Indové přestávají kouřit

Indové kouří stále méně.

Indové kouří stále méně.

Foto: Shutterstock

Regulace v třetí největší asijské ekonomice přinesla ovoce. Spotřeba cigaret se v Indii dostala na patnáctileté minimum.

V českém parlamentu se vede boj o regulaci kouření zejména v restauracích. V Indii s kuřáky zatočila místní vláda razantně tím, že masivně zvýšila daň z tabáku a omezila prodej tabákových výrobků.

Nejméně cigaret za posledních 15 let

Prodeje cigaret se tak dostaly na minimum za posledních 15 let, meziročně prodej klesl o 8,2 procenta, uvedla agentura Euromonitor. Loni se v druhé nejlidnatější zemi světa prodalo 88,1 miliard kusů cigaret.
V tomto roce indická vláda pátý rok po sobě zvýšila daň na tabákové výrobky, tentokrát o dalších 10 procent.

88,1 miliardy cigaret

Tolik se v Indii prodalo cigaret v roce 2015. Zdroj: Euromonitor

Navíc od dubna musí mít krabičky s cigaretami větší grafické varování, že kouření škodí zdraví. Každý rok zemře milion Indů v důsledku kouření, uvedl loni deník Hindustan Times.

Zdroj: Atlas/Euromonitor

Nebývalý tlak

Tabákové společnosti v Indii se tak dostávají pod tlak. I největší společnost ITC. „Tržby byly v průběhu roku utlumené kvůli nebývalému právnímu tlaku na průmysl a prudkému nárůstu daní," uvedla firma ve výroční zprávě za finanční rok 2016, který v Indii končí 31. března.

Cigarety společnosti činí 40 procent objemu tržeb, zbytek má z prodeje potravin a provozování hotelů.
Další tabáková firma Godfrey Philips uvedla, že je pod tlakem vyšších nepřímých daní. Tržby ji poklesly ve finančním roce 2014-2015 o 4,2 procenta.

Každý rok zemře milion Indů v důsledku kouření.

Cenová strategie

ITC se snaží daňové politice státu odolávat cenovou strategií, že nejvíce zdražuje prémiové značky, takže ty nejlevnější může zdražit méně. Průměrně tak cigarety zdražila o 7,6 procenta, což je nejméně za 4 roky.
„Ohledně objemu tržeb pro tento rok jsme optimističtí," uvedli analytici banky Nomura na serveru economictimes.indiatimes.com.

Cenová politika a pokles poptávky nejsou jedinými faktory, které ovlivňují spotřebu cigaret na indickém subkontinentu.

Jsou to také objemy pašovaných cigaret. Mezi lety 2014 až 2015 se podíl nelegálně vyrobených cigaret v zemi zvýšil z 19,2 procenta na 21,3 procenta. Což činí z indického trhu čtvrtý největší s nelegálními cigaretami na světě.