Největší bankou v Evropě a třetí na celém světě, alespoň podle výše aktiv, je britská HSBC. Nyní ji ale čeká – jak prohlašují někteří analytici, radikální řez. Banka oznámila, že propustí na 50 tisíc zaměstnanců, což je jedna pětina celkového počtu. Zaměří se také více na asijský trh (v podstatě se tedy vrací domů, neboť zkratka HSBC znamená Hongkong and Shanghai Banking Corporation). Sídlo by měla přesunout z Londýna zpět do Asie, zřejmě do Hongkongu, kde v roce 1865 vznikla.

Zpět k asijským kořenům

Banka se chce vrátit ke svým asijským kořenům a více se angažovat v oblasti čínské delty Perlové řeky. Tuto oblast plánuje čínská vláda integrovat s autonomním Hongkongem. Aktivity HSBC hodlá zaměřit i na Thajsko, Vietnam nebo Indonésii. „Strukturálně je banka na správném místě, se silnou pozicí v Asii," komentoval oznámené změn James Laing ze společnosti Aberdeen Asset Management, která je jednou z deseti největších investorů HSBC. Podle něj ale investoři musí být velmi trpěliví, než se změny ve snižování nákladů a přerozdělení kapitálu projeví v lepších hospodářských výsledcích.

Stěží to pokryje náklady

Banka uvedla, že se také zbaví rizikových aktiv ve výši 290 miliard dolarů. Z těchto prostředků by se mělo přesunout na aktivity v Asii 180 až 230 miliard dolarů, řekl ředitel HSBC Stuart Gulliver. Reakce analytiků na změny v bance nebyly příliš nadšené, zvláště když ředitel banky oznámil, že cílem banky je mít návratnost z vlastního kapitálu kolem 10 procent v roce 2017. Což je jen stěží o něco více, než je nutné k pokrytí nákladů a než byla očekávání analytiků, napsal deník The Financial Times (FT). „Oznámené změny pravděpodobně ovlivní negativně odhady zisků," skepticky reagoval Raúl Sinha, analytik ze společnosti JPMorgan Chase.

Pryč z Brazílie a Turecka

Banka se pak stáhne z Turecka nebo Brazílie. Jenom v těchto zemích má 25 tisíc zaměstnanců. Další propouštění zasáhne zbytek poboček v 73 zemích světa a mělo by skončit v roce 2017. Bude se týkat hlavně zaměstnanců ve Velké Británii, tam by si nové místo měl hledat každý šestý zaměstnanec HSBC. Deník FT se zamýšlí nad tím, jak bude banka úspěšná na čínském trhu. Zahraniční banky tam totiž nemají jednoduchou pozici. Podle analytiků je růstový potenciál banky omezen regulací zahraničních věřitelů na pevninském území Číny. Místní bankéři se totiž bojí, že by je mohla zahraniční konkurence převálcovat.

Jako jehně před porážkou

Britský deník pozici zahraničních bank v Říši středu dokonce přirovnává k bezbrannému jehňátku, které jde na porážku k řezníkovi. Tak zranitelné jsou zahraniční subjekty v Číně. O tom se přesvědčily už banky Bank of America Merill Lynch, Citigroup, Deutsche Bank a JPMorgan Chase, které své pobočky v Číně otevřely. Ale i HSBC. I když v minulých letech čínská ekonomika výrazně rostla a zisky domácích bank stoupaly, zahraniční instituce se potýkaly se záplavou administrativních omezení.

Generální ředitel HSBC Stuart Gulliver minulý týden oznámil kromě masového propouštění i to, že se banka zaměří se svými finančními službami na čínský kanton Kuang-tung, který má 106 milionů obyvatel a je nejlidnatějším kantonem Číny. Na celkovém HDP Číny se v roce 2014 podílel skoro 11 % a je větší než HDP Indonésie.

Čína problémy banky nevyřeší

„Čínský trh banku HSBC nezachrání. HSBC je velkou globální institucí. Bez ohledu, kolik může vydělat v Číně, to nebude nikdy stačit, aby vytáhl z problémů pobočky v Latinské Americe, Evropě nebo Spojených státech," řekl FT James Antos, bankovní analytik společnosti Mizuho Securities Asia. Schválení otevření nové pobočky, ke kterému je nutné zvláštní povolení, může trvat na čínském území od několika měsíců až po roky. Úředníci také podmiňují schválení dalších poboček otevřením poboček v chudých čínských regionech.

„Zahraniční banky čelí ze strany úřadů tolika omezením, že se jejich vyhlídky na úspěšný byznys nezlepší, dokud se neuvolní čínská regulace," dodal Zou Hengchao ze šanghajské společnosti China Merchants Securities.