Čeká nás revoluční objev v oblasti čisté energie, do 15 let – pokud se tedy do vývoje zapojí mladá generace. Ve výročním otevřeném dopise zveřejněném zhruba před měsícem to uvedl zakladatel softwarové společnosti Microsoft a nejbohatší člověk na světě Bill Gates.

V rozhovoru pro Tech Insider některé myšlenky rozvedl a více se zaměřil na to, jakou roli by v energetické revoluci měly hrát národní vlády.

Stále jsme ještě v energetickýh plenkách

Podle Gatese je velká část vývoje v oblasti ekologické energetiky stále na začátku.

Obrovským posunem kupředu by podle něj bylo, kdyby se podařilo dále výrazně snížit náklady na výrobu solární a větrné energie.
A také kdyby byl dořešen problém s ukládáním energie tak, aby lidé i během dlouhých období, kdy nefouká vítr a nesvítí slunce, měli zajištěný přístup k elektřině. „To je cesta, je ovšem komplikovaná a každopádně nejistá," řekl Gates.

Na poli akumulátorů a akumulátorových systémů podle Gatese dosud nebylo dosaženo stavu, který by umožňoval spoléhat se výhradně na ekologicky šetrnou energii.

Odpovědnost ať mají jiní, ne boháči

Při té příležitosti nejbohatší muž planety upozornil, že on sám figuruje jako investor hned v několika firmách zabývajících se vývojem bateriových systémů.

Zároveň ale zdůraznil, že odpovědnost za vývoj by neměli nést bohatí lidé.

„Miliardáři by neměli být zodpovědní za řešení problémů, protože nejsou vláda. Pokud chcete, aby děti měly přístup ke vzdělání, chcete mít fungující soudy, armádu a silnice, musíte platit daně. A pak je na vládě, aby se o tyto věci postarala," řekl Gates s odkazem k širšímu kontextu.

„Lidé se shodují, že změny klimatu jsou velice špatné. Podívejme se ale lépe na to, co je v sázce. V ohrožení jsou celé ekosystémy, například korálové útesy. Týká se to však i samotných lidí," tvrdí miliardář.

Pokud podle Gatese chceme skutečně pomoci nejchudším rodinám, potřebujeme najít levnou, čistou energii. Levnou proto, aby si ji každý mohl dovolit. A čistou proto, aby její výroba neprodukovala žádný oxid uhličitý – který je hlavní příčinou klimatických změn.

Problém jménem podvýživa

Velké procento dětí na planetě podle Gatese trpí podvýživou, a pokud bude pokračovat růst světové teploty, bude lidstvo mnohem častěji čelit záplavám a suchům a situace bude ještě horší.

„Více než 80 procent chudých jsou lidé, kteří vlastní jen malé kousky půdy, na nichž nedokážou vyprodukovat dost potravin, které by mohli prodat na trhu.

Právě tito lidé přitom budou dalšími změnami klimatu zasaženi nejvíce," upozornil dále Gates a dodal, že v přímém ohrožení jsou i lidé žijící v říčních deltách a nízko položených přímořských oblastech.

Mrhání energií

Gates upozornil také na plýtvání energií, přičemž zmiňuje hlavně jeho domovské USA.

„Ve Spojených státech je v přepočtu na obyvatele největší spotřeba energie na světě.

V dalších bohatých regionech, jako je Evropa, Japonsko nebo Nový Zéland, je spotřeba energie asi poloviční a světový průměr činí asi jen pětinu americké spotřeby. Když se pak podíváme na subsaharskou Afriku, vidíme, že za posledních dvacet let se potřeba energie v přepočtu na obyvatele nijak nezměnila."

Zázraky na počkání

Na otázku, co si představit pod „energetickým zázrakem", o němž Gates v letošním otevřeném dopise píše, známý filantrop odpověděl, že to bude něco jako vynález počítače, internetu nebo mobilního telefonu.

„Většina lidí příchod těchto věcí nečekala, jejich dopady ale byly obrovské," poznamenal Gates a navázal, že v oblasti energetiky to byly Spojené státy, kdo po období páry převzal od Británie otěže vývoje.

„Spojené státy jsou ve většině oblastí nejlepší a mají dobré předpoklady k tomu, aby udávaly směr vývoje. To samozřejmě neznamená, že ostatní nemají zkoušet vlastní cesty. Je důležité, aby se Evropa, Čína a Japonsko přidaly a také přispívaly ke světovému vývoji," dodal na závěr.