Pokud máte volné finanční prostředky a zajímá vás, kam byste mohli na začátku nového roku investovat, podívejte se na doporučení jedné z největších globálních investičních bank světa Goldman Sachs.

Top 5

Pět největších investičních bank podle příjmů v prvním pololetí roku 2016

  1. JPMorgan Chase
  2. Goldman Sachs
  3. Bank of America Merrill Lynch
  4. Morgan Stanley
  5. Citigroup

Trump, Čína a populisté v Evropě

Globální makro tým pod vedením Francesca Garzarelliho v předstihu vydává doporučení pro investory v roce, kdy začne vládnout v Bílém domě pro finanční trhy dosti nečitelný Donald Trump, druhá největší ekonomika světa řízená komunisty z Pekingu se bude pokoušet zrychlit tempo růstu HDP, které v tomto roce zpomalilo, a Evropa bude čelit rostoucímu vlivu populistických stran.

Tato doporučení je ovšem třeba brát s kritickým odstupem, protože pět ze šesti investičních nápadů pro rok 2016 museli „Goldmani" do svátku svatého Valentýna (14. února) pozastavit.

Důvodem pro to, abyste nakoupili americký dolar, má být posilování populistů po celé planetě. „Ve Spojených státech se události, mezi něž patří zvýšená pravděpodobnost rozpočtových stimulů, posunuly pro dolar pozitivním směrem. Více protekcionismu a kontrol imigrantů způsobí větší tlak na inflaci. V Evropě bude pokračovat nejistota ohledně brexitu, která bude tlačit na libru, a následující volby ve Francii, Německu a Nizozemsku budou ovlivňovat euro," píše tým americké banky.

Ve Spojených státech se události posunuly pro dolar pozitivním směrem.

Dolar by proto mohl v příštím roce posílit o deset procent na úkor libry a eura. Proti tomuto scénáři pak může jít rozhodnutí ECB a odložení spuštění článku 50 Lisabonské smlouvy o odchodu Británie z EU.

Sázka na Trumpovu protičínskou rétoriku

Goldman Sachs tipuje, že s nástupem nového amerického prezidenta může přijít zhoršení ekonomické situace v Číně a naopak komunistické vedení bude pokračovat v oslabování jüanu vůči dolaru, aby podpořilo čínský export.

Oslabování jüanu vůči dolaru bude pokračovat, odhaduje Goldman Sachs. Graf zobrazuje kurz jüanu vůči dolaru. Po celý letošní rok čínská měna oslabuje.Autor: Bloomberg

Politika oslabování čínské měny ale nese riziko, že přílišné oslabování jüanu může vést k vyššímu odlivu kapitálu z Číny, varuje banka.
Investiční stratégové doporučují nakoupit měny ekonomik, které nejsou vystaveny přímému působení politiky USA. Tedy brazilský real, ruský rubl, indickou rupii a jihoafrický rand. Tento koš měn by mohl přinést během příštího roku výnos okolo sedmi procent.

Zmíněné měny byly podle Garzarelliho během amerických voleb podhodnoceny a měly by posilovat. Jsou navíc méně citlivé na případné protekcionistické kroky Trumpova nového vládního týmu.

Obdobně to platí pro akciové indexy zemí, které nejsou příliš propojeny s americkou nebo čínskou ekonomikou. Proto se zdá zajímavá sázka na akcie brazilských, indických a polských firem, respektive jejich akciových indexů. „Brazílie, Polsko a Indie mohou nabídnout izolovanou expozici k růstu těchto trhů," míní analytici GS.

Dluhopisy a dividendy

Pozor, jedná se o stejné doporučení jako před rokem. Banka z něj však nakonec musela rychle vycouvat, takže sázka na desetileté americké dluhopisy může vyjít, ale také nemusí. Analytici počítají s tím, že výnosy bondů budou vyšší než inflace. Výnos by mohl činit až 230 bazických bodů, což je 2,3 procenta.

Posledním předpokladem banky je, že budou růst dividendy v indexu evropských akcií Euro Stoxx 50 v roce 2018. Podle týmu Goldman Sachs je pravděpodobnost, že dividendy velkých evropských firem porostou, 70 až 80 procent.