Od 9. března vykupuje Evropská centrální banka (ECB) dluhopisy členských států eurozóny, každý měsíc za ně utratí 60 miliard eur – minimálně až do září 2016! To znamená, že v příštích 19 měsících nalije na trhy přes bilion eur. V přepočtu to znamená přes 2500 eur na každého obyvatele eurozóny. ECB má sice vykupování dluhopisů členských států zakázané, ale už jsme si zvykli, že pro eurozónu není porušování vlastních pravidel problém. O to důležitější je třeba promyslet, jak by na tom šlo vydělat. Nebo alespoň netratit.

Ochrana peněz před hrozící inflací

Nejprve je třeba si uvědomit, co se vlastně bude dít, pokud ECB bude měsíc co měsíc vykupovat státní dluhopisy za 60 miliard eur. Za prvé stoupne poptávka po dluhopisech (k současné existující poptávce se přidá poptávka generovaná penězi od centrální banky), to znamená, že klesne jejich cena a tedy i výnos. Výnosy státních dluhopisů tak budou ještě nižší než doposud. To znamená, že lidé (nebo nejrůznější investiční fondy) budou investovat jinam – do akcií a do nemovitostí.

Za druhé se státy budou ještě víc zadlužovat. Je to logické, protože v důsledku zvýšené poptávky po státních dluhopisech bude jednodušší a levnější se zadlužit. Dalšímu zadlužování bude bránit vlastně už jen „jakýsi" Pakt růstu a stability – který je zemím jako Francie nebo Itálie nanejvýš k smíchu.

ECB reálné peníze nemá

Pokud bude na trhu hodně peněz (je třeba si uvědomit, že ECB tyto peníze nemá, a tedy si je vytvoří, což není nic jiného než pověstné „tisknutí peněz", které ještě nikdy neskončilo dobře), úroky zůstanou nízké a přijde inflace. (Nejprve vzrostou ceny nemovitostí a dřív, nebo později i ceny zboží.) Dá se pak čekat, že úroky budou dlouhodobě nižší než inflace: jinými slovy, kdo bude šetřit, bude tratit, a naopak bude profitovat ten, kdo se zadluží.

Co z toho vyplývá:

Kdo nemá peníze, ať se zadluží – například si vezměte hypotéku: úroky jsou nízké a zřejmě nízké i zůstanou a ceny nemovitostí zatím výrazněji nerostou. Je třeba si uvědomit, že to zřejmě udělá víc lidí, takže nájmy (výnosy z nemovitostí) budou zřejmě klesat. Nejlepší je tedy vzít si hypotéku na nemovitost, kterou budete sami užívat.

Kdo peníze má, neměl by je držet v hotovosti. Investujte do akcií – nejlepší je kopírovat nějaký index nebo investovat do fondu, který kopíruje nějaký index. Myslím, že momentálně nejlepší je německý index DAX. Pokud byste chtěli investovat do akcií, pak zvolte takové firmy, které silně exportují (nebo jsou subdodavateli německých exportních firem). Protože pro Německo je už dnes euro příliš slabé a bude ještě slabší, což znamená, že německému exportu se bude dařit ještě víc.

Počítejte s tím, že euro zůstane slabé, a možná bude ještě slabší. Experti dokonce očekávají paritu, pak kurz eura vůči dolaru bude jedna ku jedné. Otázka je, co udělá zlato, které se poměrně dlouho drží na 1200 amerických dolarech za trojskou unci. Každopádně investice do zlata je opravdu dlouhodobá záležitost. Pokud koupíte zlato nebo něco podobného (diamanty, platinu, atd.) a budete to mít někde v bankovním trezoru, zjistěte si, na jakou částku jsou trezory pojištěné.

Sledujte dánskou korunu. Dánové dnes mají stejný problém jako Švýcaři před třemi lety – lidé tehdy „utíkali" k franku a ten posílil daleko nad výkon ekonomiky. Proto se švýcarská centrální banka rozhodla držet uměle kurz nad úrovní 1,2 franku za euro. Nedávno ho však musela uvolnit, protože má plný trezor eurodluhopisů (80 procent bilanční sumy). Švýcarský frank okamžitě velmi rychle posílil a pár lidí slušně vydělalo. Uvidíme, co udělají Dánové, ale odhaduji, že dánská koruna bude posilovat.

Smutné konstatování nazávěr

Evropská centrální banka likviduje euro, aby zakryla problémy jižních zemí. Konkrétně, aby zakryla fakt, že země jako Řecko, Portugalsko, Španělsko nebo Itálie nemají šanci dlouhodobě přežít v měnové unii se státy, jako jsou Německo nebo Nizozemsko. Jako když máte vlhké základy domu a skvrny na zdi. Investujete do barvy, abyste skvrny přetřeli – ale problém neodstraníte, jen ho chvíli není vidět. A jednoho dne, může to klidně trvat i hodně let, se vám dům zřítí.