Maďarsko ukázalo, jak prosadit jádro v Bruselu. Česko může jít v jeho stopách

Pohled na starší bloky jaderné elektrárny Paks v Maďarsku. Do 10 let k nim mají přibýt dva nové.

Pohled na starší bloky jaderné elektrárny Paks v Maďarsku. Do 10 let k nim mají přibýt dva nové.

Foto: web www.atomeromu.hu

Šikovné vyjednávání s Evropskou komisí a klíčovými státy Unie, silná politická podpora i větší odvaha. Takový je ve stručnosti rozdíl mezi Maďarskem, které úspěšně směřuje k cíli postavit do deseti let dva nové jaderné bloky, a Českem, kde mlhavé plány na nové reaktory v Dukovanech a Temelíně nabírají zpoždění.

Maďarská vláda vedená Viktorem Orbánem vybrala v lednu 2014 bez soutěže ruský Rosatom, aby postavil dva nové jaderné bloky v areálu jaderné elektrárny Paks. Navzdory původní skepsi získala v minulém týdnu kladné vyjádření Evropské komise, že zvolené řešení – mezivládní dohoda s Rusem – je v souladu s pravidly hospodářské soutěže.

Otázkou nejbližších týdnů je i druhý verdikt, který se týká pravidel státní pomoci. Vše směřuje k zahájení výstavby na počátku roku 2018, dva nové reaktory v elektrárně Paks tak zahájí provoz do roku 2026. Maďarsko předběhne Česko o celé desetiletí. Při současném tempu prací není dřívější start nového bloku Dukovan než v roce 2035 reálný.

Maďarský precedens

Může se tedy Česko vydat v maďarských stopách a ušetřit si čas a nervy tím, že zakázku zadá formou mezivládní dohody konkrétnímu zájemci? „Rozhodnutí Evropské komise ve věci rusko-maďarské mezivládní dohody o stavbě jaderné elektrárny Paks II představuje v rámci EU určitý precedens. Posouvá danou variantu z kategorie hypotetických možností do kategorie realizovatelných alternativ," přiznává vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Ján Štuller.

Maďaři se poučili z nešťastného průběhu veřejné soutěže u nás a raději zadali zakázku bez tendru ruskému Rosatomu. Formálně náročný a těžkopádný proces v Česku trval pět let a na jaře roku 2014 byl ukončen bez výběru vítěze. Posledním ranou temelínskému tendru bylo rozhodnutí Sobotkovy vlády, že společnosti ČEZ nebude garantovat návratnost investice.

Maďaři se poučili z nešťastného průběhu veřejné soutěže u nás a raději zadali zakázku bez tendru ruskému Rosatomu.

Koaliční vláda ČSSD, lidovců a hnutí ANO sice po krachu soutěže několikrát opakovala, že si přeje další rozvoj jaderné energetiky, zatím však politici zůstávají jen u slov a nekonkrétních koncepcí. Až s půlročním zpožděním vláda premiéra Bohuslava Sobotky vybrala letos v červnu Jána Štullera do funkce jaderného zmocněnce.

Čekání za klíčový dokument

Zřejmě až šestiměsíční zpoždění bude mít podle informací webu Dotyk.cz také rozhodnutí kabinetu o výběru obchodně-investičního modelu pro nové reaktory. Klíčový materiál pro budoucnost jaderné energetiky má být hotový do poloviny příštího roku. Již dnes ale lze zaslechnout spekulace, že tuto věc rozhodne až nová vláda, která se ujme moci po volbách v říjnu 2017.

Ján Štuller pro Dotyk uvedl, že dokument je ve fázi příprav. „V současné době vyhodnocujeme obdržené informace od oslovených firem. Na základě tohoto vyhodnocení a s využitím výsledků expertních studií, které ještě nejsou zpracovány, připravíme několik zpráv pro následné projednání Stálým výborem pro jadernou energetiku a poté i vládou," zmínil Štuller.

Nové bloky mají vyrůst vedle areálu stávající elektrárny.Zdroj: ČEZ - oznámení pro řízení EIANové bloky mají vyrůst vedle areálu dnešní elektrárny Dukovany.Autor: ČEZ – oznámení pro řízení EIA

Předběžný zájem o stavbu nových reaktorů v Dukovanech či Temelíně vyjádřilo šest možných uchazečů. Kromě ruské státní společnosti Rosatom se jedná o francouzskou EDF, americký Westinghouse Electric Company, korejský koncern KEPCO, čínskou China General Nuclear Power a francouzsko-japonské konsorcium Atmea.

Výše zmíněný materiál by měl obsahovat odpovědi na dvě zásadní otázky – kdo bude investorem nových jaderných bloků a jakým způsobem stát zajistí návratnost vynaložených peněz. Odpovědět ale má i na otázku, jakou formou proběhne výběr dodavatele jaderných bloků.

◀ PŘEDCHOZÍ ČÁST
Část 1/3
DALŠÍ ČÁST ▶