Premiér je pod silným tlakem, analytici snižují prognózy ekonomického růstu, firmy se bojí dominového efektu brexitu. Bavíme se o Londýně? Nikoliv, jedná se o Dublin.

Propojení světových ekonomických vláken vede k nezamýšleným souvislostem. V tomto případě se jedná o ekonomiku Irska. Ta je odchodem páté největší ekonomiky světa z prostoru Evropské unie přímo ohrožena.

Největší problém za 50 let

„Je to nejvážnější problém, kterému země čelí za posledních padesát let," tvrdí dokonce John Bruton, který byl irským premiérem v letech 1994 až 1997.

Přitom tato nepříznivá ekonomická situace nastává paradoxně v roce, kdy si zelený ostrov připomíná stoleté výročí počátku bojů o nezávislost na Velké Británii, jež vyvrcholil v roce 1922 vyhlášením Irského svobodného státu.

Ekonomicky je však Irská republika vydána na milost a nemilost velkého rivala – Spojeného království, připomíná agentura Bloomberg.

Je to nejvážnější problém, kterému země čelí za posledních padesát let.

Exportéři přicházejí o příjmy

Irští exportéři totiž varují, že propadem kurzu libry k euru přijdou o značnou část svých příjmů a také to bude znamenat zpomalení ekonomického růstu. Akcie irských firem klesají, protože jsou provázány s britským trhem, zejména se jedná o sektor služeb.

Graf ukazuje, jaký bude mít dopad oslabení kurzu libry vůči euru o deset procent na vybrané irské společnosti.

Dopad brexitu na irské firmy. Autor: Bloomberg

Šokující následky

Navíc premiér Enda Kenny musí odrážet nároky nacionalistů ze Severního Irska, kteří žádají hlasování o sjednocení irského ostrova. To by pak znamenalo, že by Irsko přišlo o jedinou pozemní hranici s EU.

„Následky jsou šokující," neskrývá značnou skepsi ohledně budoucnosti irské ekonomiky Eoin Fahy, hlavní ekonom dublinské pobočky Kleinwort Benson Investors.

Společně do EHS

Irsko přitom společně s Británií vstoupilo do Evropského hospodářského společenství (EHS – předchůdce dnešní EU) v roce 1973 s nadějí, že se vymaní z ekonomického vlivu Londýna.

Ale ani po více než 40 letech se to malému avšak hrdému národu nepodařilo. Ekonomické, ale i jazykové a kulturní vazby jsou příliš silné.

I když se v Dublinu platí eurobankovkami a v Londýně librami, obchod s Británií představoval v roce 2014 pro Irsko 22 procent celkového zahraničního obchodu a dosáhl hodnoty 45 miliard dolarů ročně. Navíc okolo 380 tisíc irských občanů žije na území Velké Británie a mohli hlasovat o brexitu.

22 procent

Takový byl podíl zahraničního obchodu Irska s Velkou Británií v roce 2014. Na druhém místě byly Spojené státy s 19 procenty. Zdroj: MMF

O významu irského partnera i pro Británii hovoří to, že nová britská premiérka Theresa Mayová po nástupu do funkce minulý čtvrtek hovořila s německou kancléřkou, s francouzským prezidentem, ale také s irským premiérem.

Irsko společně s Británií vstoupilo do EHS v roce 1973 s nadějí, že se vymaní z ekonomického vlivu Londýna.

Nejprve recese a teď toto

Odchodem Británie z unie je dotčena například firma Netwatch Systems, která monitoruje více než 500 míst ve Spojeném království, zejména v městech Birmingham, Manchester a Londýn.

„Prošli jsme si ekonomickou recesí během posledních osmi let a nyní přichází další rána," postěžoval si zakladatel firmy David Walsh.

Jak se připravit na brexit?

Ukazuje se, že nyní musí vláda v Dublinu urychleně řešit situaci, kterou sama nezavinila a ani se na ni nemohla pořádně připravit. Přitom se zdá, že se jedná o mnohem závažnější problém, než byl kolaps irských bank během finanční krize a následná finanční pomoc eurozóny v roce 2010.

Samotní irští politici přiznávají, že je těžké se přichystat na něco, co nemá jasnou podobu. A tím je samotný brexit a forma spolupráce Británie s EU.

Hranice se Severním Irskem

Zatím vláda přislíbila pomoc vybraným irským exportérům. Jediným konkrétním bodem v pomyslném seznamu dopadů vystoupení Británie z Unie bude ochrana hranice se Severním Irskem, jež je dlouhá 500 kilometrů a denně ji překročí až 30 tisíc lidí.

Hranice byla v minulosti známá jako místo pro pašování zbraní zejména pro Irskou republikánskou armádu (IRA).

V Belfastu i Dublinu nyní panují obavy, že by se mohlo obnovit násilí v Severním Irsku poté, co by tento kousek ostrova opět stál mimo území Evropské unie. Dohoda z roku 1998, kdy se IRA vzdala svého zbrojního arzenálu i vojenských akcí, je v ohrožení.

V Belfastu i Dublinu panují obavy, že by se mohlo obnovit násilí v Severním Irsku.