Recep Tayyip Erdoğan měl před deseti lety velké plány se svou zemí. Do roku 2023 se měla turecká ekonomika stát desátou největší na světě a předstihnout Kanadu a být těsně za Itálií a Brazílií. V tomto roce totiž oslaví sto let od založení moderního tureckého státu.

Otázkou je, co z ekonomického tygra z Anatolie do té doby zůstane. Nyní je v zemi vyhlášen na tři měsíce výjimečný stav a prezident Erdoğan vládne pomocí dekretů.

Jak vládne Erdoğan během výjimečného stavu

První dekret s Erdoğanovým podpisem nařizuje uzavřít 1043 soukromých škol, 1229 spolků a nadací, 19 odborových svazů, 15 univerzit a 35 zdravotnických zařízení, uvedla agentura Anadolu. Tyto instituce jsou podezřelé ze styků s muslimským duchovním Fethullahem Gülenem, který žije v exilu ve Spojených státech. Erdoğan označuje Gülena za strůjce neúspěšného převratu, o který se pokusila turecká armáda. Zdroj: ČTK

Nekomentujeme, uvidíme

Zahraniční firmy v zemi nyní vyčkávají a nechtějí komentovat politickou situaci. Ukazuje se to zejména na německých firmách. Německo je totiž tradičním, a také největším, obchodním partnerem Turecka a v zemi podniká na 6000 tisíc firem s německou účastí, uvedl deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

18. místo

HDP Turecka má v přepočtu na dolary hodnotu 718,2 miliardy dolarů a patří mu celosvětově 18. místo. Stav za rok 2015. Zdroj: Světová banka

Ekonomika země přitom díky zahraničním investicím v posledních letech rostla tempem okolo pěti procent ročně, maxima dosáhla v prvním kvartálu roku 2010, kdy zaznamenala růst ve výši 12,6 procenta. Po gigantických čistkách ve společnosti ekonomové očekávají výrazné zpomalení ekonomické aktivity.

Do roku 2023 se měla turecká ekonomika stát desátou největší na světě a předstihnout Kanadu.

„Ekonomický růst bude ve druhé polovině tohoto roku klesat. A následně hlavně v roce 2017. Příští rok očekávám růst pouze o 2,1 procenta," uvedl analytik banky Commerzbank v Londýně Tatha Ghose. A to je pro rozvíjející se ekonomiku žalostně málo, dodal.

35 %

Takový je meziroční pokles turistů, kteří mezi lednem a květnem přijeli do Turecka. Zdroj: FAZ

Málo Rusů

Ekonomické potíže nastaly už před nezdařeným pučem. Loni turecká armáda sestřelila ruskou stíhačku u syrských hranic a turecko-ruské vztahy se rapidně zhoršily. Rusko zavedlo sankce na dovoz zboží z Turecka. Turisté z Ruska přestali do země jezdit a meziroční pokles turistů v zemi tureckého půlměsíce mezi lednem a květnem činil 35 procent.

Sankce sice na začátku července ruská strana zmírnila, ale návrat turistů bude pozvolný. Nejdříve lze čekat více Rusů v tureckých letoviscích na podzim, uvedla agentura Interfax.

Navíc jak oslabuje turecká lira a panuje politická nejistota, opadá zájem Turků o spotřebu. Také firmy odkládají investice.

Vývoj kurzu turecké liry k americkému dolaruAutor: finance.yahoo.com

Leaving Istanbul

Barometrem ekonomického vývoje v zemi je startupová scéna. Ta je sice velmi inovativní, ale stále více mladých Turků rodnou zemi opouští. Upozornil na to týdeník Die Zeit. Peri Kadasterová, žena která pracovala pro turecký platební startup Pozitron, jenž koupila britská firma Monitise za 100 milionů dolarů, má z následujícího vývoje obavy.

Vojáci blokují mosty přes Bospor v Istanbulu 15. července 2016.Autor: Reuters

Přitom v Istanbulu vlastní fond Kadaster Ventures, který se orientuje na podporu malých inovativních firem v zemi.

Turecko by se mělo zaměřit spíše na kvalitní vzdělání, přitom Erdoğan propouští vysokoškolské profesory a zavírá školy.

