V loňském roce pomohly českému filmovému průmyslu výrazně zakázky nákladných historických seriálů Britannia a Knightfall. Projekty, pojednávající o úsvitu Británie od britské televizní stanice Sky a o pádu templářských rytířů z produkce televizní stanice History Channel, přinesly do Česka víc než dvě miliardy korun. Tento pozitivní trend zatím nekončí - i letos zde vznikají výpravná televizní a filmová díla, která budou navíc zpestřena opravdu hvězdným obsazením.

Třetí série 12 opic ukáže Kačinu i Vyšehrad

Už od února se v Česku natáčí třetí série amerického seriálu 12 opic, který vychází ze stejnojmenného filmu Terryho Gilliama z roku 1995. První třináctidílná série vznikla v roce 2015, druhá o rok později, třetí se točí například na zámcích Kačina a Dobříš a také v pražských ulicích, kromě centra například na Vyšehradě a na Olšanských hřbitovech. Mimo jiné si v ní zahraje Faran Tahir, známý z filmů Soukromá válka pana Wilsona, Iron Man a z nové verze Star Treku z roku 2009.

Seriál 12 opic přitom prakticky vystřídal produkci dalšího výpravného historického seriálu, který byl letos v únoru v Česku dotočen. Šlo o jedenáctidílný projekt Genius s Geoffreyem Rushem v hlavní roli, natočeným na motivy knihy Einstein: jeho život a vesmír spisovatele a Waltera Isaacsona. Seriál, který divákům přiblíží především předválečný život Alberta Einsteina, se natáčel v Praze, v Plzni, v Lokti, Liberci nebo v Karlových Varech. Kromě Rushe se v něm představí i další hvězdy, například Emily Watson v roli Einsteinovy manželky.

Přehlídka první dámské ligy Hollywoodu

Opravdový boom velkých filmových hvězd ale přichází zejména v souvislosti s natáčením filmu The Death and Life of John F. Donovan (Smrt a život Johna F. Donovana) od Xaviera Dolana. Ve filmu se představí mimo jiné Kit Harington (Jon Sníh v seriálu Hra o trůny) nebo Oscarem oceněné herečky Natalie Portmanová a Susan Sarandonová.

Především se však s tímto projektem vrací do České republiky po krátké době jedna z nejzářivějších hvězd současného Hollywoodu Jessica Chastainová, která zde loni natáčela snímek The Zookeeper's Wife, vyprávějící příběh manželky ředitele varšavské zoo Antoniny Żabiński, která se svým mužem Janem (Daniel Brühl) zachránila za německé okupace stovky Židů z varšavského ghetta tím, že je ukryla přímo v zoo.

Současný Dolanův film, který se v Česku točí od začátku března zhruba do června, vypráví o osudech americké televizní hvězdy Donovana (Harington), který si dopisuje s jedenáctiletým anglickým fanouškem toužícím stát se hercem. Zveřejnění jejich korespondence bulvární novinářkou vyvolá podezření, která způsobí Donovanův střemhlavý pád. Kromě výše zmíněných se ve snímku v epizodní roli představí i zpěvačka Adele, se kterou se Dolan seznámil, když natáčel její klip Hello.

České lokace opět míří na světový veletrh

Česká republika boduje u zahraničních filmových štábů zejména díky místní vysoké kvalitě jednotlivých filmových profesí, oceňovány jsou ale také české lokace. A právě ty se představí ještě v tomto týdnu na celosvětově celosvětově největším trhu filmových lokací v Los Angeles, kde je prezentuje Česká filmová komise (Czech Film Commission), propagující od roku 2004 audiovizuální produkci v Česku. Veletrh, jehož 32. ročník pořádá ve dnech 6. až 8. dubna v Los Angeles mezinárodní asociace filmových kanceláří AFCI, prezentuje profesionálům z filmového průmyslu možnosti natáčení po celém světě. Česká republika bude v řadách vystavovatelů z více než dvaceti zemí zastoupena podesáté.