Přehnaná orientace zahraničních investorů na firmy, jež mají pomoci nejchudším obyvatelům černého kontinentu, vede k tomu, že ostatní firmy mají problém s financováním svých projektů.

Africké technologické startupové firmy podle zprávy serveru Disrupt Africa sice v roce 2015 získaly od investorů 185 milionů dolarů, kdy například Keňa v tomto ohledu zaznamenala nejlepší rok, ale až příliš peněz směřuje k takzvaných sociálním startupům. Což jsou firmy, které se kromě zisku orientují na sociální dopady ve společnosti. Ty ostatní pak mají v očích zahraničních investorů prostě smůlu.

185 mil. USD

Tolik získaly technologické startupy v Africe od investorů v roce 2015. Zdroj: disrupt-africa.com

Zapomíná se na drobné podnikatele

„V našem podnikatelském ekosystému se každý zaměřuje na toho, kdo je úplně na dně. Přitom se zapomíná na lidi, kteří tvoří střední třídu. V Keni to může být 3 až 5 milionů obyvatel," prohlásil Agosta Liko na setkání Quartz Africa Summit, který se konal v Nairobi.

A právě lidé, kteří vlastní restauraci nebo bar, vytvářejí pracovní místa pro ty nejchudší. „Věříme, že těm je třeba pomáhat," dodal Liko, který založil mobilní peněženku PesaPal.

V našem ekosystému se stalo to, že se každý zaměřuje na toho, kdo je úplně na dně, a zapomíná se na ty lidi, kteří tvoří střední třídu.

Sociální startupy jsou „IN"

Přitom v loňském roce získaly v Keni nejvíc peněz sociální startupy. Nejvíce vybral projekt M-Kopa. Firma prodává v Keni, Tanzánii a Ugandě domácí solární systémy.

Platby jsou zprostředkovány mobilní peněženkou M-Pesa. Je určen pro chudé domácnosti bez přístupu k elektřině. Dobíjí mobilní telefony, rádio a baterie na svícení. Podle firmy 80 procent jejich zákazníků žije za méně než dva dolary denně.

Které startupy v Keni získaly nejvíce peněz od investorů v roce 2015?Autor: qz.com

Přesycená Keňa

Server Quartz.com upozornil, že právě v oblasti východní Afriky je velmi populární investování do projektů, které mají sociální dopad (tzv. impact investing).

Za posledních pět let tak bylo podle zprávy organizace Global Impact Investing Network (GIIN) v tomto regionu investováno 9,3 miliardy dolarů. Bylo podpořeno na 203 firem orientovaných na sociální byznys. A Keňa patří mezi nejoblíbenější destinace.

„Keňa je tak dominantní na tomto poli, že někteří investoři už vyjadřují obavy, zda není tento segment přesycen," uvedla GIIN loni.


V oblasti východní Afriky je velmi populární investování do projektů, které mají sociální dopad. Za posledních pět let to bylo přes 9 miliard dolarů.

Gates věří v mobilní peněženky

Na snížení chudoby se v minulých letech zaměřil i nejbohatší muž planety Bill Gates. Ten věří tomu, že mobilní peněženky mohou lidem v nejchudších oblastech světa výrazně pomoci.
Lidé se často musí vzdát lékařské péče nebo neposílat děti do školy jen kvůli tomu, že jim chybí pár dolarů.

„Důvodem není jen to, že nemají dostatek financí. Nemají také přístup k bance, aby jim pomohla spravovat jejich majetek efektivně," tvrdí zakladatel společnosti Microsoft. Ten v rámci Nadace Billa a Melindy Gatesových podporuje projekty mobilních peněženek v Africe.

Argument keňského podnikatele, že je třeba podporovat v zemi také střední třídu, která bude dávat práci ostatním, může být v zemi, kde téměř polovina obyvatel žije pod hranicí chudoby, kontroverzní.