Čínští maturanti milují plastické operace

František Novák | 21. 7. 2016

Uděláte si maturitu a přes prázdniny, než nastoupíte na univerzitu, neodletíte poznávat svět, ale nastoupíte na kliniku plastické chirurgie. Úprava očních víček a zvětšení nosu se vám bude při budování kariéry hodit.

Možná si ťukáte na čelo, nebo se díváte do kalendáře, zda není začátek dubna. Ale je tomu skutečně tak. U mladých vzdělaných a bohatších Číňanů jde o nový trend. Před nástupem na vysokou školu si musíte patřičně upravit rysy v obličeji, abyste vypadali více „západně". Pak budete mít lepší startovací pozici na trhu práce.

Větší nos, více peněz

Dosud platilo v Číně o budoucí kariéře jiné pravidlo. Tím je pověst univerzity, kterou si vyberete. Vaše alma mater je pevně spojena s vaším životopisem po celý aktivní život až do důchodu.
V poslední době se k tomuto přikázání přidává ještě další. Úprava obličeje od plastického chirurga. „Čím blíže ideálu krásy Západu, tím větší máte vyhlídky na úspěšnou kariéru v globalizované ekonomice. Alespoň o tom je podle státního tisku přesvědčeno stále více Číňanů," napsal německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

80 procent

Takový je podíl dívek a žen na plastických operacích obličeje mladých Číňanů.

Umělecká škola, plastika je nutná

Příkladem je 19letá Si, která po zkoušce Gaokao (obdoba maturity) už čekala v místní nemocnici na tři objednané operace. Roztažení očních víček, zvětšení nosu a úpravu brady. A podle agentury Nová Čína (Sin-chua) ji rodina v tomto kroku „plně podporovala". Sama dodala, že se hlásí na studium umělecké školy, kde je větší tlak na její vzhled než u jiných oborů.

Čím blíže ideálu krásy Západu, tím větší máte vyhlídky na úspěšnou kariéru v globalizované ekonomice.

Chirurgové mají v létě plno

Kolik náctiletých plastickou operaci obličeje skutečně podstoupí není známo, statistiky k tomuto údaji neexistují. Ale podle místních nemocnic zájem maturantů o úpravy obličeje roste, hlásí prudký nárůst poptávky po tomto druhu operací.

Fascinace plastickými operacemi

Zdroj: Youtube

Například v šanghajské nemocnici „číslo devět", jež je vyhlášená pro svou plastickou chirurgii, připadá 60 procent klientů na mladé lidi, chystající se na vysokou školu. Potvrdila to lékařka Wang Danru. Přitom u mladých pacientů je obvyklé, že nezůstane jen u jedné operace.

Musk bojuje s Čínou o lithium
Byznys

Musk bojuje s Čínou o lithium

Do konce července už má oddělení všechny termíny operací rezervovány a kliniku denně v letních měsících žádá až šedesát absolventů střední školy o radu, jak si nechat vylepšit obličej.

19letá Si po zkoušce Gaokao už čekala v místní nemocnici na tři objednané operace. Roztažení očních víček, zvětšení nosu a úpravu brady.

Studentské slevy

Pro specializované kliniky to je také dobrý byznys a čínské nemocnice už lákají „dětské" pacienty na různé slevy. Po předložení studentského průkazu tak mnohde dostanete 12procentní slevu na plastickou operaci. Možná je také sleva 1000 juanů (3700 korun), pokud předložíte potvrzení o vykonání Gaokao zkoušky.

Podle FAZ „pod kudlu" zamíří o 15 procent více maturantů, než tomu bylo v roce 2014. Čínská média tvrdí, že 80 procent mladých, kteří touží po neasijském obličeji, jsou ženského pohlaví.

Kromě lepší práce dívky doufají, že s větším nosem získají i lepšího manžela. „Pro čínské studenty jsou plastické operace tak časté, jako je návštěva kadeřníka," píší dokonce státní noviny Global Times.

Orientace na Rusko a Čínu selhává. Exportérům se víc daří ve Středomoří
Byznys

Orientace na Rusko a Čínu selhává. Exportérům se víc daří ve Středomoří

Tagy Čína maturita nemocnice univerzita vysoká škola západní svět