Šestaosmdesátiletý Warren Buffett v pondělí reagoval na kritiku republikánského kandidáta Donalda Trumpa ohledně placení daní. Trump totiž ve druhé prezidentské televizní debatě řekl, že Buffett v minulosti využil masivních daňových odpočtů.

Realitní magnát Trump se tak bránil zjištění deníku The New York Times (NYT), že v roce 1995 vykázal ztrátu 916 milionů dolarů a nemusel v dalších letech platit daně.

„Platím pravidelně daně z příjmů už od roku 1944, když mi bylo 13 let. Mám kopie všech mých 72 daňových přiznání," napsal Buffett ve svém vyjádření.

65,2 mld. USD

Takové je jmění Warrena Buffetta. Je třetím nejbohatším člověkem světa. Zdroj: Forbes

Věštec z Omahy, jak se úspěšnému investorovi přezdívá, opakovaně vyzval Trumpa, aby svá daňová přiznání zveřejnil, pokud nic neskrývá. Sám je jako ředitel investičního konglomerátu Berkshire Hathaway daňovým úřadem pravidelně kontrolován.

Buffett přiznal, že měl v roce 2015 hrubé příjmy ve výši 11,56 milionu dolarů, odpočty pak 5,48 milionu. Z toho dal na charitativní účely 3,47 milionu dolarů a zaplatil daň ve výši 1,85 milionu dolarů.

1,85 mil. USD

Tolik zaplatil Warren Buffett za finanční rok 2015. Zdroj: cnbc.com

Trump svá daňová přiznání nechce zveřejnit s argumentem, že zatím nebyl dokončen audit daňové správy.

Prodloužená ruka Clintonové

Deník The New York Times na začátku října upozornil na to, že Donald Trump tím, že v roce 1995 vykázal hospodářskou ztrátu ve výši 916 milionů dolarů, dalších 18 let neplatil daně z příjmů.

Vycházel z daňových přiznání republikánských kandidátů, které anonymně unikly. Trump naopak deník obvinil z toho, že je jen prodlouženou rukou kampaně Clintonové a jejího volebního štábu.

Giuliani Trumpa chválí

„Jedná se o dokonalou aplikaci daňového zákona. A musel by být blázen, kdyby z toho neudělal výhodu," komentoval Trumpův daňový manévr Rudy Giuliani, bývalý starosta New Yorku, jenž je nyní Trumpovým poradcem.

Svého favorizovaného uchazeče o Bílý dům dále přirovnal k takovým veličinám, jako byli bývalý šéf Apple Steve Jobs nebo legendární britský politik Winston Churchill. Giuliani zdůraznil, že se Trump dostal ve svém podnikání ze ztráty téměř jedné miliardy dolarů. „To ukazuje, jaký je (Trump) génius," řekl exstarosta v televizi CNN.

1994 až 2001

Rudy Giuliani byl starostou města New York.

2002 až 2013

Michael Bloomberg byl starostou města New York.

Buffett i Bloomberg

Německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) v této souvislosti připomněl, že Buffett není jediným dolarovým miliardářem, který se v prezidentské kampani otevřeně angažuje.

Bývalý starosta New Yorku a zakladatel stejnojmenné zpravodajské agentury Michael Bloomberg, který byl v minulosti členem Demokratické i Republikánské strany, rovněž zpochybnil manažerské schopnosti Trumpa. Naopak zakladatel platebního systému PayPal Peter Thiel podpořil Trumpa přímo na republikánském konventu.