybridní řada 5 bude první
Publicistika

BMW začíná nabízet bezdrátové dobíjení u svých aut. Hybridní řada 5 bude první

Podle společného tiskového prohlášení obou společností nasadí autonomní technologii do nových vozů Toyota vyrobených speciálně pro tento účel. Vycházet budou z modelu Sienna Minivan a pilotní testy by měly začít v roce 2021.

Vývoj zpomalila nehoda

„Tato dohoda a investice pro nás představuje důležitý milník v rozšíření aktivit společnosti. Chceme najít cestu k bezpečnému rozvoji přepravních služeb.“ uvedl pro BBC víceprezident společnosti Toyota Shigeki Tomoyama.

Půjčujte svá auta přes Smilecar, vyzývá řidiče Leo Express
Byznys

Půjčujte svá auta přes Smilecar, vyzývá řidiče Leo Express

Toyota a Uber v současné době nedokáží konkurovat úrovni vývoje autonomních vozidel, jako je napříhlad technologie Waymo společnosti Alphabet, pod kterou spadá například softwérový gigant Google.

Příčinou úpadku ve vývoji byl mimo jiné i incident, při němž samořízené SUV společnosti Uber ve městě Tempe v Arizoně způsobilo nehodu, při které zemřel člověk. Od té doby přepravní společnost stáhla autonomní vozidla z provozu a ukončila veškeré aktivity v Arizoně.

Toyota přinese odborný pohled

„Problémové pokusy Uberu o samořízené vozy potřebují podporu zvenčí. Právě tu může v rámci dohody Toyota nabídnout, navíc i pro ni je to obrovská příležitost,“ myslí si odborník na technologie z BBC Dave Lee.

Neblahý osud unikátních automobilů: vozy šrotovaly Citroën, GM i BMW
Byznys

Neblahý osud unikátních automobilů: vozy šrotovaly Citroën, GM i BMW

„Uber podle dostupných informací investoval do vývoje okolo jednoho až dvou milionů dolarů (21-42 milionů korun) každý den. Výsledky přitom nebyly dobré - jedna smrtelná nehoda, jeden velice nákladný soudní spor a minimální pokrok ve srovnání s lídrem v této oblasti, společností Waymo,“ popisuje.

Rozdělení nákladů může přinést Uberu větší zájem investorů. Pozitivní vliv mělo ohlášení dohody i na akcie Toyoty. Řada analytiků odhaduje, že po rozšíření přepravních služeb za využití autonomních vozidel dojde k výraznému poklesu vlastněných osobních automobilů. Toyota si tak podle Leeho díky spolupráci s Uberem zajistila možná toho největšího odběratele.

Uber rozšiřuje nabídku

Rozšíření spolupráce s Toyotou není jediným podobným projektem Uberu, který již v minulosti uzavřel dohodu také s automobilkou Daimler. Součástní flotily Uberu by tak v budoucnosti mohly být vozy obou výrobců.

Zástupci přepravní společnosti v pondělí oznámili, že se hodlají více koncentrovat na sektor elektrických koloběžek a kol, a to i za cenu krátkodobého poklesu tržeb. I přesto, že zisky společnosti z přepravních služeb stoupají, výdaje na expanzi do nových oblastí, jako je sdílení jízdních kol či rozvoz potravin, zavinily výrazné ztráty.

Tagy Arizona automobilka BBC Daimler AG dolar Google investice Toyota