Cenové rozdíly bytových jednotek mezi jednotlivými lokalitami se rozrůstají. Průměrný byt v Praze 1 stojí 8 342 626 korun. Hlavní metropole je tradičně baštou pro ty, kteří si musí za koupi nemovitosti sáhnout hluboko do kapsy. Platí to i pro další části Prahy, byť čím dál je lokalita od centra, tím jsou ceny nižší. Obyvatelé Prahy 9 na severu metropole si už za byt v průměru zaplatí 3 382 655 korun.
Blízko rekordu
Poptávka po bytech ale stoupá i jinde. Velký zájem je o byty i v Plzni, Brně, Olomouci, Zlíně a Hradci Králové, městech s nadprůměrnou životní úrovní obyvatel. Například v Plzni si zájemci koupí průměrný byt za 2 683 358 korun. Pro případné zájemce o investice do bydlení jsou čísla z poslední doby povzbudivá. Za posledních 12 měsíců se totiž průměrná cena bytů zvedla o téměř 300 tisíc korun, což dělá jejich majitelům radost.
Cenová hladina se tak pomalu dostává ke stavu z roku 2008, kdy se průměrný byt dal pořídit za téměř 2,3 milionů korun. Při zachování současného trendu je jen otázkou času, kdy bude rekord překonán.
Největší investice v životě
Boom poptávky po nemovitostech zaznamenávají i lidé v Brně. Tam vloni lidé nakoupili nemovitosti téměř za tři miliardy korun. Podle údajů firmy Trikaya se loni prodalo 954 bytů v novostavbách, to je o 16 procent víc v porovnání s předloňským rokem. Pro většinu české populace bývá koupě bytu nebo domu jednou z největších investic v jejich životě. To si lidé v dnešní době velmi dobře uvědomují, a proto se nechtějí nechat napálit prodávajícím či realitní kanceláří. Díky tomu sledujeme také velký nárůst zájmu o inspekce nemovitostí před jejich koupí.
Chudý sever
Na opačném pólu cenového žebříčku jsou města ze severních Čech a Moravskoslezského kraje. Zatímco v Karviné a Lounech se průměrné ceny nemovitostí pohybují nad půl milionem korun, v Mostě a Chomutově jsou hluboko pod touto hranicí. Úplně nejnižší jsou v Chomutově, kde si byt koupí lidé v průměru za 413 123 korun. Důvodem je vysoká regionální nezaměstnanost, která výrazně snižuje tržní hodnotu nemovitostí.