Investice do tabáku nejsou sexy

AXA. Ilustrační foto.

AXA. Ilustrační foto.

Foto: ricochet64 / Shutterstock.com

Francouzská pojišťovna AXA se připojila k aktivistickému investování a zbavila se všech investic do tabákového průmyslu. Tabák má totiž tragické dopady na život lidí, zdůvodnil strategii nový šéf francouzského gigantu Thomas Buberl.

Je to podobné jako s investicemi do uhlí. Tento byznys už není „in", tak se mnoho fondů držení akcií těchto firem zbavuje. Na řadě jsou tabákové koncerny.

Pojišťovna AXA, ve Francii největší pojišťovací dům, jež měla v roce 2015 obrat 98,5 miliardy eur a spravovala majetek ve výši 552 miliard eur (ekvivalent 13 rozpočtů ČR), už v květnu ohlásila, že se zbaví aktiv ve výši 1,8 miliardy eur. 200 tisíc eur má jen v akciích, zbytek v dluhopisech tabákových firem.

Uhelný zlom (možná) už máme za sebou

Změna strategie

Krok naznačuje změnu strategie firmy, kterou v září přebírá německý manažer Thomas Buberl, jenž je nyní zástupcem generálního ředitele společnosti.

„Nemá pro nás smysl, abychom pokračovali v investicích do tabákového průmyslu," oznámil a dodal: „Toto rozhodnutí nás bude něco stát. Ale je jasné, že dopady tabákového průmyslu na lidské zdraví jsou tragické, ekonomické náklady jsou enormní."

Dopady tabákového průmyslu na lidské zdraví jsou tragické, ekonomické náklady jsou enormní.

Nátlak na penzijní fondy

Francouzská pojišťovna není jedinou institucí, která už nechce držet tabákové tituly. Protikuřácké organizace, jako je Tobacco Free Portfolios Initiative, vyvíjejí nátlak na to, aby investiční firmy, zejména pojišťovny a důchodové fondy, nedržely podíly v tabákových koncernech.

Indové kouří stále méně.

Indové přestávají kouřit

Už v roce se 2010 norský suverénní fond zbavil pozic v 17 tabákových společnostech včetně British American Tobacco a Philip Morris z etických důvodů.

Wall Street Journal (WSJ) upozornil, že podobně se zachovaly australské penzijní fondy a některé americké, jako jsou kalifornské důchodové fondy Calstrs nebo Calpers.

Přitom ekonomické důvody mohou zvítězit nad těmi etickými. Fond Calpers totiž oznámil, že uvažuje o investicích do tabákového průmyslu po 16 letech, protože segment dlouhodobě roste.

Zdraví lidí. Je to logické

Krok pojišťovny AXA se zdá být logický, protože se firma zaměřuje také na zdravotní pojištění. „AXA je významný hráč na poli zdravotního pojištění a ochrany osob. Chce zpřetrhat vazby na tabákový průmysl a dává to smysl," komentoval krok pojišťovny Benoit Valleaux, analytik pařížské poradenské firmy Natixis.

AXA je významný hráč na poli zdravotního pojištění a ochrany osob. Chce zpřetrhat vazby na tabákový průmysl a dává to smysl.

Podle něj investice do tabákového průmyslu činí jen 0,3 procenta z hodnoty portfolia pojišťovny a neměly by ovlivnit výkonnost firmy.
Přitom akcie tabákových firem si od roku 2010 vedou neobyčejně dobře. Ukazuje to vývoj indexu MSCI World Tobacco Index. Ten rostl nejvíce ze všech oborových indexů.

Tabákovým firmám se od finanční krize daří. Zdroj: BloombergTabákovým firmám se od finanční krize daří. Autor: Bloomberg

#clanek|2933103#