Nikdy v historii neměly čínské firmy tolik hotovosti na účtech jako po druhém čtvrtletí tohoto roku. Čínská ekonomika v předchozích měsících zpomalila, za poslední dva kvartály v roce 2016 si připsala růst HDP 6,7 procenta, a tak se firmy v dobách ekonomické nejistoty bojí investovat.

Jen za druhé čtvrtletí jim hotovost stoupla o 18 procent na 1,2 bilionu dolarů (vyjma bankovních a makléřských firem), což je největší nárůst za posledních šest let, uvedla agentura Bloomberg. A tempo růstu hotovosti čínských firem je vyšší než ve Spojených státech, Evropské unii nebo Japonsku.

Hotovost u čínských firem roste.Autor: Bloomberg

Čekání na pozitivní signály

Pro čínskou ekonomiku to není dobrá zpráva. Jak čínští politici, tak investoři čekají na pozitivní signály v druhé největší ekonomice světa. Místní firmy nevěří kondici hospodářství, a váhají s investicemi do čínských infrastrukturních projektů. Rovněž snaha vlády napumpovat do ekonomiky více peněz nepomáhá. A akcionáři firem Říše středu uvažují o odprodeji akcií.
„Z růstu hotovosti u firem se stává stále větší téma," řekl Herald van der Linde, analytik banky HSBC v Hongkongu. „Téma ,cash' se stává předmětem ekonomických debat."

Téma „cash" se stává předmětem ekonomických debat.

Dříve se investice vyplácely

Hromadění hotovosti se stává u firem v Číně novým fenoménem, kdy se v předchozích letech naopak firemní investice, i se značným rizikovým potenciálem, vyplácely. „Ekonomický růst pod sedm procent, který vystřídal i dvouciferný růst ještě před několika lety, silně změnil vnímání v čínské ekonomice," napsala agentura Bloomberg.

Čínský HDP za posledních deset letAutor: tradingeconomics.com

Čas pro investice čínských firem doma ještě nenastal, dodal Sean Taylor z investiční firmy Deutsche Asset Management, která sídlí v Hongkongu.


Ekonomický růst pod sedm procent, který vystřídal i dvouciferný růst ještě před několika lety, silně změnil vnímání v čínské ekonomice.

Ne všichni mají dost hotovosti

Přitom ne všechny firmy mají problém s přílišnou hotovostí. Tento rok čínský firemní dluhopisový trh zaznamenal už 17 bankrotů, což je dvakrát více, než tomu bylo loni.

Největší problémy s firemní rozvahou mají tradiční čínská odvětví – strojírenské a energetické firmy. Přitom nové segmenty, jako jsou technologické a spotřebitelské firmy, peníze neutrácejí a vyčkávají.

Hromadění hotovosti reflektuje obavy firem, jak dále refinancovat své dluhy. „Je obtížné využívat nové zdroje s tím, jak je na tom špatně čínský akciový trh a dluhopisový na tom také není nejlépe," shrnul pesimismus čínských manažerů Alex Wong z firmy Ample Capital.

Podobná situace ale panuje i v Japonsku, kdy se místní firmy obávají dlouhodobé stagnace japonské ekonomiky a bojí se investovat do rozvoje společností.

Rychlost hromadění hotovosti je mezikvartálně nejvyšší v Číně – 18 procent, následuje Japonsko se 13 procenty. Ve Spojených státech to je 5 procent a v Evropě 1 procento, uvedla agentura Bloomberg.

Čínská vláda se sice snaží pumpovat peníze do státních firem, když v červnu meziročně zvýšila investice do hmotného majetku o 23 procent, ale soukromé firmy na to nereagují. „Vláda se velmi snaží investicemi urychlit růst ekonomiky, ale soukromá sféra na to nereaguje," komentoval snahu komunistické vlády nastartovat čínský růst Francis Cheung z hongkongské strategické firmy CLSA.

Vláda se velmi snaží investicemi urychlit růst ekonomiky, ale soukromá sféra na to nereaguje.

Čínský export klesá

Obavy o čínskou ekonomiku podpořily i nejnovější čísla týkající se čínského exportu i importu.

Vývoz se v červenci meziročně propadl o 4,4 procenta, což je o 1,4 procenta více, než analytici očekávali. Také čínský dovoz na tom není dobře, ten se propadl dokonce o 12 procent, což je o 5 procent více, než se čekalo.

„Čísla opravdu nejsou dobrá," řekla pro agenturu DPA šanghajská ekonomka Ye Tan. Dodala přitom, že čísla mohla být ještě horší, nebýt toho, že vláda udržuje čínskou měnu podhodnocenou, aby podpořila exportéry.

Čísla opravdu nejsou dobrá.

Čína se snaží zmodernizovat ekonomiku, aby už neplatilo staré heslo, že je největší dílnou světa. Přerod však nebude bezbolestný, ukazuje poslední vývoj v nejlidnatější zemi světa.