Do prodeje jde Mercedes, kterým jezdil Adolf Hitler. Svezl se v něm i Mussolini

Dominik Valášek | 22. 12. 2017
Mercedes-Benz 770K Grosser Open Tourer.
Mercedes-Benz 770K Grosser Open Tourer.
Mercedes-Benz 770K Grosser Open Tourer.

Když se řekne auto po slavné osobnosti, nemusíme mít vždy na mysli ty „hodné“ osobnosti. Třeba teď jde v USA do aukce krásný historický vůz, který však za časů svojí slávy vozil jednoho z nejhorších mužů planety. Jedná se o Mercedes-Benz 770K Grosser Open Tourer, používaný jako přehlídkové auto Adolfa Hitlera.

Velký a luxusní kabriolet z roku 1939 je jedním ze čtyř vozů, kterými jezdil Hitler a někteří jeho hosté během slavností a vojenských přehlídek. Vedle Hitlera se tak v tomto voze svezl třeba Benito Mussolini. Za volantem nejčastěji seděl Hitlerův dvorní řidič a příslušník SS Erich Kempka.

Zajímavé nicméně také je, že právě Mercedes-Benz 770K (tedy ne tento konkrétní kus) s otevřenou karoserií využívali i další nechvalně známí státníci. Přesně stejná auta používal třeba japonský císař Hirohito, španělský diktátor Francisco Franco nebo portugalský diktátor António de Oliveira Salazar.

I přes značně poskvrněnou minulost ovšem nelze popřít, že se jedná o naprosto nádherného veterána. Pod kapotou velkého Mercedesu hřmí řadový osmiválec o objemu 7,7 litru, přeplňovaný mechanickým kompresorem a napojený na pětistupňovou manuální převodovku.

Hitler si 8. listopadu 1923 „zašel“ na pivo. Bylo z toho vězení a Mein Kampf
Publicistika

Hitler si 8. listopadu 1923 „zašel“ na pivo. Bylo z toho vězení a Mein Kampf

Výkon 230 koní byl koncem třicátých let nevídaný a bohatě stačil i k tomu, aby slušně rozpohyboval i mimořádně těžký vůz uzpůsobený pro ochranu samotného Hitlera. Tento konkrétní kus má totiž pancíř ve dveřích a podlaze, neprůstřelná okna a výsuvný neprůstřelný plát za prostorem posádky.

K přehlídkám a speciálním příležitostem sloužil vůz mezi lety 1939 a 1941 a po válce byl zkonfiskován spojeneckými vojsky. Podle dostupných informací si i sami američtí vojáci pochvalovali, jak skvěle auto jezdí.

Téměř 80 let po svém vzniku se Mercedes nachází v USA, kde bude aukční síní Worlwide Auctioneers nabídnut v dražbě 17. ledna. Odhadovaná cena se neuvádí, jisté ovšem je, že 10 % z částky půjde na vzdělávací programy o holokaustu, které mající připomenout zvěrstva druhé světové války.

Protektorát hostil 14. listopadu 1944 muže, který jej za půl roku pomohl zničit
Publicistika

Protektorát hostil 14. listopadu 1944 muže, který jej za půl roku pomohl zničit

Tagy Adolf Hitler António de Oliveira Salazar automobil Benito Mussolini dražba druhá světová válka Mercedes-Benz USA