Maďarská vládní strana Fidesz premiéra Viktora Orbána hodlá znemožnit působení neziskových organizací, které jsou podporovány finančníkem a filantropem maďarského původu Georgem Sorosem. Zejména se jedná o maďarskou pobočku Open Society Foundations. Tento krok je dáván do souvislosti s nástupem Donalda Trumpa do Bílého domu.

Pryč s politickou korektností

Země, která je členem EU, hodlá všemi prostředky, jež má k dispozici, „vymést" veškeré neziskové organizace propojené se Sorosovými financemi. „Slouží globálnímu kapitalismu a podporuje politickou korektnost proti zájmům národních vlád," prohlásil místopředseda strany Fidesz Szilárd Németh.

Podle tohoto pravicového politika a bývalého učitele je právě nyní k tomuto kroku vhodná doba, protože 20. ledna se ujme úřadu ve Spojených státech Donald Trump, který bojuje proti politické korektnosti. Fidesz navíc připravuje návrh zákona, podle kterého musí ředitelé všech neziskových organizací zveřejňovat osobní příjmy. Pravicová strana je názoru, že tyto organizace mohou ovlivňovat veřejné mínění Maďarů, zejména pokud jsou financované z ciziny.

Nejlepší univerzita ve střední a východní Evropě

V Maďarsku jde hlavně o Sorose. Finančník podporuje i Středoevropskou univerzitu, jejíž nadaci dal téměř 900 milionů dolarů. Tato škola patří k nejprestižnějším v celé střední a východní Evropě.

Premiér Orbán nařídil už v roce 2014 audit fondů z Norska s tím, že podporují politické aktivisty. Orbánova Fidesz tak jde na ruku Donaldu Trumpovi, který šestaosmdesátiletého Sorose obvinil z toho, že je součástí globální mocenské struktury, jež je zodpovědná za ožebračování dělníků.

Trump v jednom z předvolebních spotů zobrazoval Sorose společně s guvernérkou americké centrální banky Fed Janet Yellenovou a šéfem banky Goldman Sachs Lloydem Blankfeinem, kteří mají židovské kořeny. Nezisková organizace Anti-Defamation League (ADL) to kritizovala jako ukázku antisemitismu, který se v Americe neobjevil řadu let.

Agentura Bloomberg připomněla, že maďarský premiér Trumpa během kampaně podpořil jako první z evropských čelních politiků. Vždy také ignoroval představitele EU a dosluhujícího prezidenta Baracka Obamu, kteří kritizují jeho snahy budovat v zemi neliberální prostředí po vzoru států, jako je Rusko, Čína nebo Turecko.