I když vláda Bohuslava Sobotky počítá se zastropováním odchodu důchodu ve věku 65 let, v ostatních zemích EU se řeší zcela opačný problém. V sousedním Německu politici debatují o zvýšení hranice odchodu do důchodu na 69 let. Německý ministr hospodářství a šéf socialistické strany SPD Sigmar Gabriel nicméně označil doporučení německé spolkové banky zvýšit odchod do důchodu na 69 let za „bláznivou myšlenku".

4,2 roku/3,4 roku

O tolik se prodloužila střední délka života za posledních 15 let u mužů a žen v ČR. U žen činí 81,7 roku, u mužů 75,8 roku. Vyplývá to ze statistické ročenky za rok 2014, kterou ČSÚ zveřejnil na konci roku 2015. V roce 1920 měli muži šanci se dožít 47 let a ženy necelých 50 let.

Co si myslí dělník a prodavačka?

„Dělník, prodavačka, zdravotní sestra, pečovatelka o staré si myslí, že to je bláznivý nápad. Já si to myslím také," řekl ministr. Podle něj si bankéři německé centrální banky neuvědomují, co to znamená vykonávat fyzicky náročnou práci přes padesát let. „Jsou to lidé s vysokými příjmy, nízkým fyzickým zatížením, ale s vysokou mírou dožití a s vysokým důchodem," prohlásil o bankéřích Gabriel.

Dělník, prodavačka, zdravotní sestra, pečovatelka o staré si myslí, že to je bláznivý nápad. Já si to myslím také!

Dánové musí pracovat do 72 let

V tomto kontextu se připomíná výzkum finského institutu pro penzijní systémy v Helsinkách, který srovnal současnou legislativu zemí EU a vypočítal, kdy se bude odcházet do důchodu v roce 2050. Což znamená pro lidi, kteří jsou narození okolo roku 1980.

Nejpozději budou odcházet do penze Dánové, v 72 letech, v Nizozemsku a Řecku to bude v 71 letech. A Češi, podle současných zákonů, mají naplánovánu výplatu důchodu od 67 let a deseti měsíců, podobně jsou na tom Finové.

Předpokládaný věk pro odchod do důchodu v roce 2050Autor: Grafika: FAZ

Přitom ve všech penzijních systémech zemí EU existuje možnost odejít do důchodu dříve, uvedl německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

Propojení se statistikou

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble z CDU navrhl, aby se Německo inspirovalo v Dánsku. Tam je odchod do důchodu vázán na průměrnou délku dožití (střední délka života). Levice, odbory a zelení to zatím v osmdesátimilionové zemi odmítají. Ministerstvo financí s ministerstvem zdravotnictví hledá kompromis, podle kterého by se po roce 2030 věk odchodu do penze měnil podle střední délky života.

Navázání odchodu do důchodu na střední délku života se stává předvolebním tématem v dalších zemích Evropské unie. Ve Finsku tento rok schválili reformu důchodového systému, podle které se bude do roku 2027 odcházet do penze v 65 letech, pak už bude penze vázána na střední délku života. Finské děti, které se narodily v roce 2000, by pak měly odcházet do důchodu v 72 letech.