Lidé si navzdory zdražení zřizují hypotéky. Bojí se dalšího zpřísnění podmínek

Lenka Králová | 21. 6. 2017
Ilustrační foto.
ČNB
ČNB. Ilustrační foto.

V květnu úrokové sazby u hypoték pokračovaly v růstu. I když se průměrná sazba mírně zvýšila, a to na 2,03 procenta, o hypotéky je stále zájem. Dokonce větší, než v dubnu.

Během pátého měsíce letošního roku si do banky přišlo pro hypoteční úvěr 10 334 klientů. Zájem o úvěry je tedy stejný jako v březnu a dubnový propad byl jen drobným výkyvem. Stejně jsou na tom i objemy. V květnu si lidé sjednali hypotéky celkem za 21,155 miliardy korun, což je o 3,5 miliardy více než v dubnu a zhruba stejně jako březnu.

Hypotéky v Česku znovu zlevnily. Již čtvrtý měsíc v řadě
Ekonomika

Hypotéky v Česku znovu zlevnily. Již čtvrtý měsíc v řadě

„Průměrné úrokové sazby se prozatím usadily na hladině okolo dvou procent, kde by mohly nějakou dobu vydržet. Některé banky dokonce korigují předchozí zvyšování sazeb úvěrů do výše 80 procent hodnoty nemovitosti, kde nejsou limitovány doporučením ČNB," uvedl hlavní analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl.

Za celý letošní rok už banky uzavřely 47 335 smluv o hypotečním úvěru v celkovém objemu za 96,3 miliardy korun. I když tedy hypotečním trhem zmítají změny, lidé se pravděpodobně obávají dalšího zpřísnění podmínek pro zřízení hypotéky.

Česká spořitelna se v prvním čtvrtletí letošního roku stala s 33procentním podílem hypoték lídrem hypotečního trhu. Po dlouhých osmi letech tak z trůnu sesadila Hypoteční banku. Spořitelna se navíc rozhodla trhu navzdory zlevnit hypoteční úvěry. Ostatní banky se přiklánějí spíše ke zdražování.

Zlaté časy pro hypotéky?
Názory

Zlaté časy pro hypotéky?

Tagy banka Česká národní banka Česká spořitelna Fincentrum Hypoteční banka hypoteční úvěr úroková sazba úvěr