Českým včelařům pomohou se včelstvy senzory a nový portál

Jaroslav Krupka | 11. 5. 2017

Hlídat včelstva elektronicky bez zbytečného obcházení úlů pomůže českým včelařům nový projekt, využívající internet věcí. Na projektu spolupracují společnosti T-Mobile a IBM.

Včelstva v úlech českých včelařů začnou sledovat takzvané chytré váhy a jiná elektronická zařízení. Tyto senzory budou přes síť pro internet věcí Sigfox odesílat data o stavu úlů. Data budou moci včelaři sledovat na portálu Včelstva online, kam se zaregistrují a kde pak povedou evidenci stanovišť svých včel. Interaktivní online portál navíc nabídne informace laické veřejnosti a umožní propojit data včelařů s daty zemědělců.

Zhruba tak vypadá nový pilotní projekt, na kterém se podílejí mobilní operátor T-Mobile a informačně-technologická společnost IBM spolu s Provozně ekonomickou fakultou České zemědělské univerzity a finanční podporou České spořitelny. Projekt má za cíl usnadnit práci českým včelařům.

Zdroj: Youtube

"Pro včelaře je důležité mít relevantní informace z úlů, aby se mohl správně a včas rozhodovat. Pokud udělá velkou chybu, napravit ji může až v další sezóně. Díky tomuto projektu ale už nemusí často rušit včely a podstatné informace o jejich chování může promyslet doma," říká manažer inovací T-Mobile Ondřej Kožina.

Včelař se podle něj může na portálu zaregistrovat, vést evidenci včelstev, zaznamenávat návštěvy a kontroly svých úlů, a mít tak uložena nejdůležitější data. Díky senzorům a síti Sigfox bude vědět, co se v úlu děje, aniž by ho musel otevřít. Druhou stránkou portálu je propojení včelařů se zemědělci, jejichž postřiky mohou včelstva ohrozit. Pomocí elektronického systému portál identifikuje polohu včelstva i plánovaného postřiku a následně zašle oběma stranám informaci nebo případnou výstrahu.

"Zavedli jsme pro tento způsob činnosti termín precizní včelařství coby podskupinu precizního zemědělství," dodává Kožina.

Po T-Mobilu a O2 představil nové datové tarify také Vodafone
Byznys

Po T-Mobilu a O2 představil nové datové tarify také Vodafone

Portál má pomoci i s povinnou administrativou každého včelaře vůči úřadům a včelařským svazům, tedy i s formulářem pro oznámení stanoviště včel nebo s formulářem o registraci v ústřední evidenci. Laické veřejnosti pak má umožnit koupit si med online přímo od zapojených včelařů v regionu.

„Problematika elektronické evidence včel, která by byla zdarma k dispozici malým včelařům, nebyla v Česku dosud vyřešena. Tento portál řešení nabízí. Součástí projektu se stane i facebooková stránka, která umožní diskusi a osvětu v oblasti ochrany a chovu včel," tvrdí Jan Bartoška z Provozně ekonomické fakulty ČZU.

IBM vnáší do projektu expertní analýzu anonymizovaných dat na platformě Watson, kde využívá kognitivních technologií, strojové učení a analýzu obrazu a zvuku. Data budou následně obohacena o informace z dalších oblastí, jako je například počasí, aby platforma poskytovala co nejpřesnější analýzu. Technologie doplní expertíza odborníků. Následné analýzy a předpovědi získají včelaři v podobě „rádce" na zmiňovaném portále.

"Jsme rádi, že se moderní technologie začínají uplatňovat i v tradičních oblastech jako je zemědělství," říká David Enc, ředitel technické divize IBM.

Po T-Mobilu a O2 představil nové datové tarify také Vodafone
Byznys

Po T-Mobilu a O2 představil nové datové tarify také Vodafone

Participující subjekty plánují portál v následujících měsících rozšiřovat o katalog zařízení pro neinvazivní monitorování dat z úlu přes síť Sigfox, o otevřené rozhraní pro připojení libovolného zařízení pro monitoring včelstev a o automatické napojení počasí do evidenční karty. Dalším cílem je vytvoření několika referenčních úlů pro celé Česko, jejichž data budou otevřená pro všechny uživatele portálu.

Tagy analýza Česká spořitelna Česká zemědělská univerzita v Praze Česko IBM Internet Sigfox T-Mobile