Irsko má problém, za který nemůže

Pro Irsko je Británie největším obchodním partnerem.

Pro Irsko je Británie největším obchodním partnerem.

Foto: shutterstock

Irská ekonomika bude odchodem Británie z EU silně ekonomicky postižena. Propad kurzu libry vůči euru dělá problémy zejména irským exportérům, kteří se orientují na britský trh.

Premiér je pod silným tlakem, analytici snižují prognózy ekonomického růstu, firmy se bojí dominového efektu brexitu. Bavíme se o Londýně? Nikoliv, jedná se o Dublin.

Propojení světových ekonomických vláken vede k nezamýšleným souvislostem. V tomto případě se jedná o ekonomiku Irska. Ta je odchodem páté největší ekonomiky světa  z prostoru Evropské unie přímo ohrožena.

Největší problém za 50 let

„Je to nejvážnější problém, kterému země čelí za posledních padesát let," tvrdí dokonce John Bruton, který byl irským premiérem v letech 1994 až 1997.

Přitom tato nepříznivá ekonomická situace nastává paradoxně v roce, kdy si zelený ostrov připomíná stoleté výročí počátku bojů o nezávislost na Velké Británii, jež vyvrcholil v roce 1922 vyhlášením Irského svobodného státu.

Ekonomicky je však Irská republika vydána na milost a nemilost velkého rivala – Spojeného království, připomíná agentura Bloomberg.

Je to nejvážnější problém, kterému země čelí za posledních padesát let.

Exportéři přicházejí o příjmy

Irští exportéři totiž varují, že propadem kurzu libry k euru přijdou o značnou část svých příjmů a také to bude znamenat zpomalení ekonomického růstu. Akcie irských firem klesají, protože jsou provázány s britským trhem, zejména se jedná o sektor služeb.

Graf ukazuje, jaký bude mít dopad oslabení kurzu libry vůči euru o deset procent na vybrané irské společnosti.

Dopad brexitu na irské firmy. Zdroj: Bloomberg

Dopad brexitu na irské firmy. Autor: Bloomberg

Šokující následky

Navíc premiér Enda Kenny musí odrážet nároky nacionalistů ze Severního Irska, kteří žádají hlasování o sjednocení irského ostrova. To by pak znamenalo, že by Irsko přišlo o jedinou pozemní hranici s EU.

„Následky jsou šokující," neskrývá značnou skepsi ohledně budoucnosti irské ekonomiky Eoin Fahy, hlavní ekonom dublinské pobočky Kleinwort Benson Investors.

Společně do EHS

Irsko přitom společně s Británií vstoupilo do Evropského hospodářského společenství (EHS – předchůdce dnešní EU) v roce 1973 s nadějí, že se vymaní z ekonomického vlivu Londýna.

Ale ani po více než 40 letech se to malému avšak hrdému národu nepodařilo. Ekonomické, ale i jazykové a kulturní vazby jsou příliš silné.

I když se v Dublinu platí eurobankovkami a v Londýně librami, obchod s Británií představoval v roce 2014 pro Irsko 22 procent celkového zahraničního obchodu a dosáhl hodnoty 45 miliard dolarů ročně. Navíc okolo 380 tisíc irských občanů žije na území Velké Británie a mohli hlasovat o brexitu.

22 procent

Takový byl podíl zahraničního obchodu Irska s Velkou Británií v roce 2014. Na druhém místě byly Spojené státy s 19 procenty. Zdroj: MMF

O významu irského partnera i pro Británii hovoří to, že nová britská premiérka Theresa Mayová po nástupu do funkce minulý čtvrtek hovořila s německou kancléřkou, s francouzským prezidentem, ale také s irským premiérem.

Irsko společně s Británií vstoupilo do EHS v roce 1973 s nadějí, že se vymaní z ekonomického vlivu Londýna.

Nejprve recese a teď toto

Odchodem Británie z unie je dotčena například firma Netwatch Systems, která monitoruje více než 500 míst ve Spojeném království, zejména v městech Birmingham, Manchester a Londýn.

„Prošli jsme si ekonomickou recesí během posledních osmi let a nyní přichází další rána," postěžoval si zakladatel firmy David Walsh.

Jak se připravit na brexit?

Ukazuje se, že nyní musí vláda v Dublinu urychleně řešit situaci, kterou sama nezavinila a ani se na ni nemohla pořádně připravit. Přitom se zdá, že se jedná o mnohem závažnější problém, než byl kolaps irských bank během finanční krize a následná finanční pomoc eurozóny v roce 2010.

Samotní irští politici přiznávají, že je těžké se přichystat na něco, co nemá jasnou podobu. A tím je samotný brexit a forma spolupráce Británie s EU.

Hranice se Severním Irskem

Zatím vláda přislíbila pomoc vybraným irským exportérům. Jediným konkrétním bodem v pomyslném seznamu dopadů vystoupení Británie z Unie bude ochrana hranice se Severním Irskem, jež je dlouhá 500 kilometrů a denně ji překročí až 30 tisíc lidí.

Hranice byla v minulosti známá jako místo pro pašování zbraní zejména pro Irskou republikánskou armádu (IRA).

V Belfastu i Dublinu nyní panují obavy, že by se mohlo obnovit násilí v Severním Irsku poté, co by tento kousek ostrova opět stál mimo území Evropské unie. Dohoda z roku 1998, kdy se IRA vzdala svého zbrojního arzenálu i vojenských akcí, je v ohrožení.

V Belfastu i Dublinu panují obavy, že by se mohlo obnovit násilí v Severním Irsku.