Bitcoin a technologie kolem něho jsou založeny na jednoduchém principu: matematice. Je to ta samá idea, která žene kupředu cyberpunkery a která zaplavila mnohé části internetu.

Pokud vytvoříte dokonalý matematický algoritmus, můžete mu věřit a nemusíte se spoléhat na úřady či jiné autority. To je důvod, proč digitální měny tolik lákají.

Lov na Satošiho

Hon za mysteriózním tvůrcem bitcoinu Satoši Nakamotem v posledních sedmi letech probíhal v podobném matematickém duchu. Nikdo totiž netušil, jestli je Nakamoto částí celé komunity, nebo se za ním skrývá jen jedna osoba.

„Měli jsme řadu matematických stop: soukromý klíč, mince, naditou bitcoinovou peněženku napojenou na Nakamota. Pokud by některá osoba mohla dokázat vlastnictví jedné ze stop, mělo by to dokázat, že je on tím pravým Satošim," napsal server The Verge. Což se tedy nyní stalo, ale...

Podpora autority

V uplynulém týdnu se k odhalení pravé identity Satoši Nakamota odhodlal australský podnikatel Craig Wright. Udělal to s velkou pompou. Zveřejnění zprávy bylo koordinované s několika předními světovými médii – třeba BBC či s The Economist. Wright dával rozhovory na všechny strany a hlavně – na svém blogu zveřejnil důkazy jako třeba hlavní elektronický podpis, kterým jsou podepsány první bitcoinové transakce. „Věřím, že Craig Steven Wright je osobou, která vytvořila bitcoin," nechal se hned po zveřejnění důkazů slyšet Gavin Andresen, který se podílí na vývoji klienta pro transakce s bitcoiny a v komunitě je považován za autoritu.

Pochybnosti

Jenže všechny Wright rozhodně nepřesvědčil. I když se na jeho stranu postavilo hodně odborníků z bitcoinové komunity, druhá polovina nechce Australana uznat za otce bitcoinu.

Přitom by dost možná stačilo jediné – ke zmíněnému podpisu připojit i první zprávu se stejným digitálním podpisem. To se ale nestalo. A zpochybňujících připomínek postupně přibývalo.

Server Wired upozornil na to, že Wright na svůj blog přidal tři články o počátcích bitcoinu, v kterých popisoval svoji roli při vytváření kryptoměny. Datovány byly několik let zpět, na jeho blogu se ale objevily teprve před několika měsíci. Navíc z blogu zmizely stejně tak jako Wrightův profil na LinkedInu.

„Bitcoinová komunita se podivuje především zvolené formě odhalení. Ve svém příspěvku se totiž Wright sáhodlouze rozepisuje o tom, jak funguje hash, jak lze ověřit poskytnuté důkazy a další technické pozadí bitcoinu," napsal technologický server Živě.cz.

„Opravdovému Nakamotovi by však stačila krátká zpráva obsahující jeho unikátní podpis – komunita by se postarala o potvrzení i bez dlouhého elaborátu," dodal.

„Neposkytl žádný kryptografický důkaz, který by si veřejnost mohla ověřit, a mnoho z jeho odpovědí zní pochybně," řekl pro Reuters Jerry Brito, šéf advokátní skupiny zaměřené na bitcoinové transakce z firmy Coin Center.

„Omlouvám se"

Uplynulý týden se tak stal argumentační přestřelkou mezi Wrightem, jeho příznivci a jeho odpůrci. Sám Wright přislíbil, že zveřejní další důkazy, že bitcoinové algoritmy nesou jeho otcovské DNA. Jenže ve čtvrtek (5. 5.) byl všem nadějím konec. „Omlouvám se," začal příspěvek na svém blogu. V něm opět zopakoval, že je Satoši Nakamotem, ale další důkazy pro toto tvrzení nepředložil.

„Během doby, jak se události vyvíjely a kdy jsem se připravoval zveřejnit důkaz přístupu k prvnímu klíči, se ve mně něco zlomilo. Nemám odvahu. Nemohu," šokoval svět. „Vím, že tato slabost způsobí velké újmy těm, kteří mě podporovali," omlouval se těm, kteří za ním stáli. Nečekaný obrat pětačtyřicetiletého podnikatele byl jako voda na mlýn všem pochybovačům.

Craig Wright se při zveřejnění tvrzení, že je bájný Japonec, dušoval, že na sebe nechtěl přitáhnout pozornost, ale jen věci uvést na pravou míru. Stal se ale pravý opak. Po jeho náhlém obratu už si nebude nikdo jistý, jestli je doopravdy on tvůrcem asi nejznámější kryptoměny. Navíc jen zesílily hlasy, že Wrightova historka je jeden velký podvod, který má pomoci jeho podnikání. Pro bitcoin samotný je ale možná dobře, že tajemstvím zahalený příběh jménem Satoši Nakamoto i nadále pokračuje.