Monitor zdravotního stavu, který přivoláním lékařské pomoci může zachraňovat životy, navrhl tým mladých vývojářů říkajících si „Red Pandas". Za nápad zrealizovaný v časovém limitu 24 hodin si odvezl o uplynulém víkendu z Brna hlavní cenu 10 tisíc amerických dolarů.
Na druhém místě uspěl projekt vývojářů „We love beer" s platformou pro chytré nabíjení elektromobilů. Mobilní aplikace zobrazuje nabíjecí místa i množství odebrané energie, včetně možnosti za toto nabití následně zaplatit.
Třetí příčku obsadil tým „Broken" pardubických studentů, který sestrojil řešení pro úsporu energie na veřejné osvětlení. Intenzita světla je regulována podle toho, zda senzor pod lampou zaznamená pohyb. Současně systém hlásí případné poruchy.
Soutěžní týmy mohly vyvíjet aplikace v jedné z pěti kategorií: chytrá města, zdravotnictví, trvalá udržitelnost, bydlení a otevřená data. Hodnotila se mimo jiné originalita nápadu, jeho technické zpracování i závěrečná prezentace výsledného produktu. Cena pro druhé místo činila dva tisíce dolarů a pro třetí tisíc dolarů, finanční příspěvek ale mohly získat i další úspěšné projekty. Celkově si jejich autoři rozdělili ceny za 20 tisíc dolarů.
V4 Hackathon 2017 o víkendu společně uspořádaly Český telekomunikační úřad a americká telekomunikační společnost AT&T. Ta má v Brně dlouhodobě své centrum sdílených služeb, které obsluhuje zákazníky v Evropě, Africe a na Blízkém východě a řeší zejména telekomunikační služby a sítě.
Brněnskému V4 Hackathonu nedávno předcházela obdobná mezinárodní akce v Praze, nazvaná Smart Mobility Hackathon, v němž zvítězil tříčlenný tým studentů Českého vysokého učení technického s projektem speciální signalizace pro pražské metro. Ta má na základě automatického vyhodnocování dat o zatíženosti vagonů ukazovat cestujícím, ve kterých vagonech je ještě volno. Vítězná prémie pražského hackathonu dělala pět tisíc eur.
„Akce tohoto typu je přesně to, co v současné době středoevropský region v podpoře inovací potřebuje," řekl předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák.
Český telekomunikační úřad připravuje letos ještě jedno podobné soutěžní klání. Ve spolupráci s Nejvyšším kontrolním úřadem uspořádá ve dnech 15. a 16. září První hackathon veřejné správy přímo zaměřený na otevřená data.