Steven Mnuchin se staral o finance Donaldu Trumpovi během volební kampaně. A mohl by to dělat i v Trumpově vládě, která začne po osmi letech éry Baracka Obamy úřadovat od 20. ledna 2017.

Trump o členech týmu ještě oficiálně nehovořil. Přesto se o třiapadesátiletém Mnuchinovi, jenž byl dlouhá léta bankéřem v investiční bance Goldman Sachs, nyní hovoří nejvíce. Samotný Trump jeho jméno nevyvracel.

Mnuchin má s Trumpem mnoho společného. Přicházejí ze soukromého sektoru a nemají předchozí zkušenost z politiky.

Bankéř a producent má s Trumpem mnoho společného. Oba přicházejí ze soukromého sektoru a nemají předchozí zkušenost z politiky.

Spojeni s Goldman Sachs

Sedmnáct let pracoval pro zmíněné „Goldmany" a jeho otec Robert Mnuchin byl partnerem v této bance již v 60. letech, uvedl německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Předchozí zkušenosti u této investiční banky sbíral i ministr financí u republikánského prezidenta George W. Bushe Hank Paulson.

Mnuchin odešel od Goldman Sachs v roce 2002 s majetkem okolo 40 milionů dolarů a pracoval také pro hedgeový fond George Sorose.

Posléze si založil investiční firmu Dune Capital Mangement. K té patří také produkční firma RatPac-Dune-Entertainment, jež financovala hollywoodské filmy Avatar a řadu filmů X-Man. Podílela se také na filmu Americký sniper od Clinta Eastwooda, připomněl v květnu deník New York Times (NYT).

Trumpovi lidé
Mike Pence – viceprezident. Guvernér státu Indiana a bývalý kongresman. Podle Financial Times (FT) by měl spojovat republikány v Kongresu s Trumpovou politikou. Konzervativní Pence byl často proti Trumpovým výrokům. Nesouhlasil s pochvalnými vyjádřeními směrem k ruskému prezidentu Putinovi nebo s deportací imigrantů ze Spojených států.
Rudolph Giuliani – možný ministr spravedlnosti. Během kampaně bývalý starosta New Yorku silně podporoval Trumpa. Americkou společností je vnímán jako rozhodný politik po útocích ze září 2001. Podle britských FT je umírněným konzervativcem. Jako státní zástupce na Manhattanu šel ostře proti mafiánským bossům i finančním podvodníkům.
Newt Gingrich – možný ministr zahraničí. Bývalý mluvčí Sněmovny reprezentantů. Podle FT není příliš populární mezi republikány. Podle části Trumpových spojenců by tento post mohl zaujmout také předseda senátního zahraničního výboru Bob Corker.
Chris Christie – guvernér státu New Jersey. I když zřejmě nebude přímo členem vlády, mohl by mít velký vliv na budování týmu okolo Donalda Trumpa. Jeho úkol bude o to složitější, že se Trump během kampaně o případný vládní tým příliš nestaral. Času není mnoho. Členy vlády musí schválit Senát do 20. ledna, kdy je inaugurace prezidenta. Christieho poradci v New Jersey byli obviněni a uznáni vinnými z podvodů, což samotného guvernéra zřejmě vyřazuje z boje o přímý vládní post.

Trump kritizoval všechny

Americký deník se pozastavil nad tím, že nově zvolený prezident Trump banku Goldman Sachs během kampaně kritizoval. Třeba za přemrštěné honoráře pro Hillary Clintonovou za její přednášky. „Já znám ty hochy u Goldman Sachs. Mají nad ním úplnou kontrolu. Stejně jako nad Hillary Clintonovou," řekl také na adresu Teda Cruze, protikandidáta v primárkách, protože jeho žena Heidi pro investiční banku pracovala jako manažerka.

Podpora tomu nejlepšímu

Mnuchin v kampani v roce 2012 podporoval republikána Mitta Romneyho. Dříve ale také demokraty. „Vždy věřím v podporu toho nejlepšího kandidáta," sdělil v květnu NYT. Bankéř také tvrdí, že se nechce distancovat od lidí z finanční branže na současné Wall Street. „Mám na Wall Street velmi dobré přátele," dodal s tím, že mezi nimi je také mnoho těch, kteří podpořili Donalda Trumpa.

Mnuchin by tak mohl být pro Trumpa velmi důležitým člověkem, aby bankéře z Wall Street dostal na svou stranu, upozornil server Politico.

Budoucí ministr financí si také bude muset poradit s tím, že Trump chce výrazně snížit daně a přitom zvýšit výdaje na infrastrukturu a vytvořit nová pracovní místa. Fiskálními stimuly do infrastruktury se spíše blíží politice demokratů než republikánů.

Každopádně jak Mnuchin, tak i další kandidáti na ministerská křesla (Rudy Giuliani, Newt Gingrich) patří v širším slova smyslu – stejně jako Trump – do současného amerického establishmentu, proti kterému newyorský realitní magnát tak vehementně rétoricky bojoval.