Jak vidí Němci Čechy: Čerpají unijní peníze, uprchlíky nechtějí

František Novák | 26. 8. 2016

Češi a jejich země nejsou v německém tisku hojným tématem. Kromě sportovních rubrik Česká republika zaujme německá média výjimečně. O Češích pozorný německý čtenář novin ví jen to, že nechtějí přijímat uprchlíky – v čele s prezidentem Milošem Zemanem. Jejich ministr financí Andrej Babiš je miliardář, který stojí ve střetu zájmů kvůli čerpání dotací pro své firmy, jež by měl zároveň jako ministr kontrolovat.

Německá kancléřka Angela Merkelová si během své několikahodinové návštěvy Prahy zvolila program, který nebudí emoce. O formě řešení uprchlické krize se zcela jistě s českou stranou neshodne a raději si zvolila klidnější témata. (I když nakonec na uprchlíky došlo, zejména na Hradě při setkání s prezidentem Zemanem a ministrem financí Babišem - pozn. red.) Téma vědy je jí blízké (vystudovala fyziku a poté pracovala na Institutu fyzikální chemie Akademie věd NDR) a problematika dopravního propojení obou zemí není kontroverzní.

Čistí příjemci peněz

Při této příležitosti je zajímavé prozkoumat, jak vidí Čechy a českou politiku němečtí novináři. Z perspektivy osmdesátimilionového souseda jsou Češi vnímáni stejně jako Maďaři a Poláci, co se týká přístupu k migrační krizi.

Všechny tyto středoevropské státy odmítají evropské kvóty na přerozdělení uprchlíků. Migranti se sem ani moc nehrnou.

Mělo přijet 15 syrských dětí s rodinami. I tento český závazek „vyšuměl"
Publicistika

Mělo přijet 15 syrských dětí s rodinami. I tento český závazek „vyšuměl"

Jak ale německá agentura DPA připomněla, tyto státy jsou naopak čistými příjemci peněz z EU.
Za rok 2015 bylo Polsko v plusu 9,5 miliardy eur, na „pěkném" druhém místě pak byli Češi s 5,7 miliardy eur (154 miliard korun). Na druhé straně nejvíce rozpočet EU dotují Němci a Britové.

Největší čistí plátci a příjemci peněz z rozpočtu EU

Zdroj: Evropská komise/FAZ

Ta, co nemá ráda Čechy

Také proto němečtí europoslanci navrhují pro tyto „nesolidární země" snížení dotací. Uvedla to na začátku srpna Inge Grässleová, šéfka rozpočtového výboru Evropského parlamentu. Je to ta samá politička, o které český ministr financí Andrej Babiš říká, že nemá Čechy ráda.

Naposledy to český vicepremiér zopakoval pro týdeník Die Zeit, který popisoval Babišovo čerpání dotací, nejen na Čapí hnízdo. Německý týdeník zdůrazňoval, že Babiš stojí v ohromném střetu zájmů, protože čerpání dotací z Bruselu má jeho ministerstvo kontrolovat.

Deset poučení z migrační krize
Byznys

Deset poučení z migrační krize

Komisař kritizuje Zemana

Německá média v poslední době zmínila i kritiku evropského komisaře pro digitální ekonomiku Günthera Oettingera, jenž se pozastavil nad kategorickým odmítáním uprchlíků českou hlavou státu a považuje to za porušení evropského práva.
Podle něj není možné odmítnout kvóty na uprchlíky, když jen v Aleppu hladoví okolo 300 tisíc Syřanů.

DPA připomněla slova Miloše Zemana pro deník Blesk, že vítací politika Merkelové je nesmyslná.

DPA připomněla slova Miloše Zemana pro deník Blesk, že vítací politika Merkelové je nesmyslná a kancléřka, která je podle časopisu Forbes nejmocnější ženou světa, by si to měla uvědomit.

Tagy Andrej Babiš Angela Merkelová Česko dotace DPA Evropská unie Miloš Zeman peníze Praha uprchlík