Pár dní poté, co vojáci zablokovali mosty přes průliv Bospor v Istanbulu, se obává, že mnoho mladých lidí zažívá pocity apatie a často v této společnosti slyší slova: „I'm leaving Istanbul."

1178

V tomto roce podle Erdoğana objevili muslimští mořeplavci Ameriku. Vychází z údajného zápisu Kryštofa Kolumba, který měl vidět mešitu postavenou na Kubě. Zdroj: BBC

Nenosí šátek. Tak šla

A pokud vyschnou zahraniční investice, startupový ekosystém v Istanbulu odumře. „Je stále těžší přesvědčit investory, aby investovali do tureckých startupů," říká Roland Manger z německého investičního fondu Earlybird Venture Capital. Podle něj již země jistý „odliv mozků" zažívá, hlavně talentovaní inženýři a marketingoví experti odcházejí.

Například IT specialistka Ilke Keleşoğlu se přetěhovala z Istanbulu do Berlína už před osmi měsíci. Vadila jí změna atmosféry v Turecku. Stále více lidí v okolí si na ni stěžovalo, že nenosí přes vlasy šátek. „V Berlíně takový tlak necítím," řekla pro server zeit.de.

Jak vzniklo úsloví turecké hospodářství?

Když Osmanská říše v roce 1683 neúspěšně obléhala Vídeň, vznikly prý ve střední Evropě oblíbené rohlíky. Jeden pekař ve Vídni začal údajně péct pečivo ve tvaru půlměsíce na počest porážky Turků. Dostala se k nám i turecká káva. A turecké hospodářství? To je reakce na zkorumpovaný a nefungující systém Osmanské říše v 17. a 18. století.

Němečtí manažeři vyčkávají

Také zástupci největších německých firem sledují poslední vývoj v zemi s napětím. Přitom v zemi vyrábí Siemens vlaky, turbíny a medicínské přístroje. Automobilky Daimler a MAN vyrábějí autobusy, oděvní značka Hugo Boss zaměstnává nedaleko města Izmir čtyři tisíce lidí. A strojírenská firma Bosch zaměstnává dokonce v Turecku 16 tisíc lidí. Většina německých manažerů situaci komentuje jen obecně a nechce kritizovat režim Erdoğana. Bojí se o to, že by přišli o státní zakázky, nebo by je mohla vláda obvinit z daňových úniků.

2003 až 2014

V této době byl Recep Tayyip Erdoğan premiérem Turecka. Prezidentem je od 28. srpna 2014.

„Naše obchodní aktivity jsou dlouhodobé," zní opatrná odpověď firmy Bosch. Ta však již v zemi zažila ledacos, několik převratů a vojenských diktatur, v zemi podniká od roku 1910.

Otevřenější je vedoucí německo-turecké obchodní komory v Istanbulu Jan Nöther. Připouští, že členové komory mají obavy z dalšího politického vývoje. Přitom od roku 2002, kdy Erdoğan vyhrál volby a vládl jako premiér, se zemi ekonomicky dařilo a profitovaly i německé firmy. Před nástupem Erdoğana do premiérského křesla v roce 2002 byl průměrný příjem na hlavu 3522 dolarů, v roce 2015 to bylo 9437 dolarů. Výrazně snížil zadlužení země a inflaci, která se pohybuje okolo desti procent. Pouze turistickému ruchu se v tomto roce nedaří.

Jak se žije pod Erdoğanem?Autor: Grafika FAZ

Stabilita a růst

Země sice zažívala stabilitu a ekonomický růst, bylo vytvořeno mnoho míst v tureckých regionech pro nekvalifikované síly, ale v posledních letech ekonomický růst zpomaluje.
Také OECD varovala zemi, která se rozprostírá mezi Evropou a Asií, že málo investuje do výzkumu a technologií.

Pokud by se měla ekonomická situace zhoršit, bude to mít negativní vliv na podporu prezidenta.

Propouštění profesorů a zavírání škol

Turecko by se mělo zaměřit spíše na kvalitní vzdělání, přitom Erdoğan propouští vysokoškolské profesory a zavírá školy. Jeho popularita je závislá právě na ekonomické situaci v zemi. „Pokud by se měla ekonomická situace zhoršit, bude to mít negativní vliv na podporu prezidenta," míní německý islamista Udo Steinbach. Pak by mohlo dojít i k občanským nepokojům.