Přesně před čtyřmi lety cena zlata dobývala vrcholky. Analytici se předháněli v astronomických odhadech dalšího růstového vývoje ceny žlutého kovu, jenže opak byl pravdou. Zlato na trzích zamířilo dolů a dnes je jeho cena na pětiletém minimu. Co se stalo?

Zlatu namíchali centrální bankéři doslova „smrtící koktejl". Růst spotřebitelských cen v nedohlednu, prakticky nulové úrokové sazby a „rotačky tisknoucí peníze" na plný výkon od Spojených států po Japonsko. To vše hnalo akcie firem vzhůru a investoři se ke zlatu obrátili zády. To se nyní mění.

Rusko tlačí cenu vzhůru

Aktuální nízké ceny zlata lákají především drobné investory a centrální banky. Důkazem toho může být čínská centrální banka, která už několik let přeměňuje své dolarové zásoby na zlato. Nakupují ale i další země. „Rusko navýšilo v červnu své zlaté rezervy o dalších 25 tun. Největší země světa se dostala se svou zásobou zlatých rezerv na šesté místo na světě. Její celková hodnota devizových rezerv ve zlatě činí 13 procent," konstatuje Jan Žák, člen představenstva Zlaťáky.cz, který se zabývá prodejem investičního zlata či mincí.

„Pokud se ruští oligarchové rozhodnou ve větší míře diverzifikovat své portfolio a investovat do zlata, mohla by cena zlata růst. Rusko totiž pohlíží na zlato jako na 100% záruku z hlediska právních a politických rizik," dodává.

Burza je odtržená od reality

Menší investoři preferují spíše zlaté a stříbrné mince. Například americká mincovna pozastavila kvůli extrémně vysoké poptávce prodej stříbrné mince Silver Eagles.

I když se zdá, že zlato i stříbro jsou pod prodejním tlakem, ze strany drobných investorů zaznamenávají rekordní poptávku. Co to znamená?
„S trhem spotového zlata a stříbra si hrají velcí hráči a burza jako taková je zcela odtržena od reality poptávky po fyzických kovech. Drobní investoři cítí obrovskou šanci nakoupit fyzické zlato nebo akcie těžařů s extrémní slevou," vysvětluje investiční stratég Best Buy Investments Jaroslav Brzoň.

Čekání na obrat

Co se tedy bude dít dál? Když bychom se podívali do minulosti, situace je podobná té ze sedmdesátých let.

Zlato tehdy také spadlo na polovinu tehdejší hodnoty, aby na přelomu desetiletí opět nabralo rostoucí trend. Úplně stejný scénář asi nehrozí, ale zájem drobných investorů a centrálních bank to naznačuje. A to i u nás. „Za poslední kvartál jsme zažili rekordní poptávku. Zlata a stříbra jsme prodali v průměru o pětinu více oproti minulému čtvrtletí," říká Jan Žák.

Proti logice

Poptávka po mincích a slitcích jde zcela proti ceně na burze a po celém světě láme rekordy. V konečném důsledku tak ceny drahých kovů klesají, ale ceny mincí z nich vyrobené rostou.

„Je to nestandardní situace, ale není zcela výjimečná. U mincí hraje velkou roli jejich provedení, umělecká hodnota a zejména rarita. Proto nyní jejich cena neklesá," uzavírá Jan Žák ze společnosti Zlaťáky.cz.