Zatím nejde o masovou turistiku. Britská společnost ale přesto doufá, že vyhlídka na "vesmírnou dovolenou" vynese dost peněz na to, aby se vyplatilo provozovat astronautický výcvik, který bude lidi na takovou cestu připravovat. Píše o tom agentura DPA.

V roce 2019 by tak mělo být v severním Londýně otevřeno vesmírné centrum Blue Abbys (Modrá propast), které chce nabízet první soukromý výcvikový program pro lety do Vesmíru.

Nabídnou hluboký bazén i centrifugu

Součástí centra má být i padesát metrů hluboký víceúčelový bazén, který se zařadí mezi vůbec nejhlubší umělé bazény na světě. Bazén má sloužit budoucím vesmírným turistům k nácviku pohybu při stavu beztíže. Voda je totiž jediný prvek na Zemi, který může simulovat trvalý pocit nulové gravitace. (Nulovou gravitaci může sice dočasně simulovat i řízený volný pád některých speciálně upravených letadel, což je řešení, které bylo využito například při natáčení filmu Apollo 13, jde ale jen o krátké časové úseky, po nichž musí být let opět vyrovnán.)

K dispozici bude i centrifuga, která má zájemce o vesmírné cestování připravit na přetížení a stres vznikající při vzletu i na samotný let. jeím úkolem bude simulovat různé gravitační a odstředivé síly i tlaky, které během vesmírného letu působí na astronauty.

"Každý se může stát astronautem 21. století," slibuje šéf centra Blue Abyss John Vickers.

Zatím to není pro každého

Podle Volkera Schmida z německého leteckého centra ale potrvá řadu let, než se vesmírná turistika stane mainstreamovou záležitostí. "Ani soukromé firmy nedokážou obejít fyzikální zákony. Let do kosmu prostě není triviální záležitost. Uplyne ještě hodně času, než vesmírná turistika dostane nějaký výraznější impuls," řekl Schmid agentuře DPA.

Přesto je ale podle svých slov přesvědčen, že v příštích deseti až patnácti letech dosáhne soukromé vesmírné cestování "velkého pokroku".

Ti, kdo nechtějí čekat tak dlouho, si zatím mohou vyzkoušet v Blue Abyss simulovanou pětidenní cestu na Mars, která by jim měla navodit pocity blížící se skutečnému letu do Vesmíru.

Podle DPA chce Blue Abyss také přilákat klienty z oblasti vědy a podnikání. Například společnosti, které provozují plovoucí ropné plošiny, mohou využít hloubku bazénu pro testování nových zařízení nebo pracovních metod. Bazén by jim měl nabídnut podle zástupců centra realistické, ale bezpečné podmínky.

V laboratořích a v tlakových komorách Blue Abyss může zase probíhat výzkum v oblasti sportovní medicíny a klinické rehabilitace.

První turisté na Měsíci

Několik společností už turisty do Vesmíru dopravilo. Prvním ryze soukromým vesmírným turistou byl americký obchodník Dennis Tito, který v roce 2001 zaplatil Rusku zhruba 20 milionů dolarů (380 milionů korun) za to, aby ho dopravilo spolu s kosmonauty Talgatem Musabajevem a Jurijem Baturinem na Mezinárodní vesmírnou stanici.

Trojice odstartovala 28. dubna 2001 v lodi Sojuz TM-32 a vrátila se v Sojuzu TM-31. Na oběžné dráze strávil Tito celkem sedm dní, 22 hodin a čtyři minuty, přitom stoosmadvacetkrát obletěl Zemi. S pojmem "první vesmírný turista" se ale nikdy nesmířil a sám se označoval za "nezávislého výzkumníkea", protože podle svých slov provedl na oběžné dráze několik vědeckých pokusů.