Jak zničit 4 miliony mobilů? Samsung čelí historické výzvě

Samsung stahuje telefon Galaxy Note 7. Ilustrační foto.

Samsung stahuje telefon Galaxy Note 7. Ilustrační foto.

Foto: Valentin Valkov / Shutterstock.com

Nestává se každý den, že by jediná firma měla zničit několik milionů kusů elektroniky najednou. Přesněji řečeno, nestalo se to nikdy. Samsung má jedinečnou příležitost ukázat, jak ekologicky zlikvidovat 4,3 milionu telefonů Galaxy Note 7, které musel stáhnout z trhu.

Samotné přístroje by zaplnily 28 obrovských přepravních kontejnerů, jež putují se zbožím po mořích a oceánech. Likvidace takového množství elektroniky ale představuje závažný ekologický problém. „Samsung má nyní příležitost dát příklad celému průmyslovému sektoru," vyzvala organizace Greenpeace jihokorejskou firmu.

Samsung Galaxy Note 7 měl být pro jihokorejského výrobce triumfem.

Samsung spěchal kvůli Apple. Vybuchující baterie mu ničí reputaci

Hlavně ne do ohně

Firma by měla zcela jistě udělat něco jiného, než se stalo v roce 1995, kdy bylo 150 tisíc telefonů „ekologicky" zničeno tím, že byly vhozeny do ohně, připomněl server ecowatch.com.

Samotná firma má jasno pouze v tom, že telefony nebudou opravovány, případně přeprodávány. „Máme nastavený proces, jak bezpečně nakládat s telefony," uvedl pouze Samsung.

Obyvatelé Konga hledají v džungli coltan.

Experiment s tantalem má zlomit pašeráky v Kongu

Při likvidaci tohoto množství telefonů půjde o více než dvacet tun kobaltu, přes tunu wolframu, tunu stříbra, sto kilogramů zlata a až šedesát kilogramů paladia, vypočetl německý institut Öko-Institut.

Kolik vzácných kovů obsahuje 4,3 milionu telefonů Samsung?Zdroj: QuartzKolik vzácných kovů obsahuje 4,3 milionu telefonů Samsung?Autor: Quartz

Recyklace za miliardu dolarů

Mobilní telefony jsou podle Greenpeace jedním z nejlukrativnějších výrobků pro recyklaci právě z toho důvodu, že obsahují vysoký podíl vzácných kovů. Podle ekologické organizace má recyklace telefonů hodnotu až jedné miliardy dolarů ročně.

K tomu, aby byla recyklace efektivní, musí být telefony ale musí být účinně shromažďovány a tříděny. Jen zhruba dvanáct prvků z pěti desítek, jež jsou použity na výrobu telefonu, jsou běžně recyklovány. Zbytek znečišťuje životní prostředí.

Biomateriály používané firmou Samsung. Stále to je výrazná menšina všech komponentů. Zdroj: Data SamsungBiomateriály používané firmou Samsung. Stále to je výrazná menšina všech komponentů. Autor: Data Samsung

Chybí levný systém

Alex King, ředitel Critical Materials Institute, jenž spadá pod americké ministerstvo energetiky, prohlásil, že stále chybí levný a centralizovaný systém, který by umožnil účinnou recyklaci materiálů z mobilních telefonů.

Samsung by v tomto ohledu mohl inspirovat celý sektor, protože poprvé v historii je celá generace přístrojů stažena z trhu najednou. „Telefony na konci životnosti cestují dlouhé vzdálenosti při své recyklaci, která je rovněž náročná i časově. To pak znesnadňuje snížit náklady a zatraktivnit celý proces recyklace telefonů. Paradoxně stažení celé generace chytrých telefonů by nám mohlo pomoci tyto překážky překonat," řekl King pro časopis Motherboard.