Německá tradiční banka se sídlem ve finančním centru kontinentální Evropy – Frankfurtu nad Mohanem – by se mohla za pár měsíců stát cenným skalpem čínského magnáta Guo Guančanga, kterému se přezdívá Warren Buffett z Číny.

Jeho investiční skupina Fosun Group totiž na konci července překvapivě nabídla ostatním akcionářům, že od nich za 675 milionů eur odkoupí podíly v bance BHF-Bank.

Neopouštím své pozice

„Opustit pozici v BHF není mojí prioritou, dávám přednost jinému řešení," řekl německému deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) během července zakladatel fondu Fosun Guo Guančang. Od té doby ostatní akcionáři znervózněli. Především Stefan Quandt, který vlastní část automobilky BMW a francouzský bankéř Philippe Oddo. Oba jsou významnými akcionáři banky, Quandt vlastní 11,3 procenta a Francouz drží čtvrtinový podíl, který by ale rád navýšil. Podle odhadu německého FAZu pak čínský fond v bance vlastnil minimálně 20 procent akcií.

Fosun Group podle časopisu Forbes spravuje aktiva v různých firmách za 4,7 miliardy dolarů. Na druhou stranu pařížský bankéř Oddo, který vlastní rodinnou banku Oddo&Cie, ovládá majetek v hodnotě 360 milionů eur s odkazem na francouzský časopis Challenges. A na své straně má i akcionáře BMW Quandta. Čínská strana zatím se svou nabídkou za 675 milionů eur narazila.

Postup čínského Fosunu je podle FAZ velmi nezvyklý, když chce silou ovládnout banku, která staví především na důvěryhodném přístupu ke svým zaměstnancům a hlavně bohatým klientům. „Kupec banky by měl dbát o to, aby tyto hodnoty svým přístupem nepoškodil. Zatím ale Fosun nebere v tomto směru žádné ohledy," píše FAZ ve svém komentáři.

Agresivní přístup

Čínský fond se nyní zaměřil na to, aby ovládl belgického vlastníka BHF – Kleinwort Benson. „Tento krok je zatím nejagresivnějším krokem Fosunu k ovládnutí finančních služeb v Evropě," napsal k nabídce The Financial Times (FT) s tím, že Fosun již koupil podíly v pojišťovnictví a bankovnictví v Německu, Belgii a Portugalsku. Fosun již dokázal ještě před BHF v Německu uspět. Na začátku července ovládl jinou frankfurtskou banku – Hauck&Aufhäuser – za 210 milionů eur. Podle německého deníku FAZ již 85 procent akcionářů tuto nabídku akceptovalo a své podíly čínskému investorovi prodali.

Ztráta bohatých klientů

Nepřátelským přístupem ale Číňané ohrožují důvěru zásadních klientů banky BHF a možnosti, že o ně přijdou. Právě postoj Stefana Quandta může být klíčový. Nedávno totiž zemřela jeho matka Johanna a Quandt se stal – společně se svou sestrou Susanne Klatten – největším akcionářem automobilky BMW. Na jaře byla hodnota jeho akcií v BMW přibližně 11,5 miliardy eur. V roce 2014 přitom Quandt koupil 11,3 procent akcií BHF-Bank, a stal se tak spoluvlastníkem banky, která jeho majetek spravuje. „Quandt hraje v pokeru o převzetí banky mezi Fosunem a bankéřem Oddo více než jen vedlejší roli," poukázal FAZ.

Další investice v Evropě

Odpůrci čínských investic v Evropě zdůrazňují, že Fosun Group své poslední akvizice provádí především na základě dalších úvěrů. Má to platit i pro finanční investice do značek z cestovního ruchu Club Med, zábavního průmyslu Cirque du Soleil nebo německého výrobce oblečení Tom Tailor. BHF-Bank by podle německého deníku spíše pasovala do investičního portfolia francouzského bankéře Philippa Odda. Oddo se totiž přes pět let snaží proniknout na německý bankovní trh. Svůj podíl ve frankfurtské BHF-Bank by rád zdvojnásobil. Z 25 procent na více než 50 procent.

„Pro jeho aktivity se banka BHF hodí nejlépe," preferuje FAZ francouzského podnikatele, který ve své bance Oddo&Cie spravuje aktiva za více než 30 miliard eur rodinám, které spoluvlastní firmy jako L´Oréal nebo Peugeot.

Nejdřív pojišťovnictví

Čínský fond Fosun se v posledním roce zaměřil na oblast pojišťovnictví. Fosun do této oblasti investoval podle FT třetinu svých aktiv. Loni koupil největšího portugalského pojišťovatele Fidelidade za 1,5 miliardy dolarů. Následně získal americkou pojišťovnu Meadowbrook za 433 milionu dolarů a v tomto roce ovládl pojišťovnu sídlící na Bermudách – Ironshore za 1,8 miliardy dolarů. To odpovídá strategii, kterou obdivuje Guančang na Buffettovi. Pojišťovny totiž slouží jako odrazový můstek pro investice do jiných oblastí.

Německo, Portugalsko, Polsko

Komentátor frankfurtského deníku si klade otázku, zda spojení Quandta a Odda bude stačit na to, aby zabránili ambicím „čínského Warrena Buffetta". „Fosun není zvyklý na to, aby své souboje prohrával," píše FAZ s tím, že jedna německá banka nemusí čínskému investičnímu žralokovi stačit. Jeho apetit dokládá skutečnost, že Fosun měl zájem o koupi polské pobočky rakouské Raiffeisenbank. A v Portugalsku pak Guančangův fond zůstává ve hře o banku Novo Banco.