Český stát digitálně nefunguje. Ale regulovat chce

Ilustrační foto

Ilustrační foto

Foto: ČTK/DPA/Jana Pape

Elektronická správa věcí veřejných a komunikace státu vůči občanům funguje v Česku hůř než v desítkách jiných zemí. Stát ji není schopen zvládnout, o to větší regulační tlak na internet ale vyvíjí. Zaznělo to na konferenci Internet Advertising Conference.

„Dej mi šest řádek napsaných rukou toho nejpoctivějšího člověka a já v nich najdu něco, za co ho můžu pověsit." Tímto citátem kardinála Richelieu zahájil Ján Simkanič, předseda Sdružení pro internetový rozvoj a šéf společnosti Internet Info, letošní konference Internet Advertising Conference.

„Ten citát je moje odpověď, když mi někdo ze strany státu říká, že pokud jsem poctivý, nemám se čeho bát," dodal.

Jedním ze základních témat konference byl přístup státní správy k internetu, internetovým službám a k datům. V této souvislosti byl zmíněn jeden výrazný paradox: Stát není schopen svou internetovou infrastrukturu ochránit a není ani schopen vybudovat funkční a efektivní e-government (digitální státní správu). O to větší touhu má sledovat každého občana a regulovat vše, co se na internetu děje. Podle řečníků na konferenci to může změnit jen tlak občanů a úředníky i politiky.

Stát chce sledovat a regulovat

„Myslím, že hrajeme o to, jaký internet budeme mít. V Číně už dnes Alibaba zavádí systém schopný poskytovat uživatelské skóre či kredit uživatele internetu, kde jako uživatel sbíráte body a máte za ně určité výhody. To zní poměrně nevinně. Ale v roce 2020 do toho vstoupí program čínské vlády, který už bude povinný. A do hodnocení se pak bude promítat i kredit vašich kamarádů, vaše příspěvky na sociální síti. To už samozřejmě není nevinné, protože to ovlivní chování uživatelů i svobodu projevu. Ale když to bude fungovat v Číně, divil bych se, kdyby tato inspirace nepřešla do dalších zemí," uvedl Simkanič. (Alibaba je čínský internetový portál a současně největší elektronický obchod, pozn. red.).

◀ PŘEDCHOZÍ ČÁST
Část 1/4
DALŠÍ ČÁST ▶