Před pár dny obletěla fotbalový svět zpráva, že Petr Čech je novou tváří značky Puma. Dokonce i pro mnohé experty to byl větší český přestup léta (Čech předtím spolupracoval s Adidasem) než všechny fotbalové transfery.

I to je důkazem, že Čech se sám umí velmi dobře zhodnotit. Podle magazínu Forbes je s 260 miliony korun ročně aktuálně nejlépe vydělávajícím českým sportovcem. Za svou kariéru podle téhož magazínu vydělal více než miliardu korun.

Co se s jeho penězi děje a do čeho nejlepší český fotbalista investuje? Kam vlastně dávají svoje finance čeští sportovci? Odpovědi na tyto otázky nejsou zcela jednoznačné. U řady z nich obestírá tajemství již samu výši výdělků, a pokud je přesto známa, sportovní hvězdy se rozhodně nesvěřují, jak se svým majetkem nakládají.

Obecná odpověď zpravidla zní, že se snaží zabezpečit na dobu, kdy nebudou moci být aktivní a tudíž o svůj současný nadstandardní výdělek přijdou. Na pár příkladech je však patrné, jak současní nebo bývalí sportovci peníze využívají. Investují – často do nemovitostí nebo do odvětví, v němž působili –, případně rozjedou vlastní byznys.

Konzervativní gólman

Výše zmíněný Petr Čech se snaží svoje peníze zhodnotit různými investicemi, byť se – jak sám už dříve řekl v rozhovoru pro Forbes – považuje za konzervativního investora. Část jmění vložil do akcií a dluhopisů, ale jak sám přiznal, na denní bázi rozhodně neobchoduje.

Kromě toho zakoupil nemovitost ve Španělsku, kterou využívá pro vlastní rekreaci. Čech využil před pár lety realitní krizi v této zemi, kdy byly ceny nemovitostí na nízké úrovni, a zakoupil vilu na pobřeží Costa del Sol.

Mám rád projekty, které fungují s dlouhodobou garancí.

„Mám rád projekty, které fungují s dlouhodobou garancí," tvrdí nejbohatší sportovec Česka. Před dvěma lety také sponzorsky vstoupil do společnosti ČS MTB Team, která organizuje mimo jiné projekt Kolo pro život. Zde vidí smysl vložených peněz v tom, že se snaží přitáhnout ke sportu děti.

Petr Čech i solární

Jednou z dlouhodobých investic Petra Čecha je 55procentní podíl ve firmě Tiempon, která nepřímo vlastní jednu z mnoha solárních elektráren v průmyslové zóně u Chomutova. Spolu s ním vlastní menší podíly v Tiemponu také manažeři firmy Sport Invest Group Viktor Kolář, Robert Spálenka a David Trávníček. Tato firma zastupuje Čecha i české sportovce v roli jejich agentů.

55 %

je výše podílu Petra Čecha ve firmě Tiempon, která nepřímo vlastní solární elektrárnu u Chomutova.

Když před třemi lety hledali bezpečný způsob jak investovat peníze na delší období, dali se dohromady s investorem Danielem Zemanem, který připravil projekt fotovoltaické elektrárny na okraji Chomutova.

„Byla to investice se zajímavým výnosem v danou dobu. Zajímavým myslíme mírně nadstandardním," uvedl tehdy David Trávníček pro týdeník Ekonom. Patnáctileté státní dluhopisy v té době svému majiteli vynášely kolem šesti procent ročně.

„Nikdo ze zúčastněných nechtěl víc než investovat peníze s ročním výnosem sedm či osm procent," vzpomíná Daniel Zeman a dodává: „Realita je taková, že v prvních osmi letech se nám z toho nevrátí ani koruna. Vše si vezme banka."

Daňový „lišák" Berdych

Petr Čech není jediným známým sportovcem mezi majiteli fotovoltaik. Podíl 49 procent ve firmě FVE Lužany, jež vlastní jednomegawattovou solární elektrárnu na Královéhradecku, má podle obchodního rejstříku Tomáš Berdych. Forbes uvádí, že jen za loňský rok si tenista vydělal přes 70 milionů korun (prize money včetně příjmů z reklamy) a na odměnách za celou kariéru přes 25 milionů dolarů.

Berdych mimo jiné spoluvlastní nadační fond, který nese jeho jméno. Elitní tenista o svých investicích nehovoří, navíc si kvůli nižším daním pořídil sídlo v Monaku, které je považováno za evropský daňový ráj.

Právě spoluvlastnictví solární elektrárny však přineslo Berdychovi jisté rozčarování, když se v souvislosti s ní jeho jméno objevilo letos na jaře v tzv. Panama Papers – seznamu firem a lidí se sídlem v daňovém ráji. „Připadá mi urážející, že lidi bez znalosti věci vyštrachávají rádoby senzace, berou si do pusy moje jméno a spojují ho s takovou aférou. Já jenom vím, že ta země existuje na mapě, to je tak celé," reagoval na kauzu tenista.

Pokud by se dalo hovořit o Berdychově zálibě v drahých hodinkách jako o investici, pak by jednou z jeho investičních aktivit mohlo být vlastnictví bezmála 20 skvostů.

Nejbohatší čeští sportovci
Jde o hrubý příjem před odečtením daní, pojištění, poplatku agentům atd. za období červenec 2015 až červen 2016.
Sportovec (odvětví) Výše příjmu (v mil. Kč)
Petr Čech (fotbal) 260
Jaromír Jágr (hokej) 154
Tomáš Rosický (fotbal) 143
Patrik Eliáš (hokej) 134
Michael Frolík (hokej) 134
David Krejčí (hokej) 127
Tomáš Plekanec (hokej) 121,5
Radim Vrbata (hokej) 121,5
Ondřej Pavelec (hokej) 115,5
Jakub Voráček (hokej) 103
Zdroj: Forbes

Jágrovy investice? Hazard a Kladno

Druhý nejbohatší sportovec loňského roku Jaromír Jágr za svoji kariéru vydělal nejvíce v historii soutěže NHL. Podle žebříčku Hockeynews.com jeho výdělek v přepočtu překročil tři miliardy korun.

Na druhou stranu sám Jágr se investicím ani byznysu v minulosti nevěnoval. „Nebudu se věnovat nějakému velkému byznysu nebo investicím, určitě bych přišel o všechno, protože rád riskuju," prohlásil už v minulosti slavný hokejista.

Dokonce se spíše proslavil rozhazováním milionů dolarů v kasinech v Las Vegas. Postupně ale přece jen trochu k byznysu přičichl, když založil společnost JágrTeam obchodující s hokejovým vybavením, která dodává výstroj třetině klubů v hokejové extralize. Podle poslední účetní uzávěrky z roku 2013 zveřejněné v obchodním rejstříku měla tržby lehce přesahující 50 milionů korun.

Můj jediný byznys teď jsem já – hokej. To je teď jediný, co mě zajímá.

Od roku 2011 pak Jágr vlastní 70procentní podíl v kladenském hokejovém klubu, kterému také finančně spolupomáhá. To však rozhodně není investice s jistou návratností, spíš to lze přirovnat ke sponzorství či donátorství. Na druhou stranu Jágr v Kladně vyrostl a je to pro něj v podstatě srdeční záležitost.

Na prvním místě ovšem pro „Džegra" zůstává jeho vlastní hraní. „Můj jediný byznys teď jsem já – hokej. To je teď jediný, co mě zajímá," prohlásil nedávno pro magazín Forbes, ale platí to v podstatě po celou jeho kariéru.

Od ledu k drahým kovům

Jako příklad sportovců, kteří po skončení kariéry přešli k byznysu a využili sportem vydělané peníze, může sloužit bývalý hokejista a také jeden za „zlatých hochů" Michal Sýkora. Dalo by se říci, že tohle přízvisko si přenesl také do podnikání.

Po pokusech s podnikáním v realitách a investicemi do vína nakonec před 11 lety skončil u investic do cenných kovů a později i výroby šperků. „Původně jsem začal se slitinami. Pro šperkařské firmy je to polotovar, ze kterého vyrábějí klenoty," přiblížil počátky své nové zlaté éry v profilu v Dotyku BYZNYS č. 8/2016.

Podnikatelsky se Sýkorově firmě The Golden Investment dařilo a postupně se od slitků rozvinulo i ve výrobu stříbrných šperků. „Slitky bereme od rafinerií v Německu a Švýcarsku, protože po nich je největší poptávka. Šperky si vyrábíme sami tady v České republice a dodáváme pod různými značkami síťovým prodejcům," popsal rozvoj svého podnikání Michal.

Příklady úspěšných sportovců podnikatelů

Úspěšní sportovci, špatní podnikatelé

Zdařilá sportovní kariéra však ne vždy znamená i úspěch v byznysu. Nejlépe je to asi vidět na podnikatelských osudech dvou špičkových hokejových gólmanů a olympijských vítězů z Nagana 1998 – Dominiku Haškovi a Romanu Čechmánkovi.

První z nich ještě v době svého působení v NHL rozjel byznys se sportovním oblečením pod značkou Dominator, ale po deseti letech musel Hašek byznys ukončit. Ztráta? Podle Haškových slov zhruba 90 milionů korun.

Chci, aby značka Smarty byla soběstačná.

Posléze rozjel nový projekt v podobě energetického nápoje Smarty, na jehož vývoji spolupracoval s dietologem Petrem Fořtem. Do projektu už Hašek investoval méně, nicméně možná i proto to zatím nevypadá na průlom. Na sociálních sítích zejména kolují nepovedené ukázky marketingové podpory nápoje, ale i přesto bývalý gólman projektu věří a chystá i nový nápoj pod liščí značkou.

„Chci, aby značka Smarty byla soběstačná. Stojí mě dost peněz a chci, aby si na sebe vydělala. A samozřejmě, a to s tím velmi souvisí, aby se s tou značkou lidé ztotožnili, aby lidé Smartyho životní styl – to, že on baví – vzali za svůj," prohlásil Hašek v nedávném rozhovoru pro Týden.

Čechmánkův bankrot

To Čechmánek dopadl výrazně hůře, když přišel o čtvrt milardy korun a skončil v konkurzu. Neúspěšné byly postupně jeho investice do luxusní vinotéky v Praze, později do bytů v Holešově, domova důchodců v Prostějově nebo rekreačního centra na chorvatském ostrově Brač.

A posledním „hřebíčkem do rakve" byl krach rodinného pivovaru ve Zlíně. Sám Čechmánek, který je dnes v bankrotu, se nyní pokouší vrátit zpět k hokeji jako trenér brankářů.

Cca 250 mil. Kč

prodělal hokejový gólman Roman Čechmánek na svých byznysových aktivitách.

Ale prodělat dokázal třeba i držitel fotbalového Zlatého míče Pavel Nedvěd. Ten vložil desítky milionů korun do dřevařské firmy Mafloor, ale firma za pár let skončila v konkurzu.

I přesto, že sportovci mají vlastnosti, které je často přivedou k úspěchu na sportovních kolbištích, neznamená to ještě, že stejně úspěšní musejí být i v podnikání.