Vejman dospěl k závěru, že právě to je „díra na trhu", kterou hledá a zároveň podstata jeho podnikatelského nápadu. Osamostatnil se a před osmi lety založil v Praze společnost s ručením omezeným MyCom Solutions.

Srovnání výhod

„Když si objednáte kompletní správu informačního systému jako službu, můžete lépe plánovat finanční toky, protože přesně víte, kdy a kolik budete platit. Můžete také z hlavy kompletně pustit starosti o počítače, protože ty za vás řeší dodavatel, tedy my. A navíc tak ještě ušetříte," argumentuje Lukáš Vejman, když srovnává obě řešení.

Poznamenává, že většina firem si zatím tyto okolnosti neuvědomuje a dává přednost správě informačních systémů vlastními silami.

Zároveň podle zkušeností tohoto podnikatele platí, že čím menší je firma, tím nahodilejší je péče o počítačové vybavení. To v praxi znamená, že problémy se řeší až ve chvíli, kdy nastanou, místo toho, aby se jim předcházelo.

A když něco přestane fungovat, nebo je potřeba něco nakoupit, najednou je tady naléhavý problém, protože je potřeba něco rychle zprovoznit, a navíc je nutné bez odkladů zaplatit i účet. Což je o to horší, že když do něčeho pět let nedáte ani korunu (a podle podnikatele je to běžné), tak tisícikorunová investice nepomůže, jde o desetitisíce.

„Naše služby zjednodušují malým a středním firmám život, umožňují jim soustředit se na to, co je živí," vysvětluje autor nápadu. Jeho nabídka stojí na cloudových řešeních. Tedy na tom, že jeho zákazník má u sebe ve firmě pouze samotné počítače. Všechno ostatní je uložené a spravované kdesi „v oblacích", jak zní překlad anglického slova cloud, v tomto případě v zařízeních společnosti MyCom Solutions. Ovšem zde naráží Lukáš Vejman na obavy partnerů kvůli bezpečnosti.

Bezpečnost v popředí

„Myslíte si, že je bezpečnější mít údaje na vlastním firemním serveru, i když k ním máte přístup jen vy? Docela tak to není, provozovatel přece stejně musí mít dostatečné zabezpečení proti virovým hrozbám, útokům hackerů, fyzické krádeži a výpadkům proudu. A v neposlední řadě se musí připravit i na skutečnost, že server jednoho dne doslouží. Opatření směrující proti těmto okolnostem jsou však základním pilířem cloudu," tvrdí jednatel.

Podle jeho slov jsou u poskytovatelů podobných služeb data bezpečně uložena. Zařízení je střeženo jednak fyzicky, jednak technicky, tedy je zajištěné proti hackerům, výpadkům proudu i nepřízni počasí.

„Domnívám se, že počítačové kriminální živly si dobře rozmyslí, zda napadnou takový server, anebo se raději pokusí o průnik jinam. Tam, kde k tomu postačí daleko méně úsilí," říká Lukáš Vejman.

Je přesvědčený, že ten, kdo nabízí firmám podobné řešení, si nemůže dovolit selhání. Stačí, aby došlo k nevelké poruše a s podnikáním končí, protože zákazníci rychle ztrácejí důvěru. Navíc, kdyby se něco takového stalo, zákazník dostane odškodnění.

„U velkých podniků je tento přístup běžný, protože je výhodný. Proč by stejné výhody neměly využívat i malé firmy?"- táže se řečnicky hlavní postava našeho dnešního článku ze seriálu o podnikatelských tipech a nápadech